Yarım Çalışma Ödeneği Şartları, Hesaplama 2020

0 574

Yarım çalışma ödeneği son düzenlemeler ile beraber doğum sonrasında kadınlar için en önemli güvencelerden birisi haline gelmiştir. Annelere doğum öncesi, doğum sonrası olmak üzere doğum parası, emzirme parası gibi birçok ödenek ödenmekte. Bunların hepsini  doğum yardımı ne kadar sayfamızda tek başlık altında topladık.

Doğum sonrası ücretli izin hakkı sona erdikten sonra anne için en önemli ödeneklerden birisi olarak yarım çalışma ödeneği gelmektedir. Bu yazımızda yarım çalışma ödeneğini nasıl alabileceğiniz, doğum sonrası yarı zamanlı-tam maaşlı çalışma şartları nelerdir, doğum sonrası yarım gün çalışma ödeneğinin kimlere ödendiği, ne kadar olduğu gibi konularda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra yarım gün çalışma 2020

4a yani ssk kapsamında çalışan sigortalı kadınların doğum sonrası ücretli analık izninin bitiminden sonra başlamak üzere;

  • Birinci çocukta 60 gün,
  • İkinci çocukta 120 gün,
  • Üçüncü ve sonrası çocuklarda ise 180 gün süre ile yarı zamanlı çalışma hakları bulunmaktadır.
  • Bu süre boyunca da yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa İşkur tarafından yarım çalışma ödeneği ödenir.
  • Şartlar ve başvuruda izlenecek yol yazımızın devamında verilmiştir.

İşkur yarım çalışma ödeneği şartları 2020

Bu ödenecek sadece ssk kapsamında sigortalı olarak çalışan annelere ödenmekte. Emekli sandığı kapsamında çalışan kadın memurlar ile bağkur primi ödeyen kadınlar bu ödenekten yararlanamamakta. Ödenekten yararlanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Doğumun gerçekleştiği tarih ya da evlat edinilen tarihten evvel ki son 3 sene içerisinde en az 600 gün ssk primi bulunması,
  • Haftalık çalışma süresi yani 45 saatin en az yarısı kadar fiili çalışmanız,
  • Ücretli analık izni bitiminden sonra en geç bir ay içinde İşkur’a başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu 2020

Başvuruyu en geç analık izin bitim tarihinden 1 ay sonra yapmanız gerekiyor. Başvuru için doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz ile birlikte bağlı olduğunuz İşkur Müdürlüğü’ne elden yapmanız gerekiyor.

İşkur yarım çalışma ödeneği çalışma formu

Doğum ve evlat edinme sonrası yarım gün çalışma dilekçesini buradan indirebilirsiniz⇒ yarım çalışma ödeneği başvuru formu indir.  Bu belgenin işçi ve işveren tarafından doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulama

Sorgulama işlemi şu an için e devlet üzerinden yapılamamakta. Maaş sorgulamasını www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanız üzerinden ya da herhangi bir İşkur müdürlüğüne uğrayarak yapabilirsiniz.

İşkur yarım çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Ödemeniz başvuruyu takip eden ikinci ay itibariyle yapılır. Geç ödenme sebebi ise oldukça basittir. İşkur SGK Hizmet dökümünüzde ilgili ayın prim sayısını görerek ödeme yapıyor. Ay bitmeden işveren prim hizmet belgesini veremediğinden başvuru tarihini takip eden ikinci aydan sonra ödenek yapılmakta.

Yarım çalışma ödeneği hesaplama 2020

Hesaplama ödeme tarihindeki brüt asgari ücretin 15 günlük tutarı üzerinden yapılır. Brüt kazancı asgari ücret üzerinde olanlar için de hesaplama şekli aynıdır. Herkes için 1 5 günlük brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Brüt tutardan sadece  %07,59 oranında damga vergisi kesilir. Başka bir kesinti yapılmaz.

İşkur yarım çalışma ödeneği ne kadar oldu 2020

Yukarıdaki hesaplama formülüne göre 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek yarım çalışma ödeneği 15*98,10 – ( %07,59) = 1.460,34 lira olacaktır.

Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma yönetmeliği

Sigortalı çalışanların doğum sonrası izinleri, ücretsiz izinleri ve yarı zamanlı çalışmalarını içeren düzenlemeler 08 Kasım 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK‘te yer almaktadır. Yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz ⇒ doğum sonrası yarı zamanlı çalışma yönetmeliği indir.

Çocuğu okula başlayana kadar yarım gün çalışma

Bu hak devlet memuru olan kadınlara verilmiş bir haktır. Sigortalı çalışan kadınların bu haktan yararlanması Kanunen mümkün bulunmamaktadır. Memur annenin doğum sonrası analık izni bittikten sonra çocuğu 60 aylık olana kadar yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Ancak bu sürede maaşı da yarım olarak ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.