Vergi Affı 2019

6 1.904

Vergi affı 2019’da çıkacak mı ? Trafik cezası, MTV, öğrenim kredisi v.s. borçları en son 2018 yılında 7143 sayılı yasa gereği yeniden yapılandırılmıştı. Malumunuz bizde torba yasalar meşhur. Her yeni bir torba yasa çıktığında merak edilen konuların başında da acaba SGK Affı ve vergi affı düzenlemesi de yer alıyor mu diye merak ederiz. 2019 yılı içerisinde de okuyucularımızda yeni bir 2019 vergi affı beklentisi var.

Peki 2019 da vergi affı olacak mı, vergi borcu affı 2019 çıkarsa hangi borçları kapsayacak ? 2019 vergi affı varmı başvuruları nereye yapılacak ? İşte olası yeni vergi affı 2019’da çıkması halinde gelebilecek düzenlemeler ve detaylar;

Yeni vergi affı çıkacak mı 2019

Olası bir vergi borcu yapılandırma 2019 düzenlemesi çıkarsa borçların gecikme zammı ve faizleri silinir. Anapara üzerinden enflasyona göre yeniden yapılandırma yapılır ve borçların 36 aya kadar taksitle ödenmesi sağlanır. Yeni bir 2019 vergi yapılandırması konusunda şu an için bir çalışma bulunmuyor. Yeni vergi affı çıkacak mı 2019 konusundaki son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Eğer sgk, bağkur ve ya işveren prim borcu gibi borçlarınız varsa SGK yapılandırma işlemleri için https://www.ssksor.com/sgk-yapilandirma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenim kredisi affı 2019

Öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçları da en son 7143 sayılı yasaya göre yeniden yapılandırılmıştı. Olası bir öğrenim kredisi yapılandırma 2019 yılında çıkarsa yine borçların gecikme zamları ve faizleri silinir. Kyk borç yapılandırma 2019 düzenlemesi ile 2018 yılında olduğu gibi borcun tamamı değil sadece faiz kısmı silinir. yapılandırma affı 2019’da kyk borçları için çıkarsa borcunuzun anaparası üzerinden yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Şu an için öğrenim kredisi vergi affi 2019 düzenlemesi ile ilgili bir çalışma bulunmuyor. Öğrenim kredisi ile ilgili 2019 vergi affı olur mu konusundaki gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Trafik cezası affı 2019

Trafik cezası borçları da en son 7143 sayılı yasa ile 2018 yılında yapılandırılmıştı. 7143 yasası ile trafik cezası borçlarının tüm faizleri silinmiş ve anaparanın da peşin ödemede sadece %75’lik kısmı tahsil edilmiştir. 2019 trafik cezaları affı çıkarsa yine benzer şekilde faizlerin tamamı silinir ve anaparanın da %75’i tahsil edilir. Şu anda TBMM’de trafik cezası yapılandırma 2019 konusunda yürütülen bir çalışma bulunmuyor. Olası bir trafik cezaları affı 2019 yılında çıkarsa konu hakkındaki gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Dilerseniz bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak trafik cezası borçlarınızı 4 taksit ile ödeyebilirsiniz. Bu işlem için trafik cezalarına yapılandırma 2019 düzenlemesini beklemeniz gerekmez. Taksitlendirme işleminin yapılabilmesi için ilk taksidi peşin yatırmanız gerekiyor. İlk taksidi ödedikten sonra kalan taksitleri 3 eşit parçada ödeyebiliyorsunuz.

Trafik cezası borcunu taksitlendirmek için izlemeniz gereken yol için https://www.ssksor.com/trafik-cezasi-taksitlendirme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi affını kaçıranlar 2019

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanan 7159 sayılı torba kanun ile vergi yapılandırma 7143 için peşin ya da taksitle ödeme seçeneğini seçerek ödeme yapamamış ve bu yüzden yapılandırması bozulanlara yeni bir hak verildi. Yeni düzenleme ile 7143 vergi, öğrenim kredisi, trafik cezası v.s. yapılandırması olanlar için birinci, ikinci ve üçüncü taksit son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine ertelenmişti.

Verilen yukarıdaki hak dışında 7143 sayılı yapılandırma yasasını kaçıranlara ayrıca yeniden yapılandırma hakkı sağlanmadı.

Yapılandırmayı kaçıranlar için 2019 vergi borcu yapılandırma

Düzenleme sadece yapılandırma başvurusu olup taksitleri ödemediği için yapılandırması ihlal olanlar için geçerli. Yani hiç yapılandırma başvurunuz yoksa yeniden yapılandırma başvurusu için bir hak tanınmayacak.

Yeniden yapılandırma başvurusu için yeni yasa çıkması gerekiyor. Bu yeni yasa da şu an için gündemde görünmüyor. Yeni bir af yasası çalışması olduğunda sayfamızda konu hakkında bilgilendirme sağlanacaktır.

Vergi borcu yapılandırma internetten başvuru 2019

Şu anda geçerli aktif bir yapılandırma yasası olmadığı için vergi borcu yapılandırması için de online olarak yapılandırma başvurusu alınmıyor. Yapılandırma kanunu çıkması halinde başvurular elektronik ortamda internet vergi dairesi üzerinden yapılabilecek.

Kredi kartı ile vergi yapılandırma ödeme

Vergi yapılandırma ödeme işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi veznelerine, anlaşmalı banka ve PTT şubelerine, anlaşmalı bankaların internet ya da mobil bankacılık sistemleri üzerinden ve internet vergi dairesinden kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile vergi yapılandırma ödemesi için;

1- Öncelikle https://intvrg.gib.gov.tr/ adresinden internet vergi dairesine kimlik bilgilerinizi ya da e devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.

2- Sisteme giriş yaptıktan sonra Borç Sorgulama ve Ödeme anamenüsü altındaki Yapılandırılmış Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme menüsüne girin.

3- Buradan vergi borcunuzu yapılandırdığınız kanun kapsamına göre 7143 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar 7020 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar, 6736 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar ilgili menülerinden birisini seçerek borç sorgulaması yapabilir ve devam ederek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Vergi affı 2020

2019 sonlarına doğru vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasal bir düzenleme çıkması bekleniyor. Duyumlar bu yönde. Ancak kesin değil tabi ki. 2020 başları ile birlikte 2020 SGK ve vergi prim affı çıkabilir.

Vergi borçları ve yapılandırma ile ilgili kafanıza takılan tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

 


6 Yorum
 1. SEMRA

  TRAFİK CEZALARI İLE İLGİLİ YENİ BİR AF GÜNDEMDEMİ..

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maalesef şu an için yok. İlerleyen zamanlarda ne olur bekleyip görmek lazım.

 2. Mustafa

  gecikmis trafik borcum var Pesin ödesem Indirim olurmu

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Yapılandırma yoksa peşin ödemede herhangi bir indirim olmaz.

 3. Mehmet ali

  Bana 2011 yılından yetkilisioldugum sirketten dolayı 2019 yilinda hesaplarıma e haciz kondu. Esnaf oldugum icinborcu taksitlendirdim. Ve haberim olmadığı icin 2018 deki vergi affını kaçırdım. Buyuk bir adaletsizlik soz konusu. Yetkili mercilerin adaletli olarak tekrardan af cikarmasini talep ediyorum

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bu konunun takipçisiyiz biz de. Vergi affı konusundaki son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.