Trafik Cezası Taksitlendirme 2019

0 353

Trafik cezası taksitlendirme işleminin nasıl olacağı ceza uygulananların ortak sorunu.Trafik cezası borcu olanların en çok sordukları soruların başında borçlarını nasıl taksitlendirebilecekleri, yapılacak indirim oranları ve borçların yapılandırılıp yapılandırılamayacağı hususu.

Bu haberimiz 2019 yılı içerisinde trafik cezası uygulanan ya da önceki bir dönemde uygulanıp tebliğ edilmiş ve borçları için faiz uygulanan kişileri ilgilendiriyor. Yazımızı takip ederek trafik cezası yapılandırma ve ya trafik cezası taksit işlemlerinin nasıl yapılabileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik cezası affı 2019

Trafik cezalarına af en son 7143 sayılı yasa ile 2018 yılında getirilmişti..  7143 vergi affını kaçıranlar  ise aynı haktan yararlanıp yararlanamayacakları konusunda merak içerisindeler. Uzatılma 7143 başvurusu olup ödeyemeyenler için geçerli. Yapılandırma hiç başvurusu olmayan ya da yapılandırmayı kaçıranlar için şu anda yeni bir yasal düzenleme maalesef yok.

Trafik cezalarına yeniden yapılandırma gelmesi ve faizlerin silinebilmesi için yeni bir af kanunun çıkması gerekiyor. Şu an için gündemde trafik cezası borçları için yeni bir borç affı gündemde değil. Trafik cezası affı son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Trafik cezası haricinde başka vergi borcunuz varsa vergi affından yararlanarak yapılandırabilirsiniz. Vergi affı ne zaman çıkacak, başvurular nasıl olacak konusunda ayrıntılı bilgi için https://www.ssksor.com/vergi-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası peşin ödeme indirimi 2019

Cezayı tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğinizde toplam tutarın 1/4’ü oranında peşin ödeme indirimi sağlanır. 15 günlük süreyi geçirdikten sonra ise uygulanan ceza tutarına ilave olarak trafik cezası faizi uygulanır. Faiz uygulanan borcu trafik cezası taksitlendirme hakkından yararlanarak 4 taksite bölerek eşit bir şekilde ödeyebilirsiniz. Trafik ceza taksitlendirme 2019 işlemleri konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Trafik cezaları taksitlendirme 2019

Trafik cezalarında yapılandırma ile trafik cezaları taksitlendirme işlemleri birbirinden farklıdır. Trafik cezası yapılandırma 2019 yeni yasa çıkmadığı sürece yeniden yapılandırma hakkından yararlanamazsınız. Yapılandırmada uygulanan faizin tamamı silinip çıkan yasaya göre de anaparanın bir kısmı tahsil edilerek borcun kalanından vazgeçilmektedir. Ancak taksitlendirme farklıdır.

Taksitlendirmede 4 eşit takside kadar borcu bölebilmektesiniz. Uygulanan anapara ve faize ilaveten bir de taksitlendirme farkı ödemeniz gerekiyor tabi. Taksitlendirme hakkından yararlanabilmeniz için ilk taksidi peşin olarak yatırmanız gerekiyor. İlk taksidi yatırmadan taksitlendirme işlemi tamamlanamıyor.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu

Başvuruları bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için kimliğiniz ile birlikte vergi dairesine uğramanız yeterli. Vergi dairesi tarafından taksitlendirme başvuru formları ve diğer evraklar verilecektir.

Taksitlendirme işlemini 4 takside göre yapılabilmekte. Taksit işleminin onaylanması için vergi dairesi ilk taksidi peşin olarak ödemenizi ister. İlk taksidin ödemesini sağladıktan sonra kalan borç 3 eşit takside bölünür.

Trafik cezası ödeme

Ödeme işlemi vergi dairesi veznelerine, interaktif vergi dairesi üzerinden online ve anlaşmalı bankalardan ödenebilmekte. Ödemenin yapılabilmesi için ceza makbuzunun yanınızda olması gerekiyor. Bazı durumlarda ceza henüz tahakkuk etmemiş ise makbuz numarası ile ödenmesi gerekebiliyor.

Trafik cezası taksitlendirme haciz takibini durdurur mu ?

Borcun tamamını ödemeden haciz takibi durdurulmaz. Ancak banka hesabınıza bloke konulduysa borcun yarısından fazlasını ödedikten sonra bağlı olduğunuz vergi müdürlüğüne dilekçe vererek blokenin kaldırılması ile ilgili talepte bulunabilirsiniz.

Bağkur, işveren ya da SGK geçmiş dönem borcunuz mu var ? O zaman yapılandırma başvurusu için https://www.ssksor.com/sgk-yapilandirma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme 2020

2020 itibariyle de trafik cezaları yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda yeniden taksitlendirilebilecek. 2019 yılı sonlarına doğru ve ya 2020 başında yeni bir vergi ve SGK affının gelmesi de gündemde. Eğer yeni bir yapılandırma yasası gelirse taksitlendirmeye gerek kalmadan borçlarınızı yeniden yapılandırarak taksit ile ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası yapılandırma ve taksitlendirme hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.