Sgk E-Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar

0 1.895

Sgk e-borcu yoktur aktivasyonu için gerekli evraklar ve başvuruda izlenmesi gereken yol hakkında tüm detaylar yazımızda. Sgk borcu yoktur aktivasyonunuz yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu e-borcu yok uygulaması üzerinden online olarak borcu yok yazısı alamazsınız. Sosyal Güvenlik Kurumu online işlemlerde kendini en çok geliştiren ve diğer Kurumlara da bu konuda örnek teşkil eden bir Kurum. İşverenlerin işlemlerini kolaylaştırmak adına verilen önemli bir hizmet de Kurum ya da Kuruluşlara verilecek borcu yok yazılarının online olarak alınabilir.

Borcu yok yazılarının online olarak alınabilmesi için e borcu yok sisteminde aktivasyonun olması gerekmektedir. E-Borcu yoktur uygulamasına başvuruyu nasıl yapabileceğiniz, başvuruda istenen belgeler ve konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur aktivasyon için gerekli evraklar

E-borcu yoktur uygulaması üzerinden borcu yok yazılarını online olarak alabilmek için aktivasyon işleminin tamamlanmış olması gerekmekte. Aktivasyon işlemi için aşağıda belirtilen evraklar ile birlikte elden ya da posta yolu ile işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. E-borcu yok başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

  • E-borcu yok başvuru formu ve taahhütname ( Yazımızın devamında indirebilirsiniz),
  • İşveren yetkilisi ya da yetkililerine ait imza sürküleri ve kimlik fotokopileri,
  • Güncel vergi levhası fotokopisi,
  • Şirket ise güncel ticaret sicil gazetesi sureti.

Borcu yok yazısını Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden elden de alabilirsiniz. KGF ve diğer Kurumlar için borcu yok yazısı için dilekçe örneğini https://www.ssksor.com/kredi-garanti-fonuna-verilmek-uzere-sgk-borcu-yoktur-yazisi/ sayfamızdan indirebilirsiniz.

E borcu yoktur başvuru formu

E-borcu yoktur uygulaması aktivasyon başvurusu için başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Unutmayın ki sadece başvuru yapmış olduğunuz işyeri değil aynı vergi numarasına bağlı tüm işyerleri dahil edilmekte ve uygulama borç sorgulamasını Türkiye genelinde aynı vergi ya da kimlik numarası ile tescilli tüm işyerleri üzerinden yapmakta. Dolayısıyla sadece merkez dosyası üzerinden aktivasyon başvurusu yapmanız yeterlidir.

SGK borcu yok başvuru formu ve taahhütnamesini tek form olarak buradan indirebilirsiniz: sgk borcu yoktur formu ve taahhütname indir.

SGK e-borcu yoktur formu gerçek kişi

Tüzel olmayan gerçek kişi işverenlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu e-borcu yoktur aktivasyon uygulamasında başvurusu yapmak için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: e borcu yoktur başvuru formu gerçek kişi indir.

Sgk borcu yoktur başvuru taahhütname

Aktivasyon işleminin tamamlanabilmesi için taahhütnamenin de doldurularak imzalanması gerekmektedir. Bu belge olmadan aktivasyon işlemi tamamlanamayacaktır. Sadece taahhütnameyi buradan indirebilirsiniz; e borcu yoktur aktivasyon taahhütname indir.

Sgk e-borcu yoktur gerçek kişi taahhütname

Taahhütname formu gerçek ve tüzel kişiler için aynıdır. Sadece başvuru formları gerçek ve tüzel kişiler için farklılık göstermektedir.

Sgk borcu yoktur aktivasyon dilekçesi tüzel kişi

Aktivasyon için başvuru formu yeterlidir. Ayrıca dilekçe doldurmanız gerekmiyor. Tüzel kişiliğin türüne göre başvuru için gerekli formu yukarıda vermiş olduğumuz indirme bağlantısını kullanarak indirebilirsiniz.

E borcu yoktur aktivasyon

Başvurunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vermiş olduğunuz evraklar incelenir ve herhangi bir eksiklik yoksa sisteme girilir ve aktivasyon tamamlanır. Artık borcu yok yazılarınızı online olarak e borcu yok uygulamasından alabilirsiniz.

E borcu yoktur uygulaması

Aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra e bildirge bilgileriniz ile https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap sayfasından giriş sağlayarak borcu yok yazılarını almaya başlayabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur aktivasyon gerçek kişi

Yukarıda vermiş oldumuz indirme bağlantısından gerçek kişiler için e-borcu yok başvuru formunu doldurup indirerek yine taahhütname ve belirtilen diğer gerekli evraklar ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur aktivasyon tüzel kişi

Eğer işyeriniz tüzel kişilikse yani şirket ise başvuru formları arasında yer alan Tüzel Kişi başvuru formunu doldurmanız gerekmekte.İlave olarak ise taahhütnameyi ve yukarıda belirtilen diğer gerekli evrakları eklemeyi unutmayın.

SGK E-borcu yok hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.