Asker Ailesine Maaş Başvurusu, Ne Kadar 2020

0 283

Asker ailesine maaş ödemesi askere gidenlerin aileleri için önemli desteklerden birisidir. Bu maaş ödemesi ile askere gidenin eşi, çocukları, anne ve ya babasına az da olsa destek olunması amaçlanmaktadır.

Bu yazımızda asker ailesine maaş ödenme şartları, asker ailesine maaş ne kadar, başvurunun nereye ve nasıl yapılacağı kısaca konu hakkında merak edilen tüm sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Askere gidenin ailesine maaş ödenme şartları

Bu maaş askerlik görevini er ve ya erbaş olarak yapanların ailelerine ödenmekte. Yardımdan yararlanabilmek için ise tabi ki bazı şartların sağlanması gerekiyor. Kişinin sadece er ve ya erbaş olarak görev yapıyor olması yeterli sayılmıyor. Asker ailelerine verilen maaş ödenebilmesi için;

  • Yapılan gelir testi sonucunda kişi başı düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması yani kısaca muhtaç sayılmanız gerekiyor. Güncel net asgari ücretin üçte biri tutarına asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  • İkinci ve en önemli şart ise yardıma başvuran kişinin sigortalı çalışmıyor olması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olması ve aktif sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.
  • Maaş askerlik süreci boyunca ödenmektedir. Askerlik sona erdikten sonra maaş ödemesi de sonlanmaktadır.

Asker ailesine maaş başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemi oldukça basit. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmakta. İlk başvuru için kimlikten başka bir şey istenmemekte. Askere giden kişi evli ise ve resmi nikah varsa başvuru önceliği eşindedir. Eğer evli değilse başvuru önceliği annenindir. Anne hayatta değilse baba başvurabilir.

Asker ailelerine maaş başvuru formu

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yardımdan yararlanmak için başvurular bizzat Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılabilmekte. Başvuruda form ya da başka bir evrak istenmemekte. Sadece kimlik ile başvuru gerçekleştirilebilmekte.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ?

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra gerekli şartları sağlıyorsanız genelde bir sonraki ay maaş alınabilmekte. Bu süreç bazen uzayabilmekte ancak genelde 1 ay içerisinde tamamlanmakta. Süreç hakkında bilgileri Vakıf’tan almanızı öneririz.

Başvuru sürecinin tamamlanması için askere giden kişinin askerlik bilgisinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından sisteme girilmesi gerekmekte. Bazen buna bağlı olarak da gecikmeler yaşanabilmekte.

Muhtaç asker ailesi yardımı ne kadar 2020

Maaş iki ayda bir ödenmektedir. Güncel olarak 2020’de ödenen maaş tutarı iki ayda bir olmak üzere 800 TL dir. Yani aylık olarak düşündüğümüzde aylık 400  TL ödenmektedir.

Asker eşine maaş ne kadar 2020

Maaşın ödeneceği kişi maaş tutarında farklılık yaratmıyor.  Maaş ödemesi yapılan kişi eş de olsa anne ve ya baba da olsa güncel olarak yukarıda belirtilen tutarlarda ödeme yapılıyor. Ancak bu maaşa ilave olarak sosyal yardım, kömür yardımı, çocuk parası gibi yardımlar şayet muhtaç ise askerin eşine ödenebilmekte. Yararlanabileceğiniz tüm yardımlar için ikametinizin bağlı olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

Asker ailelerine maaş sorgulama

Sorgulama işlemini online olarak gerçekleştirip ne zaman ve ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Başvuran kişinin T.C. kimlik numarası ile buradan sorgulama yapabilirsiniz ⇒ asker ailesi maaşı sorgulama.

Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş ödenecek mi ?

Son dönemlerde hem sosyal medyada hem de basım ve yayın organlarında askere gidenlerin ailelerine en az asgari ücret seviyesinde maaş ödeneceği gibi haberler çıkmıştı. Ancak bu haberler doğruyu yansıtmamakta. Asker ailelerine ödenen yardım tutarları güncel olarak yukarıdaki gibidir.

Asker ailesine maaş hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.