Tazminat Hesaplama, Evlilik Tazminatı Ne Kadar 2020

0 892

Tazminat hesaplaması işten ayrılan çalışanlar için kafa karıştırıcı olabilmektedir.  Bu yazımızda ise 2020 yılı içerisinde işten çıkanlar için kıdem tazminatı 2020 hesaplaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Yazının yorum bölümünden bize son brüt kazancınızı, işyerindeki toplam çalışma sürenizi ( ay olarak) yazmanız halinde 2020 tazminat hesaplamasını biz sizin için yapabiliriz.

Bu yazımızda kıdem tazminatı ve evlenen kadınlar için evlilik tazminatı nasıl hesaplanır, evlilik nedeni ile işten ayrılma tazminat hesaplaması ve tüm detayları bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı nasıl alınır 2020 ?

Tazminat hakkı elde edebilmeniz için;

 • İşyerinde en az 1 yıl süre ile çalışmış olmanız gerekiyor.
 • Bunun haricinde ise kendi isteğiniz ile ayrılmamanız özetle çıkışın işveren tarafından verilmiş olması gerekiyor. Bazı durumlarda kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde de işveren size tazminat ödemek zorundadır.
 • Kendi isteği ile işten ayrılan 2020’de tazminat alabilir mi şeklinde sorular okuyucularımız tarafından sıklıkla sorulmakta. Normal şartlarda ödemek zorunda değil işveren.
 • Ancak askerlik sebebi ile işten ayrılan erkek çalışana, evlilik nedeni ile ayrılan bayan sigortalıya, sağlık problemi dolayısı ile işten çıkana, maaş v.s. gibi hakları ödenmiyor diye işten çıkana, 3600 günü tamamlayıp işten çıkana v.s. işveren tazminat ödemek zorundadır.
 • Tazminat alma şartları, tazminat başvurusu yaparken izlenecek yol ve daha fazlası için hemen  kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ?

Hesaplama oldukça basittir. Çıkış tarihindeki aylık brüt kazanç üzerinden hesaplama yapılır. Çalışılan her bir yıl son 1 aylık brüt kazanç ile çarpılır. Sadece %07,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılarak net tazminat tutarı hesap edilir.

Asgari ücretli çalışan için asgari ücretin brütü üzerinden, primleri tavan üzerinden ödenenler için ise tavan tazminat tutarı esas alınarak hesaplama yapılır. Yıllara göre güncel tazminat tutarları için hemen kıdem tazminatı tavanı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış tazminat hesaplama 2020

Kıdem tazminat hesaplama 2020 yılında;

 • Asgari ücretle çalışanlar için brüt 2.943,00 TL üzerinden yapılacaktır.
 • 2020 kıdem tazminatı hesaplamasında esas alınacak tavan tutar ise memur maaş zammına bağlı olarak hesaplanan tavan tutar üzerinden hesap edilecektir.
 • Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken çalıştığınız her bir yıl için iş çıkış tarihinizdeki son brüt kazancınız esas alınarak hesap yapılıyor.
 • 1 yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazanç üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alabileceğiniz net tazminat tutarı hesaplanıyor.
 • Bu durumda işyerinde çalıştığınız her ay için ödenecek ortalama tazminat tutarı son brüt kazancınızın %8,27’si civarında olmakta.
 • Asgari ücret tazminat hesaplamasına göre 2020 yılında işten çıkan bir çalışana çalıştığı her bir yıl için ödenecek net tazminat tutarı 2920 TL olacaktır.

Kıdem tazminatı hesaplama örneği 2020

Ali BEY 01.01.2012 tarihinden beri çalıştığı işyerinden 31 Aralık 2019 tarihinde ayrılacaktır. Ali BEY’in son brüt kazancı 3000 TL dir. Bu durumda çalıştığı yer yıl için ödenecek net tazminat tutarı 3000*%07,59= 22,77 TL çıkarıldıktan sonra 2.977,23 TL olacaktır. Bu 1 tam yıllık tazminatıdır. Çalıştığı her ay için bu durumda yaklaşık 248,10 TL tazminat hak etmiş olacaktır.Yani ortalama aylık tazminat tutarı için kıdem tazminatı hesaplama formülü şu şekilde olacaktır: son brüt kazancın %8,27’si.

Emekli tazminatı hesaplama 2020

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenler de işten çıkışta tazminat şartlarını sağlarsa işverenleri tazminat ödemek zorundadır. Hesaplama normal çalışanın ki gibi yapılır ve bu yazımızda belirtilen hükümler emekli çalışanlar için de geçerlidir.

Evlilik tazminatı nasıl alınır ?

4a yani ssk kapsamında çalışmak kaydı ile evlilik tazminatı şartları şu şekildedir;

 • İşyerinde en az 1 yıl sigortalı çalışan,
 • Resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrılan kadın çalışanlara işveren tazminat öder.
 • Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hesaplaması ve alınacak ortalama tazminat tutarı aşağıda belirtilmiştir.

Evlilik tazminatı hesaplama 2020

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplaması da yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda yapılır. Evlilik tazminatı hesaplaması;

 • Son brüt ücret üzerinden yapılır.
 • Toplam çalışılan süre brüt ücretle çarpılır.
 • Brüt tazminat tutarı üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek ödenecek net tazminat hesap edilir.
 • Asgari ücretli için 2020 evlilik kıdem tazminatı hesaplamasında esas alınacak brüt ücret 2943 TL’dir.
 • İşten bu gerekçe ile çıkacak olan kadına net olarak 2020 nikah tazminatı tutarı çalıştığı her bir yıl için 2920 TL olacaktır.

E devlet tazminat hesaplaması nasıl yapılır ?

Kıdem tazminatı hesaplamasının e devlet sistemi üzerinden yapılacağı bir uygulama bulunmuyor. Ancak  e devlet üzerinden şunu yapabilirsiniz. SGK Tescil ve Hizmet Dökümündeki P.E.K yani prime esas kazanç kısmında yer alan kazanç tutarı sizin brüt kazancınızdır. Bunu öğrendikten sonra yüzde %8,27’sini alın. Bu sonuç çalıştığınız her bir ay için ödenecek yaklaşık tazminat tutarını hesap etmenizi sağlar.

Kıdem tazminatı almanın bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat etmeniz durumunda kendi isteğiniz ile çıksanız bile işveren tazminat ödemek zorunda olacaktır. Tazminat almanın püf noktalarını öğrenmek için hemen kıdem tazminatı almanın püf noktaları nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ne kadar tazminat alırım ?

İşten çıkış tarihindeki son brüt kazancınızı bize yorum bölümünden yazın ne kadar tazminat alabileceğinizi hesap edelim..

Kıdem tazminatı hesapla 2020 işlemini biz sizin için yapalım. İşe başlama tarihi, son brüt kazanç ve toplam kaç ay çalıştığınızı yorum bölümünden iletin ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayalım.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.