25 Sene Evli Kalanlara Emeklilik Var mı 2021

5 2.181

25 sene evli kalanlara emeklilik var mı ? Evet son zamanlarda ev hanımları tarafından bize en çok yöneltilen soruların başında bu soru gelmekte. Bu yazımızda 25 sene evli kalanlara emeklilik şartları konusunda ayrıntıları bulabilir ayrıca 25 yıl evli kalana emeklilik ne zaman ve güncel gelişmeler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilikten kimler yararlanabilir ?

Bu yasadan Türk vatandaşı olan ve evlilikte resmi olarak 25 yılını tamamlamış olan ev kadınları eksik prim gün sayısını borçlanma sureti ile emeklilik hakkı elde edebilecekler. Temel şartlar Türkiye’de herhangi bir kapsamda sigorta, bağkur ya da diğer sigortalılık kollarından birisinde girişin olması.

25 yıl evli kalana emeklilik hesaplama

Düzenleme ile evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlar sigorta ya da başka herhangi bir kapsamda prim ödenmiş olması şartı ile ilk prim ödeme tarihi esas alınarak gerekli gün sayısını borçlanarak emekli olabilecek. Burada yanlış anlaşılan bir durum söz konusu. Okurlarımız yasanın 25 yılını tamamlayan tüm ev hanımlarını kapsayacağını başka da bir şart aranmayacağını düşünmekteler. Durum tam olarak öyle değil.

 • Birinci şart evlilikte en az 25 yılı tamamlamış olmak ancak başka şartlar da var. Sigorta ilk başlangıç tarihine göre gerekli olan minimum gün sayısının borçlanılması ve yine gerekli olan asgari yaş şartının sağlanmış olması gerekiyor. Bir örnekle olayı somutlaştıralım dilerseniz.
 • Örnek: Ayşe HANIM 27 yıllık evli ev hanımıdır ve 01.01.1960 doğumludur. Ayşe HANIM’ın 01.01.1986 tarihinde sigorta başlangıcı bulunmakta ve toplam gün sayısı da 56 gündür. Ayşe HANIM’ın normalde emeklilik için sağlaması gereken şartlar 58 yaş ve 3600 prim günüdür. Ayşe HANIM yaş şartını sağlamaktadır. Ancak 3600 günden eksik kalan günü ise yeni yasa kapsamında borçlanma yapması koşulu ile emekli olabilecektir. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında en düşük günlük borçlanma tutarı 38,16 TL’dir.
 • Sigorta ilk başlangıç tarihinize göre doldurmanız gereken gün sayısı ve yaş şartını emeklilik tablomuz üzerinden hesaplamak için hemenssk emeklilik yaşı tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıktı mı ?

Daha önce gündeme gelen ve TBMM’ye da yasal teklif olarak sunulan 25 yıl evli kalanlara emeklilik düzenlemesi ne yazık ki kabul edilmemişti. Yasanın çıkması biraz da bu konuda oluşacak talep ve oluşturulacak gündeme bağlı. Dolayısıyla yasa hakkındaki düşünceleriniz ve görüşleriniz gündem yaratmak adına büyük önem arz etmekte. Yazının sonundaki yorum bölümünden yasa hakkındaki görüşlerinizi bize ileterek gündem oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik resmi gazete

25 yıl evli kalanlara maaş konusunda güncel olarak şu an bir çalışma bulunmuyor. Yasal düzenleme çıkarsa yukarıda belirtilen 25 yıl evli kalana emeklilik şartları sağlayanlar erken emeklilik hakkından yararlanabilecekler. 25 yıl evli kalana emeklilik son durum ve düzenlemeler konusunda sayfamızda güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı ne kadar ?

Bu kapsamda ödenecek emekli durumu kişiden kişiye göre ve tabi ki borçlanılacak süreye göre farklılık gösterebilir. Ortalama ssk ve bağkur emekli maaşlarına, güncel tutarlara ulaşmak ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşı tutarını hesaplamak için hemen  emekli olursam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik nereye başvurulur ?

Yasal düzenleme resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra borçlanma ve emeklilik başvurularının bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekmektedir.

Ev hanımlarına emeklilik 2021

Yukarıda belirtilen yasanın dışında da ev hanımlarının erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Bize yazının sonundaki yorum bölümünden ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıç tarihinizi, doğum tarihinizi, çocuk sahibi olup olmadığınızı, çocuklarınız varsa doğum tarihlerini yazmanız halinde en erken ne zaman emekli olabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz.

25 yıl evli kalana emeklilik hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

5 Yorum
 1. Hanife birlik

  Bu yasanin bu yil içinde çikmasi şart bağimsiz calişanlar ihyadan faydalanabiliyor biz ev hanimlari ayin tum gunlerinde çaliştiğimiz halde faydalanamiyoruz.1988 istege bagli girişim var ancak 7 ay prim odeyebildim.o yillarda kredi çekip borçlanma durumumuzda söz konusu degildi.37 yillik evliyim yasanin çikmasini sabirsizlikla bekliyoruz

 2. Zeynep

  Hiç çalışmamış olan 25 yıl evli 50 yaşını dolduran her ev hanımı yararlanabilecekmi yasa çıkarsa

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Çıkarsa evet ama bu yasa çıkmayacak.

 3. HÜLYA

  Bu yasanın bir an önce çıkması gerekir. Çok güzel bir uygulama olur. Ancak ev hanımlarının çoğunun sigorta başlangıç tarihi yoktur. Eskiden köydeki teyzem ne bilsin sigorta başlangıcı yaptırmayı bunlar yararlanamayacak mı?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Yasa zor çıkacak gibi. Çıkarsa sigorta giriş şartı aranmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.