Geriye Dönük Bağkur Tescili Son Dakika 2020

2 899

Geriye dönük bağkur tescili son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Binlerce bağkurlu bağkurda geriye dönük tescil hakkı bekliyor. Mevcut düzenlemede tarımda tevkifat kesintisi olan tarım/çiftçi bağkurluları 01 Ekim 2008 tarihinden öncesine geriye dönük tescil yaptırabilirken 01.10.2008 tarihinden önce vergi, oda ya da şirket ortaklığı kaydı olanların bu kayıtlar esas alınarak geriye dönük bağkur tescilleri açılmıyor.

Her torba yasa döneminde gündeme gelen ancak hiçbir torbada kabul edilmeyen geriye dönük bağkur düzenlemesi umutla bekleniyor. Düzenleme çıkarsa binlerce kişi bu kayıtlara göre geriye dönük bağkur açtırarak erken emeklilik hakkına kavuşabilecek.

Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı ?

Mevcut uygulamada sadece tarım bağkurlular için 01 Ekim 2008 tarihinden önce adlarına yapılan tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük tescil açılabilmekte. Tarım bağkurluların bu şekilde geriye dönük tescil açtırabilmeleri için tek başına ÇKS, Ziraat Odası kaydı yeterli olmamakta ve tevkifat kesinti faturası bulmaları gerekmekte. 01.10.2008 sonrası kesintiler için geriye dönük tescil açılamamakta.

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra Ziraat Odasında ÇKS kaydı açtıran, vergi ve ya esnaf kaydı açtıran kişiler bu tarihten sonraki kayıtları için geriye dönük bağkurlu olabilmekte. Ancak 01 Ekim 2008 öncesi oda, vergi ve ya şirket ortaklığına göre geriye dönük bağkur açılmamakta.

Geriye dönük bağkur hakkı kimleri kapsıyor ?

01 Ekim 2008 tarihinden önce esnaf, şoförler odası vs, vergi kaydı, şirket ortaklığı olanların bağkur tescili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak açılmamaktaydı. Bu kayıtlar ile birlikte başvuru yapılması halinde tescil açılabiliyordu. O dönemde bağkur tescili için başvuru yapanlar 01.10.2008 tarihinden sonra başvuruda bulunsalar dahi bağkur açılmıyor.

Hal böyle olunca o dönemde vergisini ödemiş ve kaydı olanlar haklı olarak geriye dönük bağkur tescil hakkı verilmesi ve torba yasa ile bu düzenlemenin getirilmesini bekliyor. 2020’de yeni bir Bağ-Kur affı düzenlemesi bekleniyor. Bağkur affı ve yapılandırması hakkındaki güncel gelişmeleri

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2020

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek torba yasada geriye dönük bağkur düzenlemesinin de yer almasını bekliyoruz. Tabi geriye dönük bağkur kaydı ile ilgili düzenleme çıkması beklenti. Eklenmesi için gündem oluşturmak daha önemli. Bu yüzden yazımızın sonundaki yorum bölümünden bağkur geçmişe dönük borçlanma konusu ile ilgili mağduriyet ve beklentilerinizi iletmeniz gündem yaratmak adına yararlı olacaktır.

Bağkurdan gün satın alma

Bağkurda prim borcundan dolayı çeşitli dönemlerde ilgili yasalar gereği silinen hizmet sürelerinizi ihya borçlanması ile yeniden borçlanabilirsiniz. Bağkurda dondurulan hizmet sürelerini satın almak için başvuruyu nereye ve nasıl yapacağınız, prim hesaplamasının nasıl olacağı hakkında detaylar için bağkurda silinen günleri geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur geriye dönük tescil dilekçesi

Eğer tarım/çiftçi bağkurunu tarımsal kesinti yani tevkifata istinaden geriye dönük açtırmak için başvuru yapacaksanız aşağıda örneği verilen dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

  • ………. Sosyal Güvenlik Merkezine,
  • Dilekçem ekinde sunmuş olduğum tarımsal kesinti listesi ile çiftçi kayıt belgeme istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılmasını talep ediyorum. 

Tabi her ne kadar 01 Ekim 2008 tarihinden önceki oda ve ya vergi kayıtları için geriye dönük tescil açılmıyor olsa bile dava açacaksanız öncelikle ilk başvuruyu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız ve buradan gelecek olan red yazısı ile dava açmanız gerekmektedir. Örnek dilekçe şöyle olmalıdır;

  • ………. Sosyal Güvenlik Merkezine,
  • …../…../….-……/…../…. tarihleri arasında oda/vergi kaydım olmamasına rağmen 01 Ekim 2008 tarihine kadar başvuru yapmadığım için bağkur tescilim açılmamıştır. Kayıtlara ilişkin belgeler dilekçem ekinde olup bu kayıtlara istinaden geriye dönük olarak tescilimin açılmasını talep ediyorum. 

Bağkur geriye dönük tescil hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Süleyman

    Her ay düzenli bir şekilde vergimi ödedim ve yeni gelen düzenlemeden haberim bile yoktu muhasebecim zaten sıfırdı o hatırlatsa gidip kayıt yapacaktım ama sonuç bu şuan hastayım hiç bir iş yerinde çalışamıyorum çünkü engelliyim günüm az bağkurumuda alabilsem emekli olacağım lütfen önümüze engel koymayın engelleri kaldırın ricam bir an önce sicil affı çıkarın mağdursuz saygılar

  2. Sebahattin Yılmaz

    Çok adaletsiz bir düzen.kimisini beş kurussuz emekli ettiniz,kimisini sürü duruyorsunuz.sistem bizi kaydetmediyse kabahat bizimmi. seveyim yarginizi.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.