Genç Girişimci Bağkur Desteği Başvurusu

0 134

Genç girişimci bağkur desteği başvurusu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi yeni iş kuran gençlere verilen en önemli desteklerden birisi genç girişimci desteği. Bu kapsamda belli yaş aralığındaki gençlerin hem belli tutarlara kadar olan gelirleri gelir vergisinden muaf tutulmakta hem de bu kapsamdaki gençler 12 ay boyunca bağkur primi ödememekte.

Bu yazımızda genç girişimci Bağ-Kur desteğinden yararlanma şartları, başvuruda izlenecek yol ve gerekli evraklar hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Genç girişimci başvuru şartları

Genç girişimci bağkur istisnasından yararlanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir;

  • 18 ile 29 yaş arasında olmanız,
  • 193 numaralı Gelir Vergisi Kanunu 20’inci maddesi gereği genç girişimci vergi desteğinden yararlanma şartlarına haiz olmak,
  • İşe başlama tarihini Vergi dairesine süresinde bildirmiş olmak,
  • Destekten yararlanacak şahsın bilfiil kendi işinin başında olması gerekiyor.

Genç girişimci istisnası başvurusu

Bağkur desteğinden yararlanmak için vergi dairesine işe başlama verdikten sonra 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20’inci maddesi kapsamında genç girişimci vergi istisnasından yararlandığınıza dair yazı almanız gerekiyor. Bu yazı, dilekçe, kimlik fotokopisi ve vergi levhasının bir fotokopisi ile bağkur dosyanızın bulunduğu yani bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvurunuz üzerine gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakılır. Şartları sağlıyorsanız ve yukarıda belirtilen gerekli evrakları da verdiyseniz teşvik tanımlamanız yapılır ve vergi başlangıç tarihi itibariyle istisna girilir. Böylece vergi başlangıç tarihinden itibaren en az 1 yıl prim ödemekten muaf olursunuz.

1 yılın sonunda aylık olarak ödeyeceğiniz güncel bağkur prim tutarlarına https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Genç girişimci istisnası dilekçe örneği

Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz buradan word olarak da indirebilirsiniz: genç girişimci başvuru dilekçesi indir.

……………….SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE

19.07.2018 tarih ve 2018/28 nolu genelge gereği 4b-Bağkur  kapsamında genç girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan almış olduğum yazı ve kimlik fotokopim dilekçem ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim

Genç girişimci bağkur desteği başvuru süresi

Vergi kaydını açtıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için belirlenen son tarih yoktur. Burada önemli olan vergi istisnasının başladığı tarihtir zaten almış olduğunuz yazıda bu tarih yazmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruyu geç yapsanız bile vergi istisnasının başladığı tarih esas alınacağından geriye dönük işlem yapılabilecektir.

Vergi dairesinden genç girişimci yazısı nasıl alınır ?

Bu kapsamda vergi kaydını başlattıktan yani işe başlamayı bildirdikten sonra yazıyı almak oldukça kolaydır. Zaten yazı standarttır ve sistemden verilmektedir. Bağlı olduğunuz vergi dairesine kimliğiniz ile başvurarak yazıyı elden alabilirsiniz.

Genç girişimci bağkur desteği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.