Silinen Bağkur Günleri Geri Alma 2020

1 2.049

Silinen bağkur günlerini geri alma işlemleri kafa karıştırıcı olabilmekte. Bağkurda 2008/05 öncesi 60 aydan, 2015/04 öncesinde 12 aydan fazla borcu olanlar ile 2018/06 döneminden önce ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcu olanların borçları silinmiş ve bu borçlu dönemlere ilişkin hizmetler de dondurulmuştu.

Prim borcundan dolayı ilgili kanunlar gereği dondurulan bağkur hizmetlerini ihya yani canlandırma başvurusu yaparak borçlanabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Bu yazımızda bağkur ihya hesaplamasının nasıl yapıldığı ve ihya için takip edilmesi gereken yol ile konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bağkur silinen günlerin geri alınması başvurusu ?

Silinen günlerin her zaman için bağkurlunun kendisi ya da kendisi vefat etti ise hak sahipleri tarafından borçlanma yapılmak sureti ile geri alınabilmesi mümkündür. Eski bağkur günlerini geri almak için bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na ihya dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru dilekçesi ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’nce size verilecektir. Haricinde ise kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Hesaplanan ihya borçlanma tutarı size tebliğ edilir ve ödemeniz için 3 aylık süre tanınır. 3 ay içerisinde ödeme yapmanız halinde bu süreler hizmetten sayılmış olur.

Bağkur silinen günlerin geri alınması dilekçesi

Başvuruda ihya dilekçesi yeterli olmaktadır. İhya başvurusu sırasında başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nden bu dilekçeyi temin edebilirsiniz. Başvuruda bağkur ihya dilekçesi  haricinde bir belge istenmez.

Bağkur kısmi ihya yapılabilir mi ?

Bağkurda borçtan dolayı silinerek dondurulan hizmetlerin kısmi olarak borçlanılması maalesef mümkün bulunmamakta. 1 güne bile ihtiyacınız olsa dondurulan günlerin tamamını borçlanmak zorundasınız. Kısmi ihya mümkün değil.

Bağkur ihya borcu hesaplama 2020

Sgk silinen günleri geri alma yani ihya borcu hesaplaması normal şartlarda talep tarihinde geçerli bağkur güncel aylık primleri üzerinden hesaplanmakta. Sadece yapılandırma zamanlarında borcun olduğu dönemdeki primler üzerinden hesap edilmekte ve bu da borçta büyük oranda indirim olmasını sağlamakta. Yapılandırma kapsamında ihya yapıldığında borç neredeyse yarı yarıya düşmekte.Yapılandırma olmadan ihya yapmak istediğinizde ise ihya hesaplaması güncel aylık bağkur primleri üzerinden yapılır.

  • 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ihya başvurusu yaptığınızda tarım/çiftçi bağkuru için dondurulan her aya ödeyeceğiniz aylık prim tutarı yani bagkur ihya hesaplaması 913,80 TL üzerinden yapılırken,
  • Esnaf bağkurunda dondurulan her bir ay için ödenecek aylık prim tutarı ise 1015,33 TL olacaktır.
  • İhya başvurusu yapacaksanız aylık güncel bağkur primleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.  Güncel bağkur primlerini öğrenmek için hemen bağkur primleri ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkurda dondurulan hizmet süresi sorgulama

Prim borcundan dolayı ilgili kanunlarla ve ilgili dönemlerde dondurulan prim gün sayınızı e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilir ve ihya hesaplaması yapabilirsiniz. Sorgulamayı yapmak için;

  • İlk olarak e-devlete giriş yapın.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
  • Sorgulama sayfasına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ bağkur hizmet bilgisi sorgulama.

Bağkur ihya affı 2020

Silinen bağ kur primlerinin geri alınmasının  yapılandırma kapsamında borçlanma yapılabilmesi için yapılandırma yasası çıkması gerekiyor. Yakın zamanda yeni bir bağkur affı beklentimiz var. Güncel gelişmeleri takip etmek ve yapılandırma kapsamında ihya başvurusu yapmak için  bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur ihya hesaplaması hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

1 Yorum var
  1. Gürbüz

    Slm 1962 dogumluyum 1985 bagkur kaydim var 2019 terk 320 gun sigortam var hic odeme yapmadim 2019da 205 bin tl borc cikardilar ihya yaparsam emekli olmam icin tahmini nekadar odeme yapmam lazim

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.