4c Emekli Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek ?

31 1.009

4c emekli maaş farkları ne zaman ödenecek ? Memur zammı aybaşında belli olduğundan sonradan ödenmektedir. Devlet memurları ile memur emeklilerinin 2020 Temmuz  ayından itibaren alacakları zam oranları 2020 Temmuz başında netleşecek.

Buna gore emekliler toplu sözleşmeden kaynaklı zam alacaklar. Doğal olarak memur emekli maaşları ay başlangıcında ödendiğinden zamdan meydana gelen farklar daha sonraki bir tarihte ödenmekte. Peki emekli maaş farkları ne vakit yatacak, emekli sandığı maaş farkları ne kadar olacak? İşte 2020 Temmuz emekli maaş farkları mevzusunda bilinmesi gerekenler.

Memur emeklisi 2020Temmuz zammı

Devlet memurları ile emekliler ile dul ve yetimlerine Temmuz 2020’den itibaren % 4 toplu sözleşme zammı alacaklar. Eğer 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon %4 üzerinde gelirse ayrıca enflasyon zammı da verilecek. 

Emekli sandığı maaş farkı ne kadar ?

Malumunuz memur emeklileri ile dul ve yetimleri emekli aylıklarını ay başlangıcında zamsız olarak almaktalar. Zam hemen sonra kesinleştiğinden memur emeklileri maaş farkı da maaş yatma tarihinden değişik bir tarihte ödenmekte. Ödenecek emekli maaş farklari tutarları alınan aylık tutarına gore farklılık göstermekte. Dolayısıyla emekli farklari için meblağ belirtmek yanlış olacaktır.Memur emekli maaşlarının ortalama olarak 3000 lira civarında olduğunu düşünürsek maaş farkları da ortalama 150 lira civarında olacaktır.

Memur emekli maaş farkları ne zaman yatacak 2020

Emekli maaş farklarının ödeneceği tarih konusunda resmi açıklama henüz yapılmadı. Maaş Farklarının ödeneceği tarih netleştiğinde sayfamızdan duyurusu yapılacaktır. Ancak önceki yıllar esas alındığında ödemelerin 20 Temmuz 2020 tarihinden sonra hesaplara aktarılmasını bekliyoruz.

Tütün ikramiyesi ne zaman ödenecek ?

Tütün ikramiyeleri de emekli maaş farkları ile beraber hesaplara aktarılmaktadır.  Tütün ikramiyelerine ilişkin ödemeler de 20 Temmuz 2020 tarihi itibariyle banka hesaplarına aktarılacaktır.

Zamlı memur emekli maaşı sorgulama 2020

Emekli sandığı maaşınızın ne kadar bulunduğunu, emekli maaş farkı sorgulamasını, aylığınızda kesinti olup olmadığını e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Memur emekli maaşı sorgulaması için e devlet sisteminde SGK-4C Emekli Aylık Bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Sgk tütün ikramiyesi sorgulama

Tütün ikramiyesi ya da emekli maaş farklarını sorgulayabileceğiniz online bir uygulama maalesef şu an için bulunmamakta. Tütün ikramiyesi ile emekli maaş farkı tutarlarınızın ne kadar olduğunu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenebilirsiniz.

Dul ve yetim maaş farkları

Yukarıda da belirttiğim şeklinde memur emekli maas farklari mevzusunda meblağ belirtmek zor. Memur emekli maaş farkı maaş tutarına gore farklılık göstermekte. Ancak memur eşinden dul maaşı alan eş ortalama 100 lira, çocuklar ise 50-60 lira civarında maaş farkı alabilecekelr.

Memur emekli maaşı banka taşıma

Emekli maaşınızı istediğiniz bankaya kendiniz kolayca taşıyabilirsiniz. Bu işlemi e devlet sisteminden yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-4c Banka Değişikliği menüsünden maaşını taşıyabilirsiniz.

Maaş farkları ile emekli aylıkları hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

31 Yorum
 1. Mustafa

  Slm iyi günler hocam. Tutun ikramiyesi 1 şubata kesin mi. Yatıyor iyi günler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Yapılan açıklama o yönde hocam. Yatmasını bekliyoruz.

 2. Can

  Merhaba tütün ikramiyeleri 1 şubatta hesaplara yatacak az önce bakanlıktan açıklama geldi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet resmi açıklama yapıldı. 01 Şubatta ödeneceği açıklandı.

 3. Mustafa

  Slm hocam iyi akşamlar bu tutun parası ne zaman yarar her hangi bi gelişme varmi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bir gelişme yok hocam. Yarını bekleyelim belki yarın yatar hesaplara.

 4. Ali

  Meraba ben bağkur emeklisiyim Devlet 1000 lira altı aylık ücret kalmıcak dedi ama benim maaşım 750 tlden 850 tl ye çıktı bunun aslı nedir bu kandırmaca değilmidir cevaplarmısınız rica etsem

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 2019/Şubat ayından itibaren en düşük emekli maaşı 1000 TL olacak. Bu ay aldığınız maaş yüzde 10 zam gelmiş maaş.

