Geriye Dönük Bağkur Tescili Son Dakika 2021

21 5.236

Geriye dönük bağkur tescili son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Binlerce bağkurlu bağkurda geriye dönük tescil hakkı bekliyor. Mevcut düzenlemede tarımda tevkifat kesintisi olan tarım/çiftçi bağkurluları 01 Ekim 2008 tarihinden öncesine geriye dönük tescil yaptırabilirken 01.10.2008 tarihinden önce vergi, oda ya da şirket ortaklığı kaydı olanların bu kayıtlar esas alınarak geriye dönük bağkur tescilleri açılmıyor.

Her torba yasa döneminde gündeme gelen ancak hiçbir torbada kabul edilmeyen geriye dönük bağkur düzenlemesi umutla bekleniyor. Düzenleme çıkarsa binlerce kişi bu kayıtlara göre geriye dönük bağkur açtırarak erken emeklilik hakkına kavuşabilecek.

Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı ?

Mevcut uygulamada sadece tarım bağkurlular için 01 Ekim 2008 tarihinden önce adlarına yapılan tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük tescil açılabilmekte. Tarım bağkurluların bu şekilde geriye dönük tescil açtırabilmeleri için tek başına ÇKS, Ziraat Odası kaydı yeterli olmamakta ve tevkifat kesinti faturası bulmaları gerekmekte. 01.10.2008 sonrası kesintiler için geriye dönük tescil açılamamakta.

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra Ziraat Odasında ÇKS kaydı açtıran, vergi ve ya esnaf kaydı açtıran kişiler bu tarihten sonraki kayıtları için geriye dönük bağkurlu olabilmekte. Ancak 01 Ekim 2008 öncesi oda, vergi ve ya şirket ortaklığına göre geriye dönük bağkur açılmamakta.

Geriye dönük bağkur hakkı kimleri kapsıyor ?

01 Ekim 2008 tarihinden önce esnaf, şoförler odası vs, vergi kaydı, şirket ortaklığı olanların bağkur tescili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak açılmamaktaydı. Bu kayıtlar ile birlikte başvuru yapılması halinde tescil açılabiliyordu. O dönemde bağkur tescili için başvuru yapanlar 01.10.2008 tarihinden sonra başvuruda bulunsalar dahi bağkur açılmıyor.

Hal böyle olunca o dönemde vergisini ödemiş ve kaydı olanlar haklı olarak geriye dönük bağkur tescil hakkı verilmesi ve torba yasa ile bu düzenlemenin getirilmesini bekliyor. 2021’de yeni bir Bağ-Kur affı düzenlemesi bekleniyor. Bağkur affı ve yapılandırması hakkındaki güncel gelişmeleri

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2021

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek torba yasada geriye dönük bağkur düzenlemesinin de yer almasını bekliyoruz. Tabi geriye dönük bağkur kaydı ile ilgili düzenleme çıkması beklenti. Eklenmesi için gündem oluşturmak daha önemli. Bu yüzden yazımızın sonundaki yorum bölümünden bağkur geçmişe dönük borçlanma konusu ile ilgili mağduriyet ve beklentilerinizi iletmeniz gündem yaratmak adına yararlı olacaktır.

Bağkurdan gün satın alma

Bağkurda prim borcundan dolayı çeşitli dönemlerde ilgili yasalar gereği silinen hizmet sürelerinizi ihya borçlanması ile yeniden borçlanabilirsiniz. Bağkurda dondurulan hizmet sürelerini satın almak için başvuruyu nereye ve nasıl yapacağınız, prim hesaplamasının nasıl olacağı hakkında detaylar için bağkurda silinen günleri geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur geriye dönük tescil dilekçesi

Eğer tarım/çiftçi bağkurunu tarımsal kesinti yani tevkifata istinaden geriye dönük açtırmak için başvuru yapacaksanız aşağıda örneği verilen dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • ………. Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • Dilekçem ekinde sunmuş olduğum tarımsal kesinti listesi ile çiftçi kayıt belgeme istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılmasını talep ediyorum. 

Tabi her ne kadar 01 Ekim 2008 tarihinden önceki oda ve ya vergi kayıtları için geriye dönük tescil açılmıyor olsa bile dava açacaksanız öncelikle ilk başvuruyu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız ve buradan gelecek olan red yazısı ile dava açmanız gerekmektedir. Örnek dilekçe şöyle olmalıdır;

 • ………. Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • …../…../….-……/…../…. tarihleri arasında oda/vergi kaydım olmamasına rağmen 01 Ekim 2008 tarihine kadar başvuru yapmadığım için bağkur tescilim açılmamıştır. Kayıtlara ilişkin belgeler dilekçem ekinde olup bu kayıtlara istinaden geriye dönük olarak tescilimin açılmasını talep ediyorum. 

Bağkur geriye dönük tescil hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

21 Yorum
 1. Dilek Ersamut

  1996 1999 yıları arasında odaya kayıdım ve vergi kayıtım var 60 yaşındayım geriye dönük bağkur borçlanması bekliyorum umarım yeni bir düzenleme yapılır

  1. Mehmet KAYA

   Üzgünüm ama bu alanda yeni bir düzenleme biraz zor gibi görünmekte.

