Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2020

0 466

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’ler. Sürekli duyduğumuz her haberde en az bir kere gündeme gelen kişiler. Emeklilik için gerekli olan prim gün şartı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış ancak yaşa takıldığı için emekli olamayan kişiler. İşte bu durumda olanlar Hükümet’den eyt ile ilgili adım atılmasını beklemekte.Peki eyt’de son durum nedir ? EYT torba yasa ne zaman çıkacak ?

Eyt nedir ?

Malumunuz yürürlükte bulunan Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre emeklilik için 3 şartın sağlanması zorunludur. Bunlar prim günü, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte ilk şartı sağlayan ancak yaş şartına takılanlara EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar denilmektedir.

EYT yasasından kimler yararlanacak ?

Eğer emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme çıkarsa ilk defa 08 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmuş en az 3600 gün sayısını tamamlamış kadın ve erkek sigortalılar yaş beklemeden emekli olabilecek. Tabi bu şu anda tamamen varsayım ancak yasal düzenleme gelirse yüksek ihtimal ile böyle olması beklenmekte.

Ayrıca emeklilik yaşının geri çekilmesi ve erkek ile kadınlar için sabit emeklilik yaşı da gelebilecek muhtemel düzenlemeler arasında. Yani örnek veriyoruz 08 09 1999 tarihinden evvel giriş olması koşulu ile erkekse 50, kadınsa 55’te emekli olunabilir gibi bir düzenleme gelebilir.Erken emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için emekli olunca ne kadar alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanacak mı ?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve yaş şartını sağladıktan sonra işi terkedenler eğer eşi ya da çocukları üzerinden sosyal güvencesi yoksa zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçiş yapıyor. Talep ise en azından bu durumda olanlara ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi ancak şu an için bu hususta atılan bir adım yok. Sağlıktan ücretsiz yararlanmak ve yeşil kart sigortası çıkarmak istiyorsanız hemen  sgk yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eyt son dakika

2020 bütçesinde her ne kadar EYT’ye ayrılan bir kısım olmasa da emeklilikte yaşa takılanlar 2020 için umutlarını koruyor. Konu hakkında bir çalışma olursa, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa teklifi gelirse son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yaşa takılanlar ne zaman emekli olacak ?

Şu anda bir yasal düzenleme yok. Mevcut durumda ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek isterseniz ilk işe giriş tarihinizi, doğum tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi yorum bölümünden yazmanız durumunda ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

EYT hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.