 5. mustafa

  Dgm. Sordum hesapta görünüyor ama ne gun yatacağı belli değil diyorlar

 6. Mustafa

  Slm hocam. Maaş farkları yatı çok sukurde bu tutun ikramiyesi ne zaman yatar alan arkadaşlar varmı herkese iyi günler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Tütün ikramiyeleri daha yatmadı sanırım. Birkaç güne yatacaktır.

 7. Murat

  Şimdi kontrol ettim hesabıma sadece Ocak ayı maaş farkı yatmış.Tütün ikramiyesi yatmamış bu uygulama da yeni sistemin icadı sanırım sadece Allah’a havale ediyorum bunları ve bu SGK yönetimini bakanindan burokratina kadar.Hocam tütün ikramiyeleri ne zaman yatar burdan takip ediyorum sizi paylaşımda iz sevinirim.Tesekkurler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba bir gelişme olursa buradan duyururum. Saygılar.

 8. Can

  Merhaba hocam benimde bir sorum olacakti eğer imkani varsa cevaplarsaniz çok sevinirim abim şehit olmuştu ve bekardı annem ve babama maaş bağlandı ama aylık oran 5/20 yani dörtte bir herbirine yatıyor demek istediğim bu oranda yalnislik yokmu sonuçta bekar ve oran 10/20 olması gerekmiyormu şimdiden teşekkurler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maaş bağlama oranı anne ve baba için yüzde 25. Bir yanlışlık yok yani.

 9. Şaban Dursun

  31 10 1989 yılında memur olarak işe başladım 89 yıl öncesi 359 gün sigortam var 1982 yılından başlıyor 359 gün SSK primi mi birleştirdim 18 ay askerliği ödedim infaz koruma baş memuru olarak görev yapıyorum ek gösterge 2200 şu an aldığı maaş 4655 yaklaşık 6 yıldır 1-4 Şu an emekli olsam ne kadar maaş bağlanır ve ne kadar tazminat alırım Çok teşekkür ederim �yi çalışmalar yaklaşık yaklaşık bir buçuk yıldır yıpranma var

  1. Mehmet KAYA

   Emekli aylığınız yaklaşık 3000 TL civarında olacaktır. İkramiye de 105 bin lira civarında.

 10. şaban DURSUN

  hocam ben 31/10/1989 yılında memur olarak göreve başladım. 18 ay askerliği ödedim ve 359 gün memuriyetten önce çalıştığım sigortayıda birleştirdim. şuan aktif çalışıyorum 4655 lira maaş alıyorum. ek göstergem 2200 bugün emekli olsam nekadar maaş bağlanır ve nekadar tazminat alırım. tşk ederim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Hangi unvanda çalışıyorsunuz ? Şu an kademe ve dereceniz nedir ? Onları da yazar mısınız lütfen.

 11. Murat

  Daha önceki yıllarda ödeme tarihinden en az bir hafta 10 gün öncesinden ne zaman odenecegi ile resmi bir açıklama yapılırdı ancak şimdi surada 2 gün kalmışken henüz resmi bir açıklama yapılmadı.bizlerde merakla bekliyoruz gerçekten 25 ocakta hem aylık farkları hemde tütün ikramiyeleri ödenecek mi.tesekkur ederim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bakan gerekli açıklamayı yapmıştı hocam. 25 Ocak’ta yatacak diye bekliyoruz bakalım.

 12. Can

  Merhaba tütün ikramiyeleri zam farklariyla yatarmi yoksa halen bir resmi aciklama olmadi.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet 25 Ocak tarihi itibariyle yatmasını bekliyoruz.

 13. kemal

  merhaba hocam .ben işçi emeklisiyim benim maaşım 3100 tl ocak maaşım zamla birlikte ne kadar olması gerekiyor ve ne zaman ödeme yapılacak saygılar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 330 TL civarında zam gelir. Emekli maaşınız yaklaşık 3430 TL olur.

 14. Öztürk

  Emekli doktor maaşlarında iyileştirme yapıldı deniyor, fakat E devlette maaşımı kontrol ettiğimde bu 1530 TL lik fark görülmüyor, ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba Hocam. Ayın 25’inde kontrol edin. Maaş farkları ayın 25’inde hesaplara aktarılacak.

 15. şahin28

  parasımı bitti de emekli memurların zamları yatmıyor.bence para yok ben ayın birinde maaş alıyom.enazından 15 ocakda maaşlar yatmalı.biz emekl memuruz.cebimizde kuruş yok.belki alacağımız fark la biraz yaşayabiliriz.devletten ayın onbeşinde emekli memurlara yapılan zamlarımızın ödenmesisi diliyoruz.saygılarımızla

  1. Mehmet KAYA

   25 Ocak’ta yatacak. Resmi açıklama yapıldı.

 16. şahin28

  ben emekli memurum ayın birinde maaşımı alıyorum.yeden zamlarımız yatmıyoy ayın 11 oldu hala bie-r haber yok.memurlara zam verilirken enflasyon düşüyor.allahdan korkunuz yalan söylemeyiniz.enflasyon yüzde elliyi geçmiş.siz hala düşüyor diye haber yapıyonuz.bizlere kesin cevap verelim zamlar fark larla birl,kde ayın kaçında ödenecek.yeter artık bıkdık yalanlardan.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Henüz SGK tarafından resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak ayın %20’sinden sonra yatacaktır merak etmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.