SGK Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

19 2.172

SGK yapılandırma düzenlemesi prim borçlusu olan milyonlarca kişi tarafından beklenmekte. En son yapılandırma 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin torba yasa ile işveren ssk prim borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alınmıştı.

Şimdi ise gözler yeni çıkacak sgk prim affı kanununa çevrilmiş durumda. Peki SGK yapılandırması ne zaman çıkacak, sigorta yapılandırmasından kimler yararlanacak ? Başvurular nasıl olacak. İşte sgk yapılandırma affı hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları.

SGK borç yapılandırma 2020

Yeni bir Sosyal Güvenlik prim borç affı yasası çıkması durumunda geçmiş dönem prim borçlarınızı yeniden yapılandırmak için başvurularınızı SGK’ya yapabilirsiniz. Yeni sgk affı ile prim borçlarının gecikme zammı silinir, borçların 18 aya kadar taksitlendirilmesi sağlanır.

Sgk prim yapılandırma kapsamında belli bir döneme kadar olan bağkur borcu sıfırlanarak yeniden başlanması ve prim borçlarının dondurulması sağlanır. Ayrıca bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinin de sigorta borcu yapılandırma kapsamında yeniden ödenmesi sağlanır.

Sgk prim borcu yapılandırma nasıl olacak ?

Sgk prim borcu affı çıkması durumunda aşağıdaki prim borçları yeniden yapılandırılabilecek;

 • İşverenlerin tarafından ödenmemiş olan işveren prim borçları, işsizlik primi ve damga vergisi borçları,
 • Özel işlem vergisi borçları,
 • Eğitime katkı payı borçları,
 • İşveren sgk idari para cezası borçları,
 • İhaleli işlerden ve ya bina inşaatlarından kaynaklı asgari işçilik prim borçları.
 • Ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçları ile dondurulan sürelerin ihya yapılandırması,
 • Genel sağlık sigortası prim borçları,
 • Ek5 tarım sigortası prim borçları,
 • Yersiz prim borçları ile diğer vadesi geçmiş SGK prim borçları.

Ayrıca ssk yapılandırma yapılandırma ile;

 • Belirlenen dönem öncesindeki prim borçlarınızı peşin ya da 6,9,12 ve ya 18 taksit seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.
 • Taksitlendirme seçtiğinizde taksit ödemelerini iki ayda bir yaparsınız. Dolayısıyla 18 taksidi seçtiğinizde borcunuzu da 36 aya kadar taksitlendirmiş olacaksınız.
 • Peşin ödeme seçeneğinde gecikme zamları ve faizlerinin tamamı silinir. Enflasyondan kaynaklı farkın da sadece bir kısmını ödersiniz.
 • Taksitle ödeme seçeneğini seçtiğinizde de borcun gecikme zammı ve faizi silinecek ancak seçtiğiniz taksit sayısına göre taksit farkı ve enflasyon farkı yansıtılacak. Taksitle ödemede enflasyon farkı için herhangi bir indirim yapılmaz.
 • Bağkur prim borçları için sildirme, yeniden yapılandırma ve dondurma düzenlemesi gündemde. Güncel gelişmeleri takip etmek ve bağkur yapılandırma başvurusu yapmak için hemen  sgk bağkur yapılandırma başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 sgk borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular dosyanın durumuna göre bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmakta. Bağkur prim borcu yapılandırması için başvurular Türkiye genelinde herhangi bir sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapılabilirken dosya üzerinde yapılandırılması gereken prim borçları için başvuruların dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekir.

Sgk yapılandırma formu 2020

Aktif olarak yapılandırma düzenlemesi çıktığında ve yürürlüğe girdiğinde sayfamızda sgk borç yapılandırma başvuru formlarını tüm sigorta kolları ve prim borçları esasında bulabilirsiniz.

Sgk yeniden yapılandırma ne zaman çıkacak ?

2020 senesinde şu an itibariyle yayımlanan torba yasalarda sgk borçları yapılandırma düzenlemesi yer almadı. Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen kanun tasarılarında da bir düzenleme bulunmuyor. Ancak 2020 içerisinde yeni bir af beklentisi mevcut. SGK yapılandırma hakkındaki son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Borcunu yapılandıran teşvikten yararlanır mı ?

Geçmiş dönem prim borçları yapılandırmada ya da taksitlendirmede olanlar cari döneme ilişkin primlerini de düzenli ödedikleri takdirde sigorta prim teşviklerinden yararlanabilirler. Teşvikten yararlanabilmek için temel şart prim ödemelerinin düzenli yapılması.

Yapılandırmada haciz kalkar mı 2020

Geçmiş dönem ssk, idari para cezası, eksik işçilik gibi prim borçlarından dolayı haklarında icra diğer adı ile haciz takibi başlatılan işverenler prim borçlarını yapılandırmaları ve taksitlerin bir kısmını da ödemeleri halinde hacizin kaldırılması için bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilir.

Haciz işleminin kaldırılabilmesi için prim borçlarının tamamının ödenmesi ya da en azından borca karşılık gelecek şekilde yeni bir teminat verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanan haciz işlemi kaldırılmayacaktır.

GSS borçları silinecek mi ?

Yeni bir sgk borç affı çıkarsa önceki senelerde olduğu gibi gss borçlarının faizleri silinir sadece. Tüm borcun silinmesi mümkün olmaz. Borçların anapara üzerinden belli bir süre verilerek ödenmesi sağlanır.

Eğer vergi, öğrenim kredisi ya da trafik cezası gibi borçlarınız varsa  vergi affı ne zaman çıkacak  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yapılandırma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

19 Yorum
 1. hakan öztürk

  merhaba bu son yapılan 7143 işveren yapılandırma borçlarımı nereden ödiyecem internet üzerinden bir uygulama varmı varsada nasıl ? iyi çalışmalar

 2. Çağatay ÖZCAN

  Emekli maaşımdan yapılan icra kesintisi ne zaman durur ve ben sadece 2 ayda bir yapılandırma borcumu ödeyebilirim
  Teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Prim borcunu yapılandırdıktan sonra icra servisi ile görüşün. Onlar emekli maaşı üzerindeki kesintiyi kaldırır.

 3. çağatay

  icralık prim borcu yapılandırılabilirmi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet yeniden yapılandırma hakkınız var.

 4. volkan

  sgk için hangi sayfadan yapılnadırma başvurusu yapılıyor

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sadece işveren prim borçları için işveren sisteminden başvuru yapılabiliyor. Diğer borçlar için başvuruyu formla SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 5. Cem

  Sgk borcunu yapilandirdik ödeme planı ne zaman sisteme düşer kgf için borç yazısı alacağım ama bir türlü ödeme planı sisteme düşmesi sgkya gidip sorduğumda sistemleri daha açmadılar diyorlar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ödeme planı için SGK’nın yapılandırma başvurunuzu onaylaması gerekiyor hocam. SGK ile görüşün bu konuda.

 6. Bilsen Ok

  18 mayıs 1962 bayanım. 1987 yılı 28 eylül esnaf bağkuru girişim var. 1998 yılı ağustos ayına kadar yaklaşık 11 yıl prim yatırdım 3908 günüm var. Ve 1998 de dondurdum.
  Bu yeni yapılandırmada 5400 günü tamamlamak için yaklaşık 1490 günü peşin yatırabilirmiyim ve 56 yaşımda olup kısmi emekli olabilirmiyim? Ve primler dondurduğum tarihteki primlerdenmi borç çıkar ve yaklaşık ne kadar borç çıkabilir emeklilik için? Teşekkür ederim vereceğiniz cevabınız için.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Primler yasa kapsamında dondurulduğu aylardaki prim tutarları esas alınarak hesaplanacak. Bağkur kapsamında 5400 gün ve 56 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Dondurulan sürelerin tamamını borçlanmanız gerekir. Kısmi olarak borçlanma hakkınız yok.

   1. Bilsen Ok

    Kalan 1490 günümü peşin yatırabilir miyim emekli olmak için?

    1. Mehmet KAYA

     Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süresi varsa ödeyebilirsiniz. Yoksa boşta geçen süreleri borçlanma hakkınız yok.

 7. mehmet zeki karan

  sgk kurumu yapılandırma formu yayınlandımı elden baş vurmak için teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Henüz 7103 sayılı kanunla ilgili yapılandırma genelgesi yayımlanmadı. Yayımlandığında forma sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 8. Muammer ersin Mavara

  6737/7020 yapılandırma borçum var yıllık 2 taksit ödeme hakkımı kullandım ama yapılandırmam bozulmadı 7143 sayılı kanun dan yaralanırmıyım geçmiş ödemeyen taksitlerin faizleri silinir mi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Hayır böyle birşey mümkün değil maalesef. Ancak bu yasa gereği kalan borcunuzu peşin kapatıp ödemeniz halinde indirim sağlanacak.

 9. Ömerpolat

  Vergi bircumu nasil yapilandirabilirimm

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. İnteraktif vergi dairesinden online başvuru açıldı. İnternet üzerinden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Sayfamızda nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi mevcut.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.