Bağkur Ödemesi Nasıl Yapılır ?

0 1.471

Bağkur ödemesi  nasıl yapılır ? Ödeme yapmak için birçok seçenek bulunmakta.  Bağkur prim borcu ödeme işlemleri her ne kadar kolay olsa da okurlarımız hem online bağkur ödemesi yaparken hem de bankadan bagkur odemesi yaparken zorlanabilmekte.

Bu yazımızda yapılandırılmış ve ya taksitlendirilmiş 4b borç ödeme işlemlerini nasıl yapabileceğiniz ve bağkur borcu ödeme kredi kartı ile ile nasıl yapılır v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz yazımıza geçmeden evvel https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızı ziyaret ederek güncel bağkur primlerine ulaşabilirsiniz.

Bağkur borç sorgulama

Çiftçi bağkur borç sorgulamasını ile sgk 4b ödeme dökümü ve borç listesini e devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-4B Borç Durumu menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Tarım bağkuru borç sorgulama

Çitfçi/tarım bağkuru borç sorgulamasını yukarıda belirtilen menüden e devlet aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak da borç sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru güncel primleri ve erken emeklilik şartları hakkında tüm detaylar için https://www.ssksor.com/tarim-bagkuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur numarasıyla borç sorgulama

Bağkur borc sorgulaması online olarak sadece e devlet sisteminden yapılabilmekte. 4b bağkur sicil numarası ile bağkur borç sorgulaması yapamazsınız.

Bağkur borç sorgulama telefon numarası

Dilerseniz Alo-170 hattını arayarak bağ kur borç sorgulaması yapabilir ya da bağlı olduğunuz SGK iletişim numarasını internetten bularak arayabilirsiniz.

Bağkur borç yapılandırma

Bağkur borç yapılandırma düzenlemesi ile geçmiş bağkur prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilir, faizlerini sildirebilir ve borçlarınızı 36 aya kadar taksit yapabilirsiniz. Bağkur borç yapılandırması hakkında tüm detayları ve güncel gelişmeleri https://www.ssksor.com/bagkur-affi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

4b bağkur ödemeleri nereye yapılır ?

Bagkur borcu odemek için birçok seçeneğiniz bulunmakta. SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ve ya internet bankacılığından, PTT şubelerinden, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ve kredi kartı ile kk sgk ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ve bağkur yapilandirma ödemesi yapılan başlıca bankalar şunlardır;

 • PTT,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • T.İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • TEB,
 • Akbank,
 • Finans Bank ve TR’de şubesi olup SGK ile anlaşması olan diğer bankalar.

Bağkur borcu nasıl ödenir ?

Bağ kur ödemeleri T.C. numarası üzerinden yapılır. Eskiden bagkur borc odemesi bağkur sicil numarası üzerinden yapılmaktaydı. Ancak son düzenleme ile bağkur borç ödemesi T.C. numarası üzerinden yapılmakta.

Bağ-kur ödeme menüsü borcun cari ya da geçmiş dönem olmasına, yapılandırma ya da taksit peşinatı olmasına v.s. göre değişir. Buna göre;

 • Aylık cari bağkur borç prim ödemesini SGK Ödemeleri-4b Bağkur Prim menüsünden,
 • Vadesi geçmiş ya da bağkur borç yapılandırma ödemesini de SGK Ödemeleri-4b Geçmiş Dönem menüsünden yapabilirsiniz.

Bağkur 48.madde taksitlendirme ödeme

Bildiğiniz gibi 4b bağkur prim borçlarınızı 6183 S. Kanunun 48. maddesine göre taksitlendirme hakkınız var. Bağkur 48.madde taksitlendirme ödemesi için iki farklı menü bulunmakta. Peşinat ödeyecekseniz SGK Ödemeleri-Bağkur 48. Madde Taksit Peşinatı, taksitlendirdikten sonra taksit ödemesini ise SGK Ödemeleri-Bağkur 48. Madde Taksit Ödemesi menünden yapabilirsiniz.

