Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

0 13

Müstehaklık belgesi çeşitli Kurumlar tarafından ve özellikle de staja başlayan öğrencilerden okulu tarafından istenen belgelerden birisidir.  Müstehaklık belgesinin ne olduğu ve nereden alınabileceği konusunda kişiler zorlanabilmekte.

Bu yazımızda müstehaklık nedir, müstehak olduğuna dair belge sorgulama işlemleri nasıl yapılır ve belge nereden alınır gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortalıların sosyal güvencelerinin düzenlenmesi amacı ile kullandığı ve Sağlık Aktivasyon Provizyon Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşan uygulamadır. Spas müstehaklık ise kişinin herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesinin olduğu anlamına gelir.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Müstehaklık belgesi kişinin herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesinin olup olmadığı yani sağlıktan yararlanıp yararlanmadığını gösterir belgedir.

Müstehaklık belgesi nedir staj

Bildiğiniz gibi staj yapan öğrencilerin sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir. 18 yaşını geçmiş ve annesi ya da babası üzerinden aktif güvencesi olmayan öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı primine ilave olarak hastalık primi de ödenir ve böylece sağlık sigortasından staj üzerinden yararlanmaları sağlanır. İşte sigortalarının olup olmadığının tespiti için staja başlayan öğrenciden bu belge istenir.

Eğer staja başlayacaksanız asgari ücret üzerinden güncel stajyer maaşlarına https://www.ssksor.com/stajyer-maasi/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Provizyon belgesi

Müstehaklık almanın diğer adı provizyon almadır. Yani kişinin aktif provizyonunun olup olmadığı daha doğru bir ifade ile sağlıktan yararlanıp yararlanamadığını gösterir belge olarak tanımlanabilir.

Sgk provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Spas müstehaklık sorgulamasını yani müstehaklık belgesi alma işlemini e devlet üzerinden alabilirsiniz. E devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bağlantını kullanarak sorgulama yapabilir ve çıktısını alarak ilgili Kuruma verebilirsiniz. Sorgulama herkes için kendi e devlet şifresi ile yapılmakta. Yani örnek veriyorum çocuğunuzun belgesini kendi e devlet şifreniz ile giriş yaparak alamazsınız.

Sgk provizyon belgesi nereden alınır ?

Aslında belgeyi almanın en kolay yolu SGK’dan almaktır. Size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna kimlik ile uğrayarak sgk provizyon sorgulama diğer adı ile müstahaklık belgesini alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Evraklar şahsidir ve temelde kişinin kendisine verilir. Başkasına verilmesi yasaktır. Ancak kişinin kendisi ya da birinci derece akrabası kimlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabilir.

Müstehaklık sorgulama

Müstehaklığınızın olup olmadığını yani sigortalı ve ya bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlıktan yararlanıp yararlanmadığınızı e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda “Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.”  sonucu ile karşılaşıyorsanız aktif sosyal güvenceniz bulunmuyor demektir.

Müstehaklık sorgulama şifresiz

Şifresiz olarak sorgulama yapılamamakta. Sorgulama işlemi yalnızca e devlet sistemi üzerinden e devlet şifresi ile yapılabilmekte.  Eğer şifre yoksa herhangi bir SGK Müdürlüğünden sorgulama yaptırabilirsiniz .

Müstehaklık belgesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.