Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2019

0 21

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’ler. Sürekli duyduğumuz her haberde en az bir kere gündeme gelen kişiler. Emeklilik için gerekli olan prim gün şartı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış ancak yaşa takıldığı için emekli olamayan kişiler. İşte bu durumda olanlar Hükümet’den eyt ile ilgili adım atılmasını beklemekte.

Hükümet her ne kadar gündemimizde emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenleme yok dese de geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından bizzat araştırılma yapılmasına dair talimat verilmişti. Peki eyt’de son durum nedir ? EYT torba yasa ne zaman çıkacak ?

Eyt nedir ?

Malumunuz yürürlükte bulunan Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre emeklilik için 3 şartın sağlanması zorunludur. Bunlar prim günü, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte ilk şartı sağlayan ancak yaş şartına takılanlara EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar denilmektedir.

EYT yasasından kimler yararlanacak ?

Eğer emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme çıkarsa ilk defa 08 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmuş en az 3600 gün sayısını tamamlamış kadın ve erkek sigortalılar yaş beklemeden emekli olabilecek. Tabi bu şu anda tamamen varsayım ancak yasal düzenleme gelirse yüksek ihtimal ile böyle olması beklenmekte.

Ayrıca emeklilik yaşının geri çekilmesi ve erkek ile kadınlar için sabit emeklilik yaşı da gelebilecek muhtemel düzenlemeler arasında. Yani örnek veriyoruz 08 09 1999 tarihinden evvel giriş olması koşulu ile erkekse 50, kadınsa 55’te emekli olunabilir gibi bir düzenleme gelebilir.

Erken emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanacak mı ?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve yaş şartını sağladıktan sonra işi terkedenler eğer eşi ya da çocukları üzerinden sosyal güvencesi yoksa zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçiş yapıyor. Talep ise en azından bu durumda olanlara ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi ancak şu an için bu hususta atılan bir adım yok. Sağlıktan ücretsiz yararlanmak ve yeşil kart sigortası çıkarmak istiyorsanız hemen https://www.ssksor.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eyt son dakika

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili araştırma yapılması talimatı geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından verilmişti. 2020 bütçesinde her ne kadar EYT’ye ayrılan bir kısım olmasa da emeklilikte yaşa takılanlar 2020 için umutlarını koruyor.

Verilen talimat üzerine araştırma komisyonu kurulacak. Komisyon konu hakkında araştırma yaparak ilgili yerlere sunacak. Araştırma ile kaç kişinin EYT mağduru olduğu, yasal düzenleme çıkarsa kaç kişinin yararlanabileceği ve getirebileceği yaklaşık maliyetler belirlenecek. Tüm bunların ardından nihai bir karara varılacak.

Yaşa takılanlar ne zaman emekli olacak ?

Şu anda bir yasal düzenleme yok. Mevcut durumda ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek isterseniz ilk işe giriş tarihinizi, doğum tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi yorum bölümünden yazmanız durumunda ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

Emeklilikte yaşa takılanlar 2020

EYT düzenlemesi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020’de en çok gündem oluşturan konulardan olacak gibi görünüyor. Her ne kadar yasanın çıkışı zor gibi görünse de mücadele devam ediyor. Konu hakkında son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

EYT hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.