Engelli Vergi İndirimi 2020

0 148

Engelli vergi indirimi çalışanlara iş kanunu gereği verilen bir haktır. Malumunuz ücret karşılığı çalışanlar yani ssklılar, memurlar v.s. gelir vergisine tabidir. Ücret karşılığı çalışan bu kişilerden en az %40 ve ya üzeri engel raporu alanlar sakatlık oranına göre yapılacak gelir vergisinden indirim alırlar.

İşte bu indirim engelli vergi indirimi diğer adı ile sakatlık indirimi olarak tanımlanır. Engelli çalışanların sakatlık oranına göre yararlanacakları indirim tutarları ise her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır. Peki 2020 engelli vergi indirimi tutarları ne kadar oldu, birinci, ikinci ve üçüncü derece engelliler için 2020 engelli vergi indirimi ne kadar olacak? İşte vergi indirimi 2020 hakkında merak edilen sorular ve cevapları.

2020 engelli vergi indirimi hesaplama

2020 engelli vergi indirimi oranlarına göre aşağıda belirtilen tutarlar yıllık indirim tutarlarıdır. Sizin her ay maaşınıza alacağınız 2020 vergi indirimi ilave ödemesi belirtilen tutarın 12’ye bölünmesi sureti ile bulunuyor.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2020

Hesaplamanın nasıl yapıldığı yukarıda ayrıntılı olarak verilmiş, indirim oranları da aşağıda belirtilmiştir. Net maaş üzerine indirim oranları eklendikten sonra alınacak net maaş hesaplanmaktadır.

Engelli dereceleri 2020

Engelli kişiler sağlık kurulu tarafından verilen rapor oranına göre derecelendirilir ve vergi indirim oranı buna göre hesaplanır. Çalışma gücündeki kaybı;

  • En az %80 ve üzerinde olanlar birinci derece,
  • En az %60 ve üzerinde olanlar ikinci derece,
  • En az %40 ve üzerinde olanlar ise üçüncü derece engelli olarak sayılırlar.

Engelli asgari ücret 2020

Engelli kişilere ödenecek net asgari maaş engel oranından ve vergi indiriminden kaynaklı olarak normal çalışanın maaşından farklıdır. Net asgari ücretin üzerine ilave edilecek aşağıdaki vergi indirim tutarları ile size ödenecek net maaşı hesap edebilirsiniz. Brüt ve net maaş tutarlarına https://www.ssksor.com/brutten-nete/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2020 engelli indiri başvurusu

2020 yılı engelli vergi indiriminden yararlanabilmeniz için en az %40 raporunuz olması gerekiyor. Engelli indirimi 2020 hakkından yararlanabilmeniz için bulunduğunuz il/ilçedeki vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Vergi dairesi başvurunuz üzerine sizi hastaneye sevk eder.

Hastanede heyete girdikten sonra hastane düzenlenen raporu vergi dairesine gönderir. Vergi dairesi tarafından engel oranı en az %40 ve ya üzeri olduğu onaylanırsa artık indirimden yararlanabilirsiniz. Size vergi indirim kimliği verirler ve işyerinize de yazı gönderirler. Bu süreçten sonra artık 2020 sakatlik indirimi hakkından yararlanabilirsiniz.

Sakatlık indirimi 2020

2020 sakatlık indirim oranları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • %80 üzeri birinci derece engeli olanlar için 2020 yılı sakatlık indirimi tutarı: 1.400,00 TL
  • %60-79 arası ikinci derece engelli olanlar için sakatlik indirimi 2020 tutarı:790,00 TL
  • %40-59 arası üçüncü derece engelliler için 2020 sakatlık indirim tutarları: 350 TL

Engelli erken emeklilik şartları

En az %40 ve ya üzeri engel raporu olanlar emeklilikte gerekli olan yaş şartı aranmadan emekli olma hakkına sahiptirler. İşe giriş tarihi, bağkur başlancına göre v.s. engelli emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamlamaları halinde emekli olabilmekteler.

Ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://www.ssksor.com/engelli-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edin.

Engelli vergi indirimi hesaplaması konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.