İhbar Tazminatı Hesaplama 2020

0 1.423

İhbar tazminatı hesaplaması konusuna bu yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz. İhbar tazminatı hem işçiler hem de işveren tarafından yanlış yorumlanmaktadır. İhbar tazminatı 4857 sayılı iş kanununda belirlenen sürelerde çıkış yapmayan işveren ya da işten çıkan çalışanın karşı tarafa ödemesi gereken tazminat türüdür.

İhbar tazminatı hesaplaması çalışanın brüt maaşına göre yapılmaktadır. Bu yazımızda ihbar tazminatı hesaplaması nasıl yapılır kıdem ve ihbar tazminatı hesaplamasında dikkat edilmesi gerekenler, ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örnek hesaplama ve ihbar süreleri hesaplaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İhbar tazminatı nedir ?

İş kanununa göre çalışanın işyerindeki toplam çalışma süresine göre işveren ya da çalışanın iş çıkış tarihini belli bir tarihten önce bildirmesi gerekiyor. İşte kanunen belirlenen bu süreler ihbar süresi olarak adlandırılmaktadır. Bu sürelere uymayan işveren ya da işçi karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır. Ödenen bu tazminat da ihbar tazminatı olarak tanımlanmaktadır.

İhbar tazminatı şartları 2020

İhbar tazminatı hem işveren hem de işçi tarafından talep edilebilecek bir tazminat türüdür. Yani herhangi bir taraf iş sözleşmesini feshederken aşağıda belirtilen ihbar sürelerine uymaz ise uymadığı gün sayısı kadar brüt ücret üzerinden karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır.

İşçinin işyerindeki ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ve benzeri nedenler ile sözleşmenin feshi gibi durumlar hariç olmak üzere ihbar sürelerine uyulmadığında tazminat ödenmesi zorunludur. Bunun haricinde bir şart aranmıyor.

İhbar süresi hesaplama 2020

Yukarıda da belirtildiği üzere 4857 sayılı iş kanununa göre iş çıkış tarihinin işveren ya da işçi tarafından karşı tarafa bildirim süresi çalışanın işyerindeki çalışma zamanına göre değişiyor. Buna göre işyerindeki çalışma süresine göre 2020 ihbar bildirim süresi;

 • 6 aydan az olan işçi için 2 hafta,
 • 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışması olan işçi için 4 hafta,
 • 1,5 yıl 3 yıl arası çalışması olanlar için 6 hafta,
 • 3 yıldan fazla çalışması olanlar için ise 8 haftadır.
 • Dilerseniz bir örnek ile ihbar hesaplama ve ihbar bildiriminin ne zaman ve nasıl yapılacağını açıklayalım.

İhbar süresi hesaplama örneği

Alican işyerinde 5 yıldır çalışmaktadır ve işten çıkmayı düşünmektedir. Buna göre işten çıkacağı tarihi en az 8 hafta önceden işverene bildirmek ve 8 hafta boyunca da çalışmak zorundadır. Diyelim ki direk çıkış yaptı ve 8 hafta beklemedi bu durumda işveren 8 haftalık tazminat talep edebilir.

Aynı örnekte tam tersi şekilde olduğunu yani işverenin Alicanı çıkarmak istediğini varsayalım. İşveren de en az 8 hafta önce bildirmek zorundadır. Derhal fesih yaparsa ya da 8 haftalık süreyi beklemeden çıkış verirse süreye uymadığı her bir gün için ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

İhbar tazminat hesaplama 2020

Gelelim ihbar tazminatı 2020 hesaplamasına.

 • Tazminat ihbar hesaplaması  son günlük brüt kazanç üzerinden yapılıyor ve gelir vergisi ile %07,59 damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra ödenecek net tutar hesaplanıyor.
 • 2020 yılında asgari ücretli çalışan için ihbar tazminati hesaplamasını aşağıdaki örnekle somutlaştıralım.
 • Eğer kıdem tazminatı hesaplaması yapmak istiyorsanız hemen kıdem tazminatı hesaplama 2020 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhbar tazminatı hesaplama örnek

İşveren Berke’nin çıkışını 4 haftalık ihbar süresine uymadan derhal çıkış vermiştir. Bu durumda Berke’ye 4 haftalık tutar üzerinden ihbar tazminat ödemek zorundadır. Berke asgari ücretle çalışmaktadır. İhbar tazminatı hesaplama formülüne göre asgari ücret üzerinden ihbar tazminatı hesaplama örneği aşağıda verilmiştir;

 • Brüt günlük ücret: 98,10 TL
 • İhbar bildirimine uyulmayan gün sayısı: 28,
 • Toplam brüt ihbar tazminatı: 98,10×28= 2746,80 TL,
 • %15’lik birinci gelir vergisi dilimine göre gelir vergisi tutarı: 412,02 TL
 • %07,59 damga vergisi kesintisi: 20,84 TL
 • Net ihbar tazminatı tutarı: 2.313,94 TL

İşten çıkış tarihindeki son brüt kazancınızı ve uyulmayan ihbar gün sürelerini yorum kısmından yazmanız durumunda ne kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerektiği konusunda hesaplama yapabiliriz.

8 haftalık ihbar tazminatı hesaplama

Asgari ücretli bir çalışan için ihbar tazminatı hesabına göre 2020 yılında 8 hafta için ödenmesi gereken net ihbar tazminatı tutarı 4627 TL olacaktır.

2020 ihbar tazminatı ne kadar konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.