Müstehaklık Belgesi Kimlere Verilir ?

0 2.401

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ? Müstehaklık belgesi çeşitli Kurumlar tarafından ve özellikle de staja başlayan öğrencilerden okulu tarafından istenen belgelerden birisidir.  Müstehaklık belgesinin ne olduğu ve nereden alınabileceği konusunda kişiler zorlanabilmekte.

Bu yazımızda müstehaklık nedir, müstehak olduğuna dair belge sorgulama işlemleri nasıl yapılır ve belge nereden alınır gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortalıların sosyal güvencelerinin düzenlenmesi amacı ile kullandığı ve Sağlık Aktivasyon Provizyon Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşan uygulamadır. Spas müstehaklık ise kişinin herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesinin olduğu anlamına gelir.

Spas müstehaklık ne işe yarar ?

Eğer sorgulama sonucu “müstehaktır-Provizyon alabilir” sonucu alıyorsanız tüm özel hastaneler, devlet hastaneleri, ünversite hastaneleri gibi sağlık hizmet sunucularında sigortadan yararlanabilirsiniz. Eğer müstehaklık yoksa bu durumda sigortasız olarak işlem yapılır ve muayene ücretleri, ilaç bedelleri, tahlil ve tetkik masraflarının tümünü cebinizden ödersiniz. Sigortalı ve sigortasız hastane muayene ücretleri ve ilaç bedelleri için https://www.ssksor.com/hastane-muayene-ucreti/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK provizyon vermiyor

Eğer kendi sigortanız ya da bakmakla yükümlü kişi olarak anne, baba, eş, ya da çocuklarınız üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortası sistemine geçmeniz gerekmekte. Genel sağlık sigortası sisteminde prim ödeyerek ya da yeşil kart sigortası olmak üzere iki tane sistem bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası kapsamına geçmek, yeşil kart için gerekenleri öğrenmek ve güncel prim tutarlarına göz atmak için hemen https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Müstehaklık belgesi kişinin herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesinin olup olmadığı yani sağlıktan yararlanıp yararlanmadığını gösterir belgedir.

Müstehaklık belgesi nedir staj ?

Bildiğiniz gibi staj yapan öğrencilerin sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir. 18 yaşını geçmiş ve annesi ya da babası üzerinden aktif güvencesi olmayan öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı primine ilave olarak hastalık primi de ödenir ve böylece sağlık sigortasından staj üzerinden yararlanmaları sağlanır. İşte sigortalarının olup olmadığının tespiti için staja başlayan öğrenciden bu belge istenir.

Eğer staja başlayacaksanız asgari ücret üzerinden güncel stajyer maaşlarına https://www.ssksor.com/stajyer-maasi/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Provizyon belgesi

Müstehaklık almanın diğer adı provizyon almadır. Yani kişinin aktif provizyonunun olup olmadığı daha doğru bir ifade ile sağlıktan yararlanıp yararlanamadığını gösterir belge olarak tanımlanabilir.

Müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Spas müstehaklık sorgulamasını yani müstehaklık belgesi alma işlemini e devlet üzerinden alabilirsiniz. E devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bağlantını kullanarak sorgulama yapabilir ve çıktısını alarak ilgili Kuruma verebilirsiniz.

E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza müstehaklık sorgulama sonuç ekranı gelecektir. Sağ üst tarafta yer alan Bardkodlu Belge Oluştur seçeneğini kullanarak barkodlu müstehaklık belgesini oluşturup çıktıyı alabilirsiniz. Barkodlu olarak alınan bir çıktı için örnek aşağıda verilmiştir.

Müstehaklık belgesi örneği

E-devlet üzerinden alınacak müstehaklık belgesi örneği aşağıdaki gibi olacaktır;

Sağlık provizyon belgesi nasıl alınır ?

Provizyon belgesi diğer adı ile müstehaklık belgesini yukarıda belirtildiği gibi e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden de alabiirsiniz.  Size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna kimlik ile uğrayarak sgk provizyon sorgulama diğer adı ile müstahaklık belgesini alabilirsiniz.

Sgk müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Evraklar şahsidir ve temelde kişinin kendisine verilir. Başkasına verilmesi yasaktır. Ancak kişinin kendisi ya da birinci derece akrabası kimlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabilir.

Müstehaklık sorgulama

Müstehaklığınızın olup olmadığını yani sigortalı ve ya bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlıktan yararlanıp yararlanmadığınızı e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda “Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.”  sonucu ile karşılaşıyorsanız aktif sosyal güvenceniz bulunmuyor demektir.

Müstehaklık sorgulama şifresiz

Şifresiz olarak sorgulama yapılamamakta. Sorgulama işlemi yalnızca e devlet sistemi üzerinden e devlet şifresi ile yapılabilmekte.  Eğer şifre yoksa herhangi bir SGK Müdürlüğünden sorgulama yaptırabilirsiniz .

Spas belgesi nereden alınır ?

Spas yani Sağlık Provizyon Aktivasyon sisteminde aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını gösterir belgeyi yukarıda belirtilen menüden e-devlet üzerinden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden elden alabilirsiniz.

Staj için müstehaklık belgesi alamıyorum

Sorgulama yaptığınızda “Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.”  sonucunu alıyorsanız herhangi bir kapsamda aktif olarak sağlıktan yararlanamıyorsunuz anlamına gelir. Bu şekilde de alıp okula verebilirsiniz. İlla müstehaktır olarak almanız gerekmez. Bu durumda okul staj sigortası kapsamında hastalık priminizi de öder ve bu kapsamda sağlıktan yararlanmış olursunuz.

Eğer alamama sebebi teknik sebep ise yani e-devlete bağlanamıyorsanız en yakın SGK Müdürlüğü’ne giderek alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.