Sağlık Ocağı, Hastane Muayene Ücreti 2020

0 2.852

Sağlık ocağı muayene ücreti 2020 ve tüm devlet hastaneleri ile özel hastane muayene ücreti sigortalılık durumuna ve tedavi görülen sağlık hizmet sunucusuna göre farklılık göstermekte. Sigortası olan ya da olmayan, sağlık güvencesi olan ya da olmayanların hastane, sağlık ocağı, özel hastane v.s. gitmeden önce merak ettikleri husus muayene ücreti ile diğer masrafların ne kadar olacağı.

Bu yazımızda 2020 hastane muayene ücretinin ne kadar olduğu ve diğer tüm işlemlerde alınacak ücretler konusunda bilgi bulabilirsiniz. Eğer sosyal güvenceniz yoksa SGK Gss işlemleri kategorimize göz atarak nasıl sigortalı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Muayene katılım payı 2020

Muayene katılım payı her bir muayene, tedavi v.s. için devlete ödemeniz ve adından da anlaşılacağı üzere sizin payınıza düşen ödemedir. Bu ödeme tutarı çalışanlardan ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden eczaneler tarafından tahsil edilirken emeklilerin ve bakmakla sorumlu olduğu yani emekli kişinin güvencesinden yararlananlar için ise emeklinin maaşından kesilmektedir.

Alınacak muayene katılım payı tedavi için başvuru yaptığınız hastanenin devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastane olmasına göre farklılık gösterir. Ayrıca aktif sağlık güvenceniz varken ödeyeceğiniz muayene bedeli ile sigortanız yoksa ödeyeceğiniz tutarlar da tabi ki birbirinden farklıdır. Peki hastane muayene ücretleri 2020 yılında ne kadar ?

İlaç katılım payı 2020

Çalışandan alınan ilacın fiyatının %20’si katılım payı olarak alınırken emeklilerden %10 oranında alınır. Yeşil kartlılardan ve raporlu ilaç kullananlardan ilaç katılım payı alınmaz.

Sigortasız muayene ücreti 2020

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2020 senesinde 50 TL civarındadır. Özel hastanelerde sigortasız muayene ücreti daha fazladır. Ortalama 150-200 TL gibi rakamlar istenebilir sizden.Muayene olmadan önce ilgili hastane ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Eğer sosyal güvenceniz yoksa hemen GSS’ye başvurarak az primle sigortalı olabilirsiniz. Aylık prim tutarları için hemen https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2020

Devlet hastanelerinde hasta muayene ücreti 2020 yılında herhangi bir sağlık güvencesi olanlar için her bir muayanede 6 TL dir. Güvenceniz yoksa ödeyeceğiniz muayene tutarı sigortasız olanlar için belirtilen yukarıdaki tutardır.

Üniversite hastanesi muayene ücreti 2020

Üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen her bir muayene için ödenecek muayene bedeli 7 liradır. Özel randevular yani üniversite hastanelerinde özel muayene şeklinde yapılan muayeneler ilave ücret tabiidir. 100 lira civarında başlar ve ortalama 300 TL muayene bedeli alınabilir.

Enjeksiyon ücreti 2020

Devlet hastanelerinde acil servis ya da kurulan enjeksiyon servislerinde iğne ücretsizdir. Bu işlem için ücret talep edilmez. Sosyal güvenceye de bakılmaz. Bazı istisnai durumlar dışında özel hastanelerin bir kısmı ücret talep edebilir.

Devlet hastanesi doğum ücretleri 2020

Doğum yapacak kişinin aktif sosyal güvencesi varsa doğum öncesi ve sonrası tüm tedaviler ile doğum masrafları devlet tarafından karşılanır. Ancak aktif güvence yoksa sadece doğum sonrası 1 aylık masraflar devlet tarafından karşılanır. Bunun haricindeki tüm işlemler ücrete tabi tutulur.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2020

Birinci basamak olarak tanımlanan aile hekimlikleri, sağlık ocakları v.s. gibi sağlık hizmet sunucularında muayene bedeli alınmaz. Ayrıca herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa bile buralarda ücretsiz olarak muayene olma hakkınız var.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2020 sigortalı

Sağlık ocaklarında kişinin sigortalı ya da sigortasız olmasına bakılmaksızın herhangi bir bedel talep edilmez. Sağlık ocaklarında olunan muayeneler içi daha sonra eczanede karşınıza ücret çıkarılmaz. Emekli iseniz maaşınızdan bu kapsamda herhangi bir kesinti yapılmaz.

Aile hekimi muayene ücreti 2020

Aile hekimliklerindeki muayeneler kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olup olmamasına bakılmaksızın ücretsizdir. Ancak aile hekimleri tarafından yazılan reçeteler için alınacak ilaçlar şayet kişinin aktif güvencesi yoksa ücretli olacaktır.

