Sgk Dosya Açılışı İçin Gerekli Evraklar 2019

4 103

İşçi çalıştırmak ve sigorta bildirimi için öncelikle SGK’da tescilli dosyanızın olması gerekiyor. Bunun için e sgk tescil uygulaması üzerinden sgk işyeri tescil başvurusu yaparak tamamlamanız ve sonrasında ise 7 gün içerisinde sgk işyeri açılış evraklarını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekiyor.

Sgk açiliş evraklari yapılan işin niteliğine, geçici ya da devamlı açılacağına, işyerinizin gerçek ya da tüzel kişi olmasına göre farklılık göstermekte. SGK e-sigorta şifre işlemleri de artık e sgk işyeri tescil uygulaması üzerinden yapıldığından e bildirge başvuru formu ve sözleşmesini eklemeniz gerekmiyor.  Bu yazımızda sgk işyeri tescil evraklarinın neler olduğu konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk işyeri tescil evraklari 2019

Herhangi bir fark olmaksızın tüm işyerlerinden istenen temel sgk tescil evrakları aşağıdaki gibidir;

 • E SGK tescil başvuru uygulaması üzerinden alınan ve işveren tarafından ıslak imza ile imzalanan belge.
 • İşveren ve ya işveren vekiline ait kimlik fotokopisi.
 • İşverene ait imza sürküsü. Eğer işveren olarak sgk dosya açma evraklarını elden SGK’ya verecekseniz gerek yok. Ancak sigorta dosyası açma evraklarını posta ya da kargo yolu ile gönderecekseniz imza beyannamesi eklemeniz gerekmekte.
 • Eğer vergi mükellefi iseniz vergi levhası fotokopisi,
 • Şirket iseniz güncel ticaret sicil gazetesi ve şirket yetkililerine ait belgeler.

Yukarıda belirtilen sgk açiliş evraklari 2019 yılında açılacak tüm işyerlerinden istenecek olmazsa olmaz belgeler. Eğer geçici bir inşaat işi ya da ihaleli iş yapacaksanız sgk işyeri tescil evrakları yukarıdakilere ilave olarak aşağıdaki gibi olmalı.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar

İnşaat dosyasında sgk işyeri tescil gerekli evraklar yukarıdakilerin aynısıdır. Yukarıdaki sgk dosya açma evraklarına ilave olarak inşaat ruhsatının bir nüshasını da eklemeniz gerekiyor. İnşaat sgk dosya açılışı için bu evraklar yeterli olacaktır.

Geçici ihaleli işlerde sgk işyeri açılışı için gerekli evraklar

İhaleli bir iş yapacaksanız yukarıda belirtilen temel sgk işyeri tescil için gerekli evraklarına ilave olarak ayrıca ihaleli işe ilişkin sözleşmeyi de eklemeniz gerekiyor. Ayrıca alt taşeron çalıştırılacaksa taşeron ile ana firma arasında imzalanmış taşeronluk sözleşmesi de eklenmesi gerekmekte.

işyeri tescil için gerekli evrakları SGK’ya verme süresi kaç gün ?

E-SGK işveren tescil uygulaması üzerinden başvuruyu tamamladıktan sonra en geç 7 gün içerisinde işyeri tescil için gerekli evrakları posta yolu ile ya da elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmekte. Sgk dosya açılış evraklarını 7 gün içerisinde göndermeseniz de cezai işleme tabi olmaz ancak tescil başvurunuz da onaylanmaz.

Sgk açılış evrakları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


4 Yorum
 1. umut

  Merhaba,

  Yeni bir işyeri açacağız. Şirketin ortaklık yapısı ise; 4 payı şahısa ait olup 1 pay da tüzel kişiliğe aittir. Yönetim Kurulunda ise çeşitli guruplarda yetkiler bulunmakla birlikte başkan başkan yardımcısı ve bir üyenin imzasıyla bütün işler yapılabilmektedir. Bazı işler için yk dan iki kişinin imzası da yeterli olabilmektedir.E-tescil kısmında şirketin ortalık yapısı ,yönetici bilgileri ve e-bildirge kullanıcısı bilgileri istenmektedir. Benim burada anlamadığım yönetici bilgilerinden kim kastetdiğidir. Çünkü bildiğim kadarıyla sözleşmeyi burada belirtilen kişilere göndermektedir. Ben şimdi buraya tüm yönetim kurulu üyelerini mi yazmalıyım?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Değişik bir durum söz konusu gerçekten de. Yönetim kurulunda kaç kişi var çok mu?

   1. Umut

    5 kişi var. Yoneticiden kasıt kim acaba?

    1. Mehmet KAYA

     Şirket müdürü ile imza yetkilisi olan bir yönetim kurulu üyesi girin. Bir de e bildirge kullanıcısı tanımlayın. Bence yeterli olur. Zaten ticaret sicil gazetesi vereceksiniz. Sgk gerekli görürse ilave yönetici girer.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı