Gss Borcu Nereye, Nasıl Ödenir ?

0 99

Gss borcu nereye ödenir ve nasıl ödenir hakkındaki tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Herhangi bir kapsamda sigortalı olmayan ve ya bakmakla yükümlü olarak anne, baba ya da çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan ve Türkiye’de ikamet eden tüm Türk vatandaşları için genel sağlık sigortası zorunludur.

Genel sağlık sigortası primini ödemek için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda primleri nereye ve nasıl ödeyebileceğiniz, kredi kartı ile gss primi ödeme ve ATM’den gss primi ödeme gibi tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Gss primleri ayın kaçında ödenir ?

Bir aya ait primi ödemek için diğer ayın sonuna kadar zamanınız vardır. Örneğin Ocak ayına ait gss primini ödemek için Şubat sonuna kadar zamanınız vardır. Ay başında prim hemen tahakkuk etmez ve sistemde borç görünmeyebilir. Dolayısıyla ay başından sonra herhangi bir zamanda ödeme yapabilirsiniz. Yani bunun için belirlenen belli bir tarih yoktur.

Genel sağlık sigortası borcu sorgulama tc ile

Prim borcunuzu e-devlet sisteminden e devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. E-devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sağlantısı aracılığı ile borç ve tescil durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Şifresiz olarak sadece T.C. ile sorgulama yapmak maalesef mümkün bulunmamaktadır.

Gss prim borcu nereye ödenir ?

Genel sağlık sigortası primlerini ;

 • Tüm bankalardan,
 • Tüm PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • Mobil ve ya internet bankacılık şubelerinden,
 • Fatura ya da benzeri ödemeler yapılan ödeme merkezlerinden,
 • Kredi kartı ile SGK prim ödeme sistemi üzerinden kolayca ödeyebilirsiniz.

Gss borcu hangi bankalara ödenir ?

Ödemeler aşağı yukarı Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan yapılabilmekte. Şube ağı geniş olan ve ödeme yapabileceğiniz başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • PTT,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Finans Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası.

Gss borcu nasıl ödenir ?

Genel sağlık primini ödemek oldukça basittir. T.C. numarası üzerinden ödeme yapılır. Tüm bankalarda ödeme menüsü aynıdır. SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeme sağlayabilirsiniz.

Aylık olarak ödenen en düşük gss prim tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi kartı ile gss primi ödeme

GSS prim ödemesi yapmak için bir diğer seçenek ise kart ile ödemedir. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekir ve sadece kendi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Başka birisine ait e-devlet şifresi ile başkasına ait prim borcu ödenemez. Ayrıca kredi kartından ödeme için komisyon alındığını da hatırlatmak isteriz. Kart ile genel sağlık sigortası borcu ödemek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Gss borcu atm den nasıl ödenir ?

Her banka atm’sinde GSS prim ödeme menüsünün olmayabileceğini hatırlatarak ATM’den de genel sağlık primlerinizi ödeyebileceğinizi belirtmek isteriz. Üstelik bu işlem için banka kartına da ihtiyacınız yok. ATM’de Ödemeler-SGK Ödemeleri-GSS Prim Ödemeleri menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak çıkan borcunuzun tamamını ödeyebilir ya da ödemek istediğiniz tutar kadar ödeme yapabilirsiniz.

Gss borcu ptt den ödenir mi ?

Türkiye genelinde tüm PTT şubeleri aracılığı ile genel sağlık sigortası primlerinizi ödeyebilirsiniz. Ödemeler TC numarası ile yapılır. Başkasına ait borçlar da ödenebilir.

Gss borç sorgulama ziraat bankası

Genel sağlık sigortası prim borcunuzun olup olmadığını sorgulamanın bir yolu da banka kanalı ile sorgulama yapmaktır. Ziraat Bankası internet ya da mobil bankacılık ya da ATM’lerde SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden prim borcu sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca banka gişelerinden de aynı menü üzerinden sorgu yaptırabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.