Devlet hastanesi röntgen ücreti 2020

Eğer güvenceniz varsa röntgen için ayrıca ücret alınmaz. Ancak güvenceniz yoksa 50 TL civarında muayene ücreti ödersiniz. Röntgen için de ayrıca ücret alınır.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Özel hastanelerin muayene ücretlerini sorgulayabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Muayene ücretlerini hastanenin çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Özel hastane muayene ücretleri 2020

Özel hastane ücretleri 2020 SGK payı 15,00 TL dir. Yani hastane sizden en az 15 TL’lik kısmı almak zorundadır. Sgk özel hastane ücretleri 2020 yılında muayane olduğunuz hastaneye, doktora, branşa v.s. göre farklılık gösterebilmektedir.

Özel hastanelerde muayene katılım payı 2020 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi her hastane için aynı değildir. Özel hastaneler muayene ücretlerini kendileri belirledikleri ölçüde alabilmekte. Özel hastanelerde ortalama muayene ücreti her bir doktor için 2020 yılında 70-100 TL arasında değişmektedir. Özel hastane muayene ücreti sorgulaması online olarak yapabileceğiniz bir program yok maalesef.

Özel hastane tahlil ücretleri 2020

Çoğu hastane sigortası olanlardan muayene ücreti haricinde tahlil için ücret almıyor. Ancak bazı hastaneler muayene ücretine ilave olarak 15-20 lira gibi tahlil ücreti de alabilmekte. Bu tamamen hastaneye kalmış bir durum. Ancak sağlık güvenceniz yoksa ortalama her bir tahlil için sizden 200 lira civarında ödeme alınabileceğini hatırlatmak isteriz. Hastane ücretlerini randevu alırken ya da hastaneye giriş esnasında sormanızda yarar olacaktır. Özetle özel hastaneler için tahlil ücretlerinde belirlenen bir standart yok.

Özel hastane ameliyat fiyatları 2020

Ameliyat fiyatları operasyonun şeklinde, ameliyat olunacak doktora, sigortanızın olup olmadığına, hastanenin fiyat politikasına v.s. göre değişir. Bunun için öncelikle ilgili doktorla görüşmeniz ve yapılacak operasyonun tam olarak belirlenmesi gerekir. Daha sonra hastane bunun için size bir fiyat belirleyecektir.

Özel hastane yatak ücretleri 2020

Özelde yatarak tedavi fiyatları hastaneden hastaneye farklılık göstermekte. Ortalama ücretler ise günlük 150-200 TL’den başlamakta. 1500 TL ye kadar hatta daha fazla ücret alan hastaneler de var.

Özel hastane iğne ücreti 2020

Özel hastanelerde yapılacak enjeksiyon yani iğne işlemlerinden ücret alınıp alınmayacağı hususu hastane politikasına göre belirlenmekte. Eğer hastanenin kendi hastası iseniz ücret alınmayabilmekte. Ancak dışarıdan sadece iğne için başvuru yaptığınızda da cüzi de olsa örneğin 30-50 lira gibi rakamlar talep edilebilmekte.

Özel hastane röntgen ücreti 2020

Çoğu özel hastane bazı istisnalar hariç olmak üzere röntgen işleminden ayrı ücret talep etmekte. Yani doktor muayene ücretine ilave olarak röntgen bedeli de talep edilir. Ortalama tutarı 50 lira civarıdır.

Acilde muayene ücreti ne kadar 2020

Hastane acil servisten girişlerde devlet ya da özel hastane farketmeksizin kişinin sağlık güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın muayene ücreti alınmaması gerekiyor. Acil durumun son ermesi ve normal polikliniğe alındıktan sonra muayene ücreti ile ilgili tarife uygulamaya konulur.

Profesör muayene ücretleri 2020

Profesör muayene ücreti 2020 tutarları profosörün özelde, devlet hastanesinde mi yoksa kendi polikliniğinde hizmet etmesine göre farklılık gösterir. Alınacak ödemeler tamamen hastane ve profösörün izlediği politiyaka göre değişir. Randevu esnasında fiyatını öğrenebilirsiniz.

Yeşil kart muayene ücreti 2020

Yeşil kartlı sigortalılardan devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde, sağlık ocaklarında ve üniversite hastanelerinden muayene bedeli alınmaz. Ancak özelde sigortaları geçerli değildir. Tüm ücretleri cepten ödemek zorundadırlar.

SGK yeşil kart sigortasından prim ödemeden yararlanabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu için hemen https://www.ssksor.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

2020 hastane muayene ücretleri v.s. konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.