Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Ne Demek ?

0 646

Bağkurlu okuyularımızın bize son zamanlarda en çok sordukları soruların başında sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir ne demek sorusu geliyor. Eğer bağkurda geçmişde ödemediğiniz bir borcunuz varsa siz de e devlet sisteminde bağkur borç sorgulaması yaptığınızda 4b sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir . ne demek olduğunu ve yapmanız gerekenler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir!. ne anlama gelir ?

Bildiğiniz gibi 2008 yılında getirilen düzenleme ile 2008/04. aydan önce 60 aydan fazla prim borcu olanların, 2015 yılında getirilen düzenleme ile 2015/Mayıs ayı ve öncesinde 12 aydan fazla borcu olanların ve son olarak da 2018 yılında 7143 Sayılı yasa ile getirilen düzenleme ile 2018/Haziran ayından önce ödemesi vadesi geçmiş bağkur prim borcu olanların borçları ilgili torba yasalar gereği otomatik olarak silinmiş ve borçlu oldukları bu sürelere ait hizmetler de dondurulmuştur.

Tabi sizin de belirttiğim dönemlerden önce ödemediğiniz 4b bağkur geçmiş dönem borcunuz varsa sistem giriş ve çıkışı yani dondurma işlemini otomatik olarak yapıyor bu da sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir! uyarısı ile karşılaşmanıza neden oluyor. Bu borçtan dolayı dondurma işleminin sistem tarafından otomatik olarak yapıldığı anlamına geliyor.

Sistemde muhtemelen  #16-ek-76 terki olarak gördüğünüz sanal terkin gerçek terk kayıtlarına çevrilmesi için yapmanız gereken işlemler var.

Sgk sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir gördükten sonra ne yapmalıyım ?

E devlet sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını gördükten sonra yapmanız gereken oldukça basit. Bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu bağkur servisine gitmeniz gerekiyor. Eğer vergi kaydıdan dolayı bağkurlu iseniz sadece kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Eğer çiftçi bağkurlu iseniz kimliğinize ilave olarak Ziraat Odası ya da diğer kuruluşlarda kaydınızın olduğu formla diğer adı ile İB formu ile SGK’ya uğramanız gerekiyor. Başvurunuza istinaden sanal terk gerçek terke çevrilir. Eğer kaydınız devam ediyorsa sigortalı da çalışmıyorsanız bağkur devam ettirilir. Kaydınız yoksa ve ya kaydınız varsa bile sigortalı çalışıyorsanız bağkur borcu dondurulur, terk gerçek terke çevrilir.

Örnek 1:

Esnaf ALİ BEY’in 2018/Haziran ayı öncesinde ödemediği 8 aylık bağkur prim borcu vardır ve 01 Ocak 2012 tarihinden beri bağkura tescil kaydı vardır. Ali BEY  e devlet sisteminde sorgulama yapmış ve 77 sanal terki var. lütfen 77 terkini veriniz uyarısı ile karşılaşmıştır. Ali BEY’in aktif vergi kaydı da devam etmekte ve sigortalı da çalışmamaktadır. Bu durumda Ali BEY Haziran 2018 tarihinden önce 8 ay borçlu olduğundan bağkuru 31 Ekim 2017 tarihi itibariyle durdurulur ve 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren 06-Yeniden sigortalı kodu ile yeniden başlatılır. Böylece sanal işlem gerçek işleme çevrilmiş olur.

Örnek 2

Yukarıdaki aynı örnekte Ali BEY’in 01 Haziran 2018 tarihinden sonra devam eden vergi kaydının olmadığını varsayalım. Bu durumda sadece 31 ekim 2017 tarihinde durdurulur, tüm borç silinir ve bağkur yeniden başlatılmaz.

Sanal terk nedir, e devlet sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir ne demek v.s. konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı