Bağkur Affı, Dondurma, Sildirme İşlemleri 2020

5 1.934

Bağkur affı milyonlarca kişi tarafından beklenen bir düzenleme. 2020 bağkur primlerinin asgari ücrete bağlı olarak yükselmesi ile birlikte primlerin ödenebilme durumu bir hayli zorlaştı. 2018’de çıkan 7143 sayılı yapılandırma yasası ile bağkur borçları yeniden yapılandırılmıştı ve bu yapılandırmanın taksit ödemeleri devam etmekte.

Bağkur borcu affı nasıl olacak 2020

Yukarıda da belirttiğim üzere bağkurlulara af düzenlemesi en son 7143 sayılı yasa ile getirilmişti. 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018/Mart ayı ve öncesi bağkur borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinmiş ve borçlar yeniden yapılandırılmış ve taksitlendirilmişti.

Yeni bir bağkur prim affı düzenlemesi çıkması durumunda;

 • Prim borçlarına uygulanan gecikme zammı ve faizi silinecek.
 • Borçlar yeniden yapılandırılacak ve 36 aya kadar taksitle ödenebilecek. Taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak.
 • Dondurulan hizmet süreleri yapılandırma kapsamında yeniden ihya edilebilecek.
 • Bağkur prim borcundan dolayı emekli olamayanlar bağkur prim borcu affından yararlanarak borçlarını yapılandıracak, emeklilik kredisi kullanmak sureti ile emeklilik hakkı elde edebilecek.

Bağkur dondurma 2020

Çiftçilik, şirket ortaklığı ya da vergi kaydı devam ederken bağkuru dondurmak belli şartlara bağlıdır. Örneğin sigortalı çalışma ya da başka bir kapsamda sigortalı olma durumunda bağkur durdurulur. Çiftçilik kaydından dolayı bağkur varsa gelir muafiyeti ya da 65 yaş üzeri ise bağkur kapatılabilir. Bunların haricinde dondurma hakkı yoktur.

Bağkur dondurma hakkı çoğu kişi tarafından yanlış yorumlanmakta ve bunun her zaman geçerli olan bir hak olduğu düşünülmekte. Bağkur dondurma ya da diğer ismi ile bağkur borç sildirme torba yasa ile getirilen bir düzenleme ve belli dönem öncesindeki borçları kapsıyor.

Örneğin 2018/Haziran öncesi borçlar 7143 sayılı kanunla tamamen silinmiş ve borçlu dönemlere ait hizmetler dondurulmuştu. Ondan öncesinde ise 2015/05 öncesinde 12 aydan fazla borcu olan, 2008/05 dönemi öncesinde de 60 aydan fazla borcu olanların borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Bağkur borçlarının silinerek yeniden bağkur borcu dondurması yapılabilmesi  için yukarıda da belirttiğimiz gibi bağkur borç affı ile ilgili yeni bir yasal düzenleme gerekmekte.

Bağkur borç sildirme 2020

Bağkur borçlarının silinebilmesi için yeni yasa çıkması gerekiyor. Yukarıda dondurma kısmında da belirtildiği gibi belli bir tarihe kadar olan borçların silinebilmesi ve borçlu olunan sürelere ait hizmetlerin de dondurulabilmesi için yasal düzenleme şart.

Bağkur geriye dönük tescil 2020

01 ekim 2008 tarihinden önce esnaflık kaydı, odalarda kaydı v.s. olanlar bu kayıtlara göre geriye dönük olarak bağkur açtıramıyor. Bu durumdaki binlerce kişi de bağkur tescil affı düzenlemsi bekliyor. Geçmiş bağkur borcuna af yasalarında bu düzenleme yer almadı ancak yeni çıkacak yasalarda yer alır mı bekleyip görmek gerekiyor.

Bağkur borçlarını taksitlendirme 2020

Bağkur yapılandırması olmadan bağkur geçmiş dönem borçlarınızı her zaman 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. 6183 sayılı Kanuna istinaden yapılan bu taksitlendirme işleminde yapılandırmada olduğu gibi maalesef faizler silinmiyor. Tam tersi borcun faizin üstüne faiz bindiriliyor ve borç taksitlendirilebiliyor. Aslında avantaj sağlamıyor ama sağlıktan yararlanma, borcu yok yazısı alma v.s. gibi acil bir durum için peşinat ödeyerek bağkur borçlarınızı 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz.

Bağkur borçlarınızı taksitlendirmek için dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme talebinde bulunun. Bu talebinize istinaden SGK ödemeniz gereken peşinat tutarını hesaplar. Peşinatı yatırdıktan sonra borçlarınız taksitlendirilir. Yatırmış olduğunuz peşinat tutarı ilk taksitten düşürülür. Böylece taksitlendirme yapılır yapılmaz sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

Bağkur ihya affı 2020

Bağkur torba yasa düzenlemesinde yer alması beklenen uygulamalardan birisi de ihya affı ile ilgili olacaktır. Mevcutta bağkurda dondurulan hizmet süreleri borçlanılmak istendiğinde borçlanma işlemleri cari yani talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılmakta. Ancak torba yasa bağkur affı düzenlemesi ile dondurulan hizmet süreleri de dahil edilmekte ve bu sürelerin mevcut dönemdeki tutarlar üzerinden borçlanılmasına imkan sağlanmakta. Böylece ödenecek borç %30-40 arasında daha düşük olmakta.

Bağkur affı son dakika 2020

Şuanda yeniden yapılandırma ile ilgili bir düzenleme ya da çalışma yok. Yeni bir torba yasa gelmesi ya da düzenleme olması halinde konu hakkında son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Vergi borcunuz varsa yeni vergi affından yararlanarak borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Hemen  vergi affı ne zaman çıkacak sayfamızı ziyaret ederek vergi borçlarınızı nasıl yapılandırabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur affı hakkında kafanıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

5 Yorum
 1. Ali

  Merhaba e devlet te 4b hizmet dökümünu göremiyorum sanal terk gerçekleştirin diyor borcum yok diye biliyorum pirimlerimi yatırıp dondurmustuk SGK ya başvurmak için herhangi bir belge gerekiyor mu onu öğrenmek istiyorum

 2. MEMET Oğuzhan

  Ben 1996 girişli Bağ-Kur’luyum.2001 terk verdim.şu an benim yeniden geriye yönelik Bağ-Kur’lu olma ihtimalim varmı 1966 doğumluyum

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Arada boşta geçen süreleri borçlanma hakkınız bulunmuyor maalesef. Yeni tarihli olarak başlatabilirsiniz.

 3. zekai

  merhaba
  benim öğrenmek istediğim 3 yıl bağkur borcum var bunu dondurdular ben bunu ödeyebilirmiyim. Ödersem şayet bana emekli olduğumda maaşımın artması olarak bana faydası olurmu . 9. basamaktan bağkurluydum
  teşekkür ederim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri hangi yıllara ait ? Tabi ki borçlanma hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.