E Devlet Şifresi Kaç Yaşında Alınır ?

0 1.316

E devlet şifresi kaç yaşında alınır ? Bildiğiniz gibi ülkemiz Kamu hizmetlerini elektronik ortamda sağlayan ve tüm dünyaya örnek teşkil eden ülkelerden birisi. Her geçen gün yeni bir hizmetin eklendiği e devlet kapısından yararlanabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifresi PTT’den ücret karşılığı alınabilmekte ya da internet ve ya mobil bankacılığı kullanan kişiler direkt olarak bu kanallar üzerinden de kolayca bağlanabilmekte.

Şifreyi alabilmek için belli bir yaş şartını sağlamış olmak gerekiyor. Bu yazımızda e devlet şifresi alma kaç yaşında alınır, 18 yaş altı e devlet şifresi alabilir mi, çocuklara e devlet şifresi nasıl alınır gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl alınır ?

E-devlet şifrenizi;

 • Kimlik ile Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Bizzat e-devlet alacak kişinin kendi tarafından ya da vekalet verilen kişi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir. Şifre başkasına verilmez.
 • Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız tüm bankaların online bankacılık kanallarında bulunan E-devlet Giriş menüsünden e-devlete bağlanabilir dilerseniz burada e-devlet için şifre belirleyebilir ve sonrasında sisteme bu şifre ile giriş yapabilirsiniz.
 • Eğer önceden e-devlet şifresi almış ancak bu şifreyi unuttuysanız sms ile nasıl alabileceğiniz hakkında yazımızın devamında bilgi verilecektir.

E-devlet şifresi alma ücretsiz nasıl olur ?

PTT şifreyi ücretli olarak vermekte. Ancak online bankacılık kanalları üzerinden E-devlete bağlanma menüsünden giriş yaparak e-devlet şifrenizi ücretsiz olarak ve PTT’ye uğrama zorunluluğu olmadan alabilirsiniz.

Telefondan e-devlet şifresi nasıl alınır ?

Eğer mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız ayrıca PTT’ye gitmeye gerek kalmadan online bankacılık kanalları üzerinden e-devlete bağlanabilir ve bağlandıktan sonra e-devlet şifresi oluşturabilirsiniz. Ancak internet bankacılığı kullanmıyorsanız ve daha önce e-devlet şifreniz varsa ve tabi ki cep telefonu numarası doğrulama işlemini yaptıysanız aşağıda belirttiğimiz mesajla e-devlet şifresi alma kısmından nasıl şifrenizi yenileyebileceğiniz hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

E devlet sms ile şifre yenileme nasıl yapılır ?

E devlet sistemi için sms ile şifre alma sadece şifresini unutmuş olanlar için geçerli. İlk defa şifre alacaklar sms ile şifre alamazlar.

 • Şifreyi yenilemek için kişinin e devlet sistemine cep telefonunu eklemiş ve doğrulamış olması gerekiyor.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız e-devlet şifre yenileme bağlantısından giriş yaparak şifreyi yenileme adımlarını takip ederek yeni şifre temin edebilirsiniz.

E-devlet şifresi nereden alınır ?

E-devlet şifresiniz;

 • Kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden PTT e-devlet şifresi almak,
 • Online bankacılık kanalları üzerinden bağlanarak ücretsiz olarak alabilirsiniz.

İnternetten e-devlet şifresi almak mümkün mü ?

Online olarak yalnızca e-devlet kanalı ile şifre alınabilmekte. Bunun dışında mümkün bulunmamakta.  Şifrenizi unutmanız durumunda yukarıda sms ile yenilemeyi nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır.

E devlet kaç yaşında alınır ?

E devlet şifresi alma yaşı 15’tir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 15 yaşını tamamlamış kişiler şifre alabilmekte. 15 yaşına girmekle 15 yaşını tamamlamış olmak birbirinden farklı şeyler. 15 yaşın bitmiş olması gerekiyor. Yani 01 Ocak 2002 tarihli bir kişi 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren şifreyi alabilecektir.

18 yaşından küçükler e devlet şifresi alabilir mi ?

Gelelim asıl konumuz olan e devlet şifresini kaç yaşına kadar olanların alabilecekleri hususuna. Kural olarak 15 yaşını tamamlamış olanlar şifreyi alabilmekte. Bu yüzden 15 yaşını dolduran Türk vatandaşı kişiler e devlet şifresi alabilmekte. Peki nasıl ve nereden alınacak ? Gelelim bu sorunun cevabına.

Şifreyi almak oldukça basit. Bir kereye mahsus olmak üzere herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Kimliğiniz ile Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine müraacat ederek cüzi bir miktar karşılığında şifreyi temin edebilirsiniz.

Çocuğa e devlet şifresi almak için gerekenler nelerdir ?

Eğer kişiler anne ya da baba olarak çocuklarına şifre alacaklarsa çocuğun 15 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Anne ya da baba çocuğu ile birlikte ve tabi ki yanlarında kimlikle herhangi bir PTT’den şifreyi alabileceklerdir.

17 yaş e devlet şifresi alabilir mi ?

17 yaşına girenler ya da 17 yaşını bitirmiş olanlar şifre alabilir. Kendi başlarına da PTT’ye başvurarak şifre temin edebilirler.

15 yaşından küçükler e devlet şifresi alabilir mi ?

Yukarıda e devlet kaç yaşında alınıyor kısmında ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi e-devlet şifresi alınabilmesi için çocuğun 15 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 15 yaşına girmiş olması değil bu yaşın bitmiş olması gerekmektedir.

E devlet sistemine nasıl girilir ?

E devlet sistemine girebilmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir.

 • Hali hazırda mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız ayrıca PTT’ye başvurarak e devlet şifresi almanız gerekmiyor.
 • Direkt olarak internet ya da mobil bankacılık üzerinden e devlete giriş yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken mobil/internet bankacılık kanalına giriş yaptıktan sonra E-Devlete Giriş bağlantısını kullanmak. Bu şekilde sistem üzerinden direkt olarak e devlet sistemine bağlanmış olacaksınız.
 • Ayrıca e-devlet giriş sayfasından ve ya akıllı telefon ya da tabletinize e devlet uygulamasını indirerek PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E devlet SGK işlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu verdiği birçok hizmette e devlet entegrasyonunu sağlamış Kurumların başında gelmekte. Sosyal Güvenlik ile ilgili birçok hizmeti artık e devlet üzerinden alabilmektesiniz. Emeklilik başvurusu, borçlanma başvurusu, sağlık yardım talep belgesi gibi birçok talebi e devlet üzerinden kolayca iletebilmektesiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine e devlette Kurumlar-Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden ulaşabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl değiştirilir ?

Şifreyi yenilemek oldukça kolaydır.

 • Öncelikle e-devlete giriş yapınız.
 • Ardından adınız ve soyadınızın da olduğu kullanıcı sayfasında Şifremi Değiştir kısmına tıklayınız.
 • Sonrasında mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi girerek değişiklik işlemini tamamlayabilirsiniz.

E devlet hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.