Evlilik Tazminatı Hesaplama 2021

0 1.873

Evlilik tazminatı hesaplaması hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın işçinin tazminat hakkı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Resmi nikahını çıkardıktan sonra işten çıkan kadın sigortalıların konu hakkında cevabını en çok merak ettikleri soru ise evlilik tazminatı nasıl hesaplanır konusu. Bu yazımızda evlilik tazminatı nedir, evlilik sebebiyle işten ayrılma tazminat hesaplama, evlilik tazminatı alma şartları, başvuruda izlenecek yol ve tüm detayları bulabilirsiniz. 

Evlilik/Nikah tazminatı nedir ?

Evlilik tazminatının diğer adı nikah tazminatıdır. Daha doğrusu halk arasında öyle tanımlanmakta. Bu yazımızda ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz nikah tazminatını kısaca tanımlamak gerekirse evlenen kadın çalışana resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde ayrılması halinde ödenmesi gereken tazminat olarak tanımlanabilir.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2021

Bu kapsamda tazminat hakkından yararlanabilmeniz için kıdem tazminatında gerekli olan temel şartları da sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı şartları şu şekilde olacaktır;

  • Kıdem tazminatında olmazsa olmaz şartlardan birisi olan en az 1 yıl süre ile çalışmış olma şartı aranır.
  • Diğer bir şart ise resmi nikahı çıkarmanız ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işverene tazminat talebinde bulunarak işten çıkış talebinizi iletmeniz.
  • Bu şartları sağlamanız halinde işvereniniz size tazminat ödemek zorundadır.
  • Kıdem tazminatı şartları konusunda daha fazla ayrıntı için  kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma 2021

İş kanununa göre çalışanlara tazminat ödenmesi gereken durumlardan birisi de evlilik nedeni ile işten ayrılmadır. İşyerinde çalışma süresi en az 1 yıl olan ve kendi isteği ile resmi nikahtan sonra en geç 1 yıl içerisinde işten çıkanlara tazminat ödenmesi zorunludur.  Evlenme nedeni ile işten çıkanlara işsizlik ödeneği ödenmez.

Evlilik tazminatı almak için gerekli evraklar nelerdir ?

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız işverene aşağıda örneği verilen evlilik kıdem tazminatı dilekçe örneği ve evlilik cüzdanı sureti ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

Yukarıda da belirttiğimiz üzere en geç resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işten çıktığınızda bu haktan yararlanabilirsiniz. İşten çıkış talebinizi ihbar sürelerine uyarak işverene vermeniz gerekiyor. İşverene vereceğiniz evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

  • ………. işyeri insan kaynakları Müdürlüğüne
  • İşyerinizde ……./……../……. tarihinden beri çalışmaktayım.Ekteki aile cüzdanı fotokopisinde de görüldüğü üzere …/…/….. tarihinde resmi nikahımı çıkardım. Evlilik nedeni ile …./…./….. tarihinden geçerli olmak üzere iş sözleşmemi feshetmek istiyorum. 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesi gereği tazminatımın ödenerek çıkış işleminin bu tarihte yapılması hususunu arz ederim. 

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplama 2021

Gelelim asıl konumuz olan evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hesaplamasının nasıl yapıldığına. Evlilik tazminatı hesaplaması işten çıktığınız tarihteki son brüt maaşınız dikkate alınarak yapılır. Bazı okurlarımız evlenip işten ayrılma tazminatı hesaplamasının net maaş üzerinden yapıldığı konusunda yanlış bir bilgiye sahip. Evlilik nedeni ile işten ayrılma tazminat hesaplaması brüt maaşa göre yapılıyor.

  • 2021 evlilik kıdem tazminatı hesaplama diğer adı ile nikah tazminatı hesaplamasında asgari ücretli çalışanlar için çalıştığı her 1 yıllık süre için brüt 3.577,50 TL üzerinden hesaplama yapılacak.
  • Kıdem tazminatında tavan uygulaması olduğundan prime esas kazancı tavan tazminat tutarını aşanlar için ise evlilik işten ayrılma tazminat hesaplaması tavan tutarlardan yapılacak.
  • Alabileceğiniz en yüksek tazminatı öğrenmek için hemen  kıdem tazminatı tavanı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücretli evlilik tazminatı ne kadar 2021

Evlilik tazminat hesaplama 2021 yapılırken hesaplanan brüt tazminat üzerinden %07,59 oranında damga vergisi haricinde bir kesinti de yapılmamakta. Buna göre evlilik tazminatı hesapla 2021 asgari ücretli için her bir aylık çalışma karşılığında ortalama 295,00 TL olacaktır. Eğer brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise hesaplama yapmak için işten çıkış tazminat hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021’de evlilik tazminatı ne kadar olacak ?

01 Ocak 2021 tarihinden sonra işten çıkacaklar ve primleri asgari ücret üzerinden ödenenler için taban asgari ücret zamlanacağından ödenecek tazminat da zamlı olacaktır. Ayrıca primleri tavandan ödenenler için de 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren tavan kıdem tazminatı zamlanacağından ödenecek tazminat artmış olacaktır. 2021 taban ve tavan kıdem tazminatı tutarları belli olduğunda bu sayfamızda güncelleme sağlanacaktır.

Yorum bölümünden bize işe ilk başlangıç tarihini, çıkış tarihini, toplam çalışma sürenizi ( ay olarak)  ve son brüt maaşınızı yazmanız halinde evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplamasını yapabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.