Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2020

0 612

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması girilen ders saati ve belirlenen ek ders ücretinin çarpılması sonucu yapılmakta. 2020’de ücretli öğretmenlik yapacaklar alabilecekleri maaşları araştırmaya başladı.

Bu yazımızda ücretli öğretmen ek ders ücretleri, ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar, ücretli öğretmenlik maaşı ne kadar ve maaş ücretli öğretmenlik hesaplamasının nasıl yapıldığı gibi kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar 2020

Ücretli öğretmen maaşları genelde ayın 15-20’si arasında yatar. Ayın 15’inde yatması biraz zordur çünkü ücretli öğretmenlik maaş hesaplaması yapılabilmesi için okul Müdürlüklerinden gelecek bildirim beklenir. Okul müdürü öğretmenin ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen süredeki toplam ders saatini bildirir ve milli eğitim buna göre ücretli öğretmen ek ders hesaplaması yapar. Dolayısıyla 15’inden sonra ayın 20’sine kadar ödenmiş olur.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Ücretli öğretmenlerin maaş hesaplaması için okuldan gelecek ders saatlerine ilişkin puantaj kayıtları bekleniyor. Bu işlem için de ayın 15’inin gelmesi beklendiğinden maaşların memur ya da kadrolu öğretmen maaşları ile beraber ayın 15’inde ödenebilmesi mümkün olmamakta. Genel olarak ayın 20’sine doğru yatmakta.

Ücretli öğretmen işsizlik maaşı alabilir mi ?

Bildiğiniz gibi işsizlik maaşı alabilmenin temel koşullarının başında iş çıkış tarihinden evvelki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik priminin yatırılmış olması. Ücretli öğretmenlikte öğretmen adına işsizlik primi ödenmemekte. Böyle olduğu için de ücretli öğretmenlere işsizlik maaşı ödenmemekte.

Ücretli öğretmenlikten önce eğer 600 gün normal sigorta varsa ve prim ödendiyse alabilirsiniz. Detaylar için lütfen  işsizlik maaşı nasıl alınır  sayfamızı ziyaret ediniz.

Ücretli öğretmenlik maaş düzenlemesi 2020

Geçtiğimiz sene torba kanun ücretli öğretmen maaş düzenlemesi ile ücretli öğretmenlerin maaşlarının kadrolu öğretmen maaşları kadar olması amaçlanmaktaydı. Müjde dönemin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk BEY tarafından verilmişti ancak geçen sürede konu hakkında adım atılmadı. 2020’de maaş düzenlemesi çıkar mı bilinmez ama bir gelişme olursa sayfamızda duyurusu yapılacaktır.

Ücretli öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor ?

Maaşların yatacağı bankalar Milli Eğitim Müdürlüklerinin anlaşmalarına göre farklılık gösteriyor. Bu durum il bazında sözleşmeye göre belirleniyor. Maaşlar genel olarak devlet bankalarına ödeniyor. Zaten öğretmenliğe başlayanlardan ilgili bankada hesap açması ve hesap numarasının bildirilmesi isteniyor. Maaş ödemesi yapılan başlıca bankalar şunlardır: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank.

Ücretli öğretmen maaşı ne kadar 2020

Ücretli öğretmen maaşı hesaplaması her dönem için belirlenen ek ders ücretlerinin ay içerisinde girilen toplam ders saatine bölünmesi sonucu bulunur. Ücretli öğretmenlik ücret hesaplaması yapılırken öğretmenin ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girilen toplam ders saati esas alınır. Toplam ders saati ek ders tutarı ile çarpılır ve maaş hesaplanır.

  • Gelelim maaşların ne kadar olduğuna.
  • 2020 yılı için güncel olarak  ücretli öğretmen ders saati ücreti 17,65 TL olacaktır.
  • Bu hesaba göre 2020 yılı için haftalık tam derse giren bir ücretli öğretmenlik maaşı net 2200 TL civarında olacaktır.

Ücretli öğretmen maaşı eksik yattı

Maaş hesaplamasının ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girilen ders saatine göre hesaplandığını hatırlatarak, eğer girmiş olduğunuz ders saati ile yukarıda belirtilen ek ders ücreti tutarının çarpılması sonucu bulunan tutardan az ödendi ise maaşınız Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itiraz edebilirsiniz.

2021 ücretli öğretmen maaşı ne kadar olacak ?

2021’de ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri zamlanacak ve 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren ücretli öğretmenlik maaşları zamlı olarak ödenecek. 2021 tutarları belli olduğunda yukarıda güncel tutarları bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.