Trafik Cezası Taksitlendirme 2020

0 703

Trafik cezası taksitlendirme 2020 işleminin nasıl olacağı ceza uygulananların ortak sorunu.Trafik cezası borcu olanların en çok sordukları soruların başında borçlarını nasıl taksitlendirebilecekleri, yapılacak indirim oranları ve borçların yapılandırılıp yapılandırılamayacağı hususu.

Bu haberimiz 2020 yılı içerisinde trafik cezası uygulanan ya da önceki bir dönemde uygulanıp tebliğ edilmiş ve borçları için faiz uygulanan kişileri ilgilendiriyor. Yazımızı takip ederek trafik cezası yapılandırma ve ya trafik cezası taksit işlemlerinin nasıl yapılabileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik cezası yapılandırma 2020

Trafik cezalarına af en son 7143 sayılı yasa ile 2018 yılında getirilmişti..  7143 vergi affını kaçıranlar ise aynı haktan yararlanıp yararlanamayacakları konusunda merak içerisindeler. Uzatılma 7143 başvurusu olup ödeyemeyenler için geçerli. Yapılandırma hiç başvurusu olmayan ya da yapılandırmayı kaçıranlar için şu anda yeni bir yasal düzenleme maalesef yok.

Trafik cezalarına yeniden yapılandırma gelmesi ve faizlerin silinebilmesi için yeni bir af kanunun çıkması gerekiyor. Şu an için gündemde trafik cezası borçları için yeni bir borç affı gündemde değil. Trafik cezası affı son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Trafik cezası haricinde başka vergi borcunuz varsa vergi affından yararlanarak yapılandırabilirsiniz. Vergi affı ne zaman çıkacak, başvurular nasıl olacak konusunda ayrıntılı bilgi için https://www.ssksor.com/vergi-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası borcu sorgulama ve ödeme

Sorgulama ve ödeme işlemini e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Trafik cezası borç sorgulamasını e-devlette https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama-ve-odeme sayfasından giriş yaparak yapabilirsiniz. Girişten sonra UYGULAMAYA GİT deyiniz. Buradan sizi internet vergi dairesine yönlendirir. Anasayfada adınıza Vergi dairesine olan tüm trafik cezası, MTV ve diğer borçlar ekranda görünecektir. DETAY-ÖDE dedikten sonra ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Trafik cezası peşin ödeme indirimi 2020

Cezayı tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğinizde toplam tutarın 1/4’ü oranında peşin ödeme indirimi sağlanır. 15 günlük süreyi geçirdikten sonra ise uygulanan ceza tutarına ilave olarak trafik cezası faizi uygulanır. Faiz uygulanan borcu trafik cezası taksitlendirme hakkından yararlanarak 4 taksite bölerek eşit bir şekilde ödeyebilirsiniz. Trafik ceza taksitlendirme 2020 işlemleri konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Trafik cezaları taksitlendirme 2020

Trafik cezalarında yapılandırma ile trafik cezaları taksitlendirme işlemleri birbirinden farklıdır. Trafik cezası yapılandırma 2020 yeni yasa çıkmadığı sürece yeniden yapılandırma hakkından yararlanamazsınız. Yapılandırmada uygulanan faizin tamamı silinip çıkan yasaya göre de anaparanın bir kısmı tahsil edilerek borcun kalanından vazgeçilmektedir. Ancak taksitlendirme farklıdır.

Eğer cezanın tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde başvuru yaparsanız taksitlendirmede 4 eşit takside kadar borcu bölebilmektesiniz. Uygulanan anapara ve faize ilaveten bir de taksitlendirme farkı ödemeniz gerekiyor tabi. Taksitlendirme hakkından yararlanabilmeniz için ilk taksidi peşin olarak yatırmanız gerekiyor. İlk taksidi yatırmadan taksitlendirme işlemi tamamlanamıyor.

Ayrıca 15 günlük süreyi geçirdikten sonra da taksitlendirme başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu durumda da 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilmekte.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu

Başvuruları bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için kimliğiniz ile birlikte vergi dairesine uğramanız yeterli. Vergi dairesi tarafından taksitlendirme başvuru formları ve diğer evraklar verilecektir. Ayrıca interaktif vergi dairesi üzerinden aşağıda belirtilen menüden taksit başvurusu yapabilirsiniz.

Taksitlendirme işlemini 4 takside göre yapılabilmekte. Taksit işleminin onaylanması için vergi dairesi ilk taksidi peşin olarak ödemenizi ister. İlk taksidin ödemesini sağladıktan sonra kalan borç 3 eşit takside bölünür.

Trafik cezası taksitlendirme faizi

Senelik faiz oranı yaklaşık %15 civarındadır. Yani aylık ortalaması % 1,25 civarındadır. Faizi ile beraber 1000 liralık bir borcu 4 taksitle ödemek istediğinizde toplamda ödeyeceğiniz tutar 1050 lira olacaktır.

Trafik cezası taksitlendirme e-devlet

Taksitlendirme başvurusunu interaktif vergi dairesinde Taksitlendirme/Tecil Talep işlemleri (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) menüsünden yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödeme

Ödeme işlemi vergi dairesi veznelerine, interaktif vergi dairesi üzerinden online ve anlaşmalı bankalardan ödenebilmekte. Ödemenin yapılabilmesi için ceza makbuzunun yanınızda olması gerekiyor. Bazı durumlarda ceza henüz tahakkuk etmemiş ise makbuz numarası ile ödenmesi gerekebiliyor.

Trafik cezası taksitlendirme haciz takibini durdurur mu ?

Borcun tamamını ödemeden haciz takibi durdurulmaz. Ancak banka hesabınıza bloke konulduysa borcun yarısından fazlasını ödedikten sonra bağlı olduğunuz vergi müdürlüğüne dilekçe vererek blokenin kaldırılması ile ilgili talepte bulunabilirsiniz.

Bağkur, işveren ya da SGK geçmiş dönem borcunuz mu var ? O zaman yapılandırma başvurusu için https://www.ssksor.com/sgk-yapilandirma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik cezası taksit yapan bankalar

Trafik cezası kanuni taksitlendirmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi Vergi daireleri tarafından yapılmakta. Bankaların bu şekilde taksit imkanı bulunmamakta. Ancak kredi kartınız ile peşin olarak yaptığınız bir ödemeyi bankanıza başvurarak taksitle ödeme imkanı sağlayan bankalar bulunmakta. Bunu da ödeme yapmadan önce bankanızdan bilgi alarak yapmanız yararlı olacaktır. Bunun dışında da ancak kredi çekerek borcu kapatıp bankaya taksitle ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezası kredi kartına taksit

Trafik cezası ödemelerinde kredi kartına taksit imkanı sağlanmamaktadır. Vergi dairesinde ya da interaktif vergi dairesinde de taksitle kredi kartı borcu ödenmesi imkanı bulunmamakta. Bazı bankalar trafik cezası peşin ödeme kart ile sağlandıktan sonra belirli bir faizle taksite bölebilmekte ancak bu da kampanya dahilinde gerçekleşmekte.

Radar cezası taksitlendirme

Radar cezalarınızı da yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde taksitlendirme yapabilirsiniz.

Ehliyet cezası taksitlendirme

Ehliyetsiz araç kullanma ya da ehliyetin geçerli olmadığı araçların kullanımı durumunda uygulanan cezaları yukarıda anlatıldığı şekilde taksitlendirme yapabilirsiniz.

Gecikmiş trafik cezası taksitlendirme

Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmeyen trafik cezası borçlarınızı 36 taksite kadar bölebilirsiniz.

Trafik cezası yapılandırma ve taksitlendirme hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.