Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2020

0 215

Engelli vergi indirimi çalışanlara iş kanunu gereği verilen bir haktır. Malumunuz ücret karşılığı çalışanlar yani ssklılar, memurlar v.s. gelir vergisine tabidir. Ücret karşılığı çalışan bu kişilerden en az %40 ve ya üzeri engel raporu alanlar sakatlık oranına göre yapılacak gelir vergisinden indirim alırlar.

İşte bu indirim engelli vergi indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanır. Engelli çalışanların sakatlık oranına göre yararlanacakları indirim tutarları ise her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır. Peki 2020 engelli vergi indirimi tutarları ne kadar oldu, birinci, ikinci ve üçüncü derece engelliler için 2020 engelli vergi indirimi ne kadar olacak? İşte vergi indirimi 2020 hakkında merak edilen sorular ve cevapları.

Engelli dereceleri 2020

Engelli kişiler sağlık kurulu tarafından verilen rapor oranına göre derecelendirilir ve vergi indirim oranı buna göre hesaplanır. Çalışma gücündeki kaybı;

 • En az %80 ve üzerinde olanlar birinci derece,
 • En az %60 ve üzerinde olanlar ikinci derece,
 • En az %40 ve üzerinde olanlar ise üçüncü derece engelli olarak sayılırlar.

Engelli/sakatlık indirimi tutarları 2020

Engelli vergi indirim oranlarına yararlanılabilecek vergi indirim tutarları aşağıda belirtilmiştir;

 • %80 üzeri birinci derece engeli olanlar için 2020 yılı sakatlık indirimi tutarı: 1.400,00 TL
 • %60-79 arası ikinci derece engelli olanlar için tutar :790,00 TL
 • %40-59 arası üçüncü derece engelliler için sakatlık indirim tutarları: 350 TL. 

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2020

Hesaplamanın nasıl yapıldığı yukarıda ayrıntılı olarak verilmiş, indirim oranları da aşağıda belirtilmiştir. Net maaş üzerine indirim oranları eklendikten sonra alınacak net maaş hesaplanmaktadır. Örneğin birinci derece engeli yani en az %80 ve ya üzerinde engeli olan bir çalışan için hesaplama şu şekilde yapılır.

 • Bu çalışan evli, iki çocuklu ve eşi çalışmıyor olsun.
 • Normal şartlarda engelli indirimi hariç olmak üzere bu çalışana 2020 yılında ödenmesi gereken net maaş asgari geçim indirimi dahil 2.446,10 TL olacaktır.
 • Bu çalışanın yıllık vergi indirimi tutarı ise 1400 TL dir. Yani aylık olarak net maaşına yansıması gereken tutar ise 1400/12=116,66 TL’dir.
 • Bu hesaplamaya göre ödenmesi gereken net maaş 2446,10+116,66= 2562 TL olmalıdır.
 • Yukarıdaki engelli vergi indirimi maaş hesaplamasına göre  göre agi dahil net maaşınıza belirtilen engelli indirim oranlarını ilave ederek net maaş tutarınızı hesaplamak için brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli asgari ücret 2020

Engelli kişilere ödenecek net asgari maaş engel oranından ve vergi indiriminden kaynaklı olarak normal çalışanın maaşından farklıdır. Net asgari ücretin üzerine ilave edilecek yukarıdaki vergi indirim tutarları ile size ödenecek net maaşı hesap edebilirsiniz. Bekar ve çocuksuz bir çalışan için 2020 yılında ödenmesi gereken net asgari ücret asgari geçim indirimi dahil 2324 TL’dir. Eğer aynı zamanda vergi indiriminden yararlanıyorsanız, evli iseniz ya da çocuk varsa engelli indirim tutarlarını da ekleyerek hesaplama yapmak için yukarıda bağlantısı da verilen brütten nete maaş hesabı sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

2020 engelli indirimi başvurusu nasıl yapılır ?

2020 yılı engelli vergi indiriminden yararlanabilmeniz için en az %40 raporunuz olması gerekiyor. Engelli indirimi 2020 hakkından yararlanabilmeniz için bulunduğunuz il/ilçedeki vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Vergi dairesi başvurunuz üzerine sizi hastaneye sevk eder.

Başvuruyu interaktif vergi dairesi üzerinden online olarak da kolayca yapabilirsiniz. İnternetten vergi indirimi başvurusu için;

 • Öncelikle buradan online vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-VERGİ İŞLEMLERİ-Engellilik Vergi İndirim Dilekçesi menüsünü takip ederek dilekçenizi internet üzerinden kolayca verebilirsiniz.

Hastanede heyete girdikten sonra hastane düzenlenen raporu vergi dairesine gönderir. Vergi dairesi tarafından engel oranı en az %40 ve ya üzeri olduğu onaylanırsa artık indirimden yararlanabilirsiniz. Size vergi indirim kimliği verirler ve işyerinize de yazı gönderirler. Bu süreçten sonra artık 2020 sakatlık indirimi hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli raporunuz yoksa engelli raporu başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan raporu nasıl çıkartabileceğiniz konusunda adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Engelli erken emeklilik şartları

En az %40 ve ya üzeri engel raporu olanlar emeklilikte gerekli olan yaş şartı aranmadan emekli olma hakkına sahiptirler. İşe giriş tarihi, bağkur başlancına göre v.s. engelli emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamlamaları halinde emekli olabilmekteler. Ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen  engelli emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin.

Engelli yakını vergi indirimi 2020

Sigortalı çalışanlar ya da ücret geliri elde edenler sadece kendi engellilik durumundan değil bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk ve ya anne/babasından dolayı da vergi indiriminden yararlanabilirler. Tabi yararlanma oranı tam olmamakta ama yine de engel oranına göre indirim sağlanmakta. Yapmanız gereken bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurmak. Onlar hastaneye sevk işlemini yapar. Burada heyete girildikten sonra rapor vergi dairesine gönderilir ve nihai karar verilir.

Engelli vergi indirimi yorumları

Engelli indiriminden yararlananların soru ve yorumları yazımızın altındaki yorum kısmında yer almaktadır. Siz de hem sorularınızı hem de görüşlerinizi yorum kısmından ileterek bu konuda desteğinizi sağlayabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi hesaplaması konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.