Bağkur borcu ödeme kredi kartı ile

Bağkur kredi kartı ödemesini sgk kk ödeme sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz.  Kredi kartı ile sgk borç ödeme işlemi için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Yine sgk kredi kartıyla borç ödeme sisteminden sadece kendinize ait borcu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile bağkur borcu ödeme işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • Kredi kartı bağkur ödeme sistemine  devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile giriş sağlayın. Bağkur borç ödeme kredi kartı uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz: kredi kartı ile bağkur ödeme.
 • Sgk borç ödeme kredi kartı ile sistemine giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü kısmında 4b Sigortalı Tahsilatları menüsünü, Sorgu Tipi kısmında ise aylık prim ödemesi için Bağ-Kur Cari Dönem, sgk kredi kartı ile geçmiş dönem borç ödemesi ile bağkur yapılandırma ödemesi için Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünü, sosyal güvenlik destek primi borçları için Bağ-Kur SGDP menüsünü, 6183/48. madde bağkur taksitlendirme ödemesi için Bağ-Kur TP menüsünü seçin.
 • İlgili menüden devam ederek kart ile bağ kur prim borcu ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnternetten bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Online olarak prim borç ödemelerinizi kk ile sgk ödeme sisteminden yukarıda belirtildiği şekilde yapabilirsiniz. Bunun haricinde ise tüm bankaların mobil ve ya internet şubelerinden T.C. numaranız ile yukarıda belirtilen menülerden kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Atm den bağkur ödeme

Bagkur borcu odeme, yapılandırılmış bağkur borcu ödeme ve sgk 4b borç sorgulama işlemlerinizin hepsini dilerseniz ATM’den yukarıda belirtilen menüler aracılığı ile T.C. numanız üzerinden yapabilirsiniz. Atmden bağkur yatırma konusunda en gelişmiş bankalar devlet bankaları. Özellikle Ziraat Bankası’ndan prim ve bağkur yapılandırma ödemesi atmden kolayca yapabilirsiniz.

7143 Bağkur yapılandırma ödeme

Yapılandırma ödemesini de bağkur geçmiş dönem borç ödeme menüsünden yapmanız gerekiyor. Bağkur yapılandırma borcu ödeme için ayrıca bir ekran bulunmamakta. Yukarıda belirtildiği gibi Bağkur geçmiş dönem-7143 Yapılandırma Ödemesi menüsü aracılığı ile ödeme yapacaksınız. Burada karşınıza yapılandırma kapsamındaki toplam borç çıkar. Toplam borcu seçin, silerek taksit tutarınızı yazın ve ödeme işlemini tamamlayın.

6736 bağkur yapılandırma ödeme

6736 bağkur ödemesini T.C. numaranız ile SGK Ödemeleri-4b Bağkur Geçmiş Dönem-6736 Yapılandırma Ödemesi menüsünden ödeme yapabilirsiniz. Karşınıza yapılandırılmış toplam borç çıkar. Bunu silerek taksit tutarını yazın ve ödeme işlemini bitirin. 6736 bağkur yapılandırma ödeme kredi kartı ile de yukarıda belirtildiği gibi kk ile sgk ödeme sisteminde yer alan bağ-kur geçmiş dönem menüsünden yapabilirsiniz.  6736 bağkur yapılandırma ödeme taksitlerinizi aksatmamanız, aksi halde yapılandırmanızın bozulacağını hatırlatmak isteriz.

7020 bağkur yapılandırma ödeme

Bağkur yapılandırma 7020 ödemesini yukarıda anlatıldığı şekilde ilgili bankalardan ya da sgk kk ile ödeme sisteminden yapabilirsiniz. 7020 bağkur yapılandırma ödemesini de diğer yapılandırma ödemelerinde olduğu gibi T.C. numanız ile Bağkur Geçmiş Dönem-7020 Bağkur yapılandırma ödeme menüsünden yapabilirsiniz. Sgk borç ödeme kredi kartıyla prim ödeme sistemi üzerinden de aynı şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur tp nedir ?

6183 sayılı yasa gereği bağkur prim borçlarının taksitlendirilebilmesi için önce peşinat ödenmesi gerekir. İşte peşinat ödemesinin yapıldığı bu menü bağkur TP menüsüdür. Bu menü aracılığı ile taksitlendirme peşinatlarınızı ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası internet bankacılığı bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Ziraat Bankası mobil ve ya internet bankacılık kanallarından bağkur prim ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. Ziraat Bankası hesabınızdan online bağkur ödemesini sırasıyla ÖDEMELER-SGK/SSK/BAĞKUR-SGK MOSİP-T.C NUMARASI-BAĞ KUR PRİM menüsünden yapabilirsiniz. Eğer sadece bulunduğunuz dönem yani ödeme vadesi geçmemiş primi ödeyecekseniz Bağ-Kur Cari Dönem Prim menüsünden ödeme yapmanız gerekmekte.

Kk ile sgk ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen kart ile prim ödeme sistemi üzerinden hem bağkur hem de diğer tüm borçlarınızı ödemesini yapabilirsiniz. Kredi kartı ile diğer SGK prim borçlarınızı e-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi sayfasından yapabilirsiniz.

 

4b Bağkur prim, yapılandırme ve taksitlendirme v.s. konusundaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.