 2. Kemal

  Slm 1998 vergi ve oda kaydım var ama bağkur kaydı imkanım olmadigindan dolayı borç olarak uzerimde kaldı ve omdemiyince bağkur girişim 1998/ yerine 2008 alinmistir bu hakimi elimden aldılar ve bir umutla torba yasayı bekliyorum inşallah çıkar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba Kemal BEY. Umarız çıkar ve mağduriyetler giderilir.

  2. Mehmet

   2014 yılı götürü üsülü bir vergi sisteminde çalışıyorum oda kağıdım var bu güne kadar hiç bi ay ödeme yapamadım e devlet sisteminde # 16-ek-76 terk yazıyor işletmem devam ediyor yanlız Bağ-Kur’a gitmeye korkar oldum açıkçası nasıl bir yol izlemem gerekiyor prim ödemek istiyorum

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. 2021/05 dönemi ve sonrasında prim borcunuz işlemeye devam ediyordur. Bu tarihten önceki borçlar torba yasa ile silinerek hizmetler dondurulmuştu.

 3. Salih Avci

  SALİH AVCİ YİLLARCA VERGİ VERDİK HİC VERGİ VERMEYEN KİSİLERE HAK VERİLİRKEN BİZLERİN ELİNDEN ALİNDİ. ESNAP OLAN KİSİLERE GERİYE DONUS ODEME HAKKİ VARDİ ELİMİZDEN ALİNDİ BİZ GENİDEN ODEME HAKKİMİZ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ SECİMLERİ BİZE HATİRLATMAYİN

  1. Mehmet KAYA

   Biz de takipçisiyiz Salih BEY.

 4. Musa

  1994 limited şirket ortağı idim bağkur kaydim yok bu haktan yararlanmak istiyorum yasal iyi çalışmalar

 5. Osman

  2000 öncesi bağkur tescili mağduriyeti yaşan biz vergi vermiş esnafların sorunu yeni çıkacak torba yasası ile giderilsin.

 6. hasan

  slm bu son günlerde bir af söylentisi var acaba bu 2000 yılı öncesi vergi kaydı oda kaydı olup bagkur tescili olmayanlara mı acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Af çıktı. Ama geriye dönük tescil hakkı yok.

 7. Yaşar tunç

  Geriye dönük tescil kaydının iptali 2 kez yasa çıkarılarak haksız bir uygulamadır. Bu zor günlerde insanlar çok zor durunda dır. Bankalara borçlandırılıp emekli olmamız için bizi yönetenlere sesleniyorum. Lütfen lütfen lütfen
  Hakkımız helal olmaz sonra size

 8. Mehmet

  Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba

 9. aşır şimşek

  HER NE HİKMETSE HER KANUN ÇIKIYOR .BİZİM MAĞDURETİMİZİ GİDERECEK KANUN ÇIKMIYOR.1986/1991 YILLARI ARASI VERGİ KAYDIM VAR.BAĞKUR KAYDIM YOK .NE YAPMALIYIM.GECİKMİŞDE OLSA BİR YASA ÇIKARMI.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Şu an geriye dönük tescil affı düzenlemesi gündemde değil ne yazık ki.

 10. Rıza

  İkibin senesinden önce vergi kaydı olan esnaflara bağkur sigortası tescil hakkı verilecek mi..vergi verdik, istihdam yaptık, sigorta için bağkur kurumu zorunlu olarak re’sen kaydedecek sizin birşey yapmanıza gerek yok dendi..şimdi neden esnafa bu mağduriyetler yaşatılıyor..biz esnafların haklarını yemeyip geriye dönük sigorta tescillerini yapmak bu kadarmı zor geliyor. yurt dışında evde oturanlara bile yurt dışına çıktığı tarihten itibaren sigortalı olma hakkı verenlerin , vergisini ödemiş ülkesinde hizmet vermiş mağdur durumdaki esnaflara yaklaşımını anlamak mümkün değil… Mağdur edilen esnaflar olarak geçmişe yönelik hizmet sürelerimize dayalı borçlanma yapılarak sigortalılık hakkımızın verileceği günü bekliyoruz.

 11. Hakan

  2003 vergi mükellefiydi eşim Bağkur kaydı çıkmadı hak kaybına
  Uğradık bunu telafi edecek olan siz Devlet büyüklerimizsiniz bu hak kaybına son verin
  Saygılarımla

 12. Çalı

  Bağkur tescil bir haktır neden yapılmasın anlamsız bir durüm vatandasını düşünmeyen vekil olamaz….

 13. Süleyman

  Her ay düzenli bir şekilde vergimi ödedim ve yeni gelen düzenlemeden haberim bile yoktu muhasebecim zaten sıfırdı o hatırlatsa gidip kayıt yapacaktım ama sonuç bu şuan hastayım hiç bir iş yerinde çalışamıyorum çünkü engelliyim günüm az bağkurumuda alabilsem emekli olacağım lütfen önümüze engel koymayın engelleri kaldırın ricam bir an önce sicil affı çıkarın mağdursuz saygılar

 14. Sebahattin Yılmaz

  Çok adaletsiz bir düzen.kimisini beş kurussuz emekli ettiniz,kimisini sürü duruyorsunuz.sistem bizi kaydetmediyse kabahat bizimmi. seveyim yarginizi.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.