Öğrenim Kredisi Affı 2020

0 412

Öğrenim kredisi affı binlerce KYK kredi borçlusu tarafından merakla beklenmekte.  Zira yeni bir KYK yapılandırma yasası çıkması durumunda borçların faizleri silinecek ve anapara üzerinden taksitle ödenmesi sağlanacak. Bu da borçların ödeme kolaylığını sağlayarak binlerce mağdurun mağduriyetinin giderilmesini sağlayacak.

Bu yazımızda öğrenim kredisi ödenmezse ne olur,  öğrenim kredisi affı ne zaman çıkacak ve kyk borç yapılandırma başvurusu nereye ve nasıl yapılır konularında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kyk borcu ödenmezse ne olur 2020

Öncelikle öğrenim kredisini ödemezsem ne olur sorusunun cevabı ile başlayalım;. Öğrenim kredisi ödeme yükümlülüğü;

  • Mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl sonra başlar.
  • Bu süre içerisinde herhangi bir işte çalışmıyorsanız ve sabit bir geliriniz yoksa e devlet üzerinden borç erteleme talebinde bulunmanız gerekmektedir.
  • Her bir talebe istinaden borçların 1 yıl süre ile ertelenmesi sağlanır. Eğer erteleme talebi vermezseniz borçlar takip için vergi dairesine düşer.
  • Ayrıca borçları ödemeye başladığınızda 1 aydan fazla taksit aksattığınızda taksitlendirme bozulur ve borçlar vergi dairesine düşer.

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler 2020

Borçlarını mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemeyen ve erteleme başvurusunda da bulunmayanların borçları vergi dairesine düşer. Vergi dairesince ödeme yükümlüsüne borcun ödenmesi için ödeme emri gönderilir. Belirtilen sürede ödeme yapmayanlar hakkında icra takibi başlatılabilir.

Öğrenim kredisi taksitlendirme 2020

Taksitlendirme ile borçları yeniden yapılandırma birbirinden farklı durumlardır. Yapılandırma torba kanunla ve sadece geçici süre için yapılabilirken taksitlendirme hakkınız ise daima mevcut.

Eğer borçlarınız henüz vergi dairesinde değil ise KYK’ya başvurarak taksitle ödeyebilirsiniz. Borçlarınız vergi dairesine intikal ettiyse de yine taksitlendirme ile ödeme şansınız varsa ancak taksitlendirme için peşinat ödemeniz gerekiyor. Tüm detaylar ve ne kadar taksit ödeyebileceğiniz hakkında bilgileri bağlı olduğunuz vergi dairesinden alabilirsiniz.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2020

Yapılandırma KYK borcu vergi dairesince takibe alınanlar için geçerli. Eğer borçlarınız vergi dairesi tarafından takibe alındıysa kyk affı yapılandırma hakkından yararlanabilir ve borçlarınızın faizini sildirebilir anapara üzerinden 36 ay taksitle ödeyebilirsiniz.

KYK borcu yapılandırma faiz siliniyor mu ?

Yapılandırma kapsamında borçların faizleri silinmekte ve taksit sayısına göre enflasyon farkı da yansıtılarak ödeme kolaylığı sağlanmakta. Peşin ödeyerek kapatanlar için enflasyon farkı da alınmamakta.

Öğrenim kredisi affı başvurusu 2020

Şu an için borçların yeniden yapılandırılabileceği aktif bir yapılandırma yasası bulunmamakta. Ancak kısa süre içerisinde konu hakkında yeni bir düzenlemenin Meclis’e geleceğini beklemekteyiz.

2020’de tüm vergi borçları ile birlikte KYK borçlarını da kapsayacak yeni bir af yasasını bekliyoruz. Vergi affı konusunda güncel tüm gelişmeleri vergi affı ne zaman çıkacak sayfamızdan takip edebilirsiniz.

KYK borç yapılandırma e-devlet

Öğrenim kredisine ilişkin yeniden yapılandırma başvuruları e-devletten yapılamamakta. Ancak KYK borçları ile ilgili e-devletten yapılabilecek birçok işlem bulunmakta. Aşağıda bu işlemler ve bağlantı sayfaları verilmiştir. İlgili sayfalara T.C. ve e-devlet ile giriş yaparak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Kyk peşin ödeme indirimi 2020

Yapılandırma harici zamanlarda KYK borçlarının erken ödenmesi durumunda peşin ödeme indirimi uygulanmamakta. Yeniden yapılandırma yasası çıkması ya da yasal bir düzenleme çıkması halinde peşin ödenen borçlar için indirim sağlanabilecektir.

Öğrenim kredisi affı hakkındaki tüm gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.