Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak 2020

6 2.577

Vergi affı 2020’de çıkacak mı ? Trafik cezası, MTV, öğrenim kredisi v.s. borçları en son 2018 yılında 7143 sayılı yasa gereği yeniden yapılandırılmıştı. Malumunuz bizde torba yasalar meşhur. Her yeni bir torba yasa çıktığında merak edilen konuların başında da acaba SGK Affı ve vergi affı düzenlemesi de yer alıyor mu diye merak ederiz. 2020 yılı içerisinde de okuyucularımızda yeni bir 2020 vergi affı beklentisi var.

Peki 2020 de vergi affı olacak mı, vergi borcu affı 2020 çıkarsa hangi borçları kapsayacak ? 2020 vergi affı var mı başvuruları nereye yapılacak ? İşte olası yeni vergi affı 2020’de çıkması halinde gelebilecek düzenlemeler ve detaylar;

Yeni vergi affı çıkacak mı 2020

Olası bir vergi borcu yapılandırma 2020 düzenlemesi çıkarsa;

 • Borçların gecikme zammı ve faizleri silinir.
 • Anapara üzerinden enflasyona göre yeniden yapılandırma yapılır ve borçların 36 aya kadar taksitle ödenmesi sağlanır.
 • Yeni bir 2020 vergi yapılandırması konusunda şu an için bir çalışma bulunmuyor. Ancak 2020 içerisinde çıkmasına kesin gözle bakılıyor.
 • Yeni vergi affı çıkacak mı 2020 konusundaki son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.
 • Eğer sgk, bağkur ve ya işveren prim borcu gibi borçlarınız varsa SGK yapılandırma işlemleri için sgk affı ne zaman çıkacak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenim kredisi affı 2020

Öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçları da en son 7143 sayılı yasaya göre yeniden yapılandırılmıştı. Olası bir öğrenim kredisi yapılandırma 2020 yılında çıkarsa yine borçların gecikme zamları ve faizleri silinir. Kyk borç yapılandırma 2020 düzenlemesi ile 2018 yılında olduğu gibi borcun tamamı değil sadece faiz kısmı silinir. yapılandırma affı 2020’de kyk borçları için çıkarsa borcunuzun anaparası üzerinden yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Şu an için öğrenim kredisi vergi affi 2020 düzenlemesi ile ilgili bir çalışma bulunmuyor. Öğrenim kredisi ile ilgili 2020 vergi affı olur mu konusundaki gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Trafik cezası affı 2020

Trafik cezası borçları da en son 7143 sayılı yasa ile 2018 yılında yapılandırılmıştı. 7143 yasası ile trafik cezası borçlarının tüm faizleri silinmiş ve anaparanın da peşin ödemede sadece %75’lik kısmı tahsil edilmiştir. 2020 trafik cezaları affı çıkarsa yine benzer şekilde faizlerin tamamı silinir ve anaparanın da %75’i tahsil edilir. Şu anda TBMM’de trafik cezası yapılandırma 2020 konusunda yürütülen bir çalışma bulunmuyor. Olası bir trafik cezaları affı 2020 yılında çıkarsa konu hakkındaki gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Dilerseniz bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak trafik cezası borçlarınızı 4 taksit ile ödeyebilirsiniz. Bu işlem için trafik cezalarına yapılandırma 2020 düzenlemesini beklemeniz gerekmez. Taksitlendirme işleminin yapılabilmesi için ilk taksidi peşin yatırmanız gerekiyor. İlk taksidi ödedikten sonra kalan taksitleri 3 eşit parçada ödeyebiliyorsunuz.

Trafik cezası borcunu taksitlendirmek için izlemeniz gereken yol için trafik cezası taksitlendirme nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi borcu yapılandırma internetten başvuru 2020

Şu anda geçerli aktif bir yapılandırma yasası olmadığı için vergi borcu yapılandırması için de online olarak yapılandırma başvurusu alınmıyor. Yapılandırma kanunu çıkması halinde başvurular elektronik ortamda internet vergi dairesi üzerinden yapılabilecek.

Kredi kartı ile vergi yapılandırma ödeme

Vergi yapılandırma ödeme işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi veznelerine, anlaşmalı banka ve PTT şubelerine, anlaşmalı bankaların internet ya da mobil bankacılık sistemleri üzerinden ve internet vergi dairesinden kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile vergi yapılandırma ödemesi için;

 • 1- Öncelikle interaktif vergi dairesi adresinden internet vergi dairesine kimlik bilgilerinizi ya da e devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 • 2- Sisteme giriş yaptıktan sonra Borç Sorgulama ve Ödeme anamenüsü altındaki Yapılandırılmış Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme menüsüne girin.
 • 3- Buradan vergi borcunuzu yapılandırdığınız kanun kapsamına göre 7143 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar 7020 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar, 6736 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırılmış Borçlar ilgili menülerinden birisini seçerek borç sorgulaması yapabilir ve devam ederek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Vergi borçları ve yapılandırma ile ilgili kafanıza takılan tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Mehmet ali

  Bana 2011 yılından yetkilisioldugum sirketten dolayı 2019 yilinda hesaplarıma e haciz kondu. Esnaf oldugum icinborcu taksitlendirdim. Ve haberim olmadığı icin 2018 deki vergi affını kaçırdım. Buyuk bir adaletsizlik soz konusu. Yetkili mercilerin adaletli olarak tekrardan af cikarmasini talep ediyorum

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bu konunun takipçisiyiz biz de. Vergi affı konusundaki son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 2. Mustafa

  gecikmis trafik borcum var Pesin ödesem Indirim olurmu

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Yapılandırma yoksa peşin ödemede herhangi bir indirim olmaz.

 3. SEMRA

  TRAFİK CEZALARI İLE İLGİLİ YENİ BİR AF GÜNDEMDEMİ..

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maalesef şu an için yok. İlerleyen zamanlarda ne olur bekleyip görmek lazım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.