Sgk Aracı Kodu Nedir, Sorgulama

0 18.408

Sgk aracı kodu nedir, nasıl sorgulanır hakkında tüm detaylar yazımızda. Aracı Kanunen taşeron, alt taşeron, alt yüklenici ya da alt işveren olarak tanımlanır. Kanunen aracı, alt taşeron ya da alt işveren olarak da adlandırılır. Alt işveren numarası diğer adı ile Sosyal Güvenlik Kurumu aracı kodu özellikle işyeri sicil numarası ile yapılacak başvuru ya da prim ödemelerinde işverenler tarafından ihtiyaç duyulan bir bilgidir.

Bu yazımızda SGK aracı kodunun ne olduğu , nasıl ve nereden sorgulanabileceği ile konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Taşeron, aracı ( alt işveren tanımı )

Kanuna göre aracı, alt işveren şu şekilde tanımlanır;

” Asıl işverenden belirli bir işin bir bölümünde ve eklentilerinde iş alan ve o işyerinde ve eklentilerinde kendi adlarına işçi çalıştıran işveren sıfatına sahip olan kişiler”.

Sgk işyeri no nedir ?

SGK işyeri numarası sigortalı çalıştıracak ya da çalıştıran işverenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen tescil numarasıdır. Örneği şu şekildedir: 2 4941 00 01 9999999 034 99-05 000. Eğer henüz adınıza tescil edilmiş bir dosya yoksa online olarak adım adım tescil başvurusunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/sgk-isyeri-tescil-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Sgk işyeri sicil no örneği

Örnek işyeri sicil numarası yukarıda verilmiştir. Prim ödemesi yaparken ya da borç sorgularken aralarında boşluk bırakmadan yazmanız gerekmekte. Aracı kodu örneği ve sorgulama detayları aşağıda verilmiştir.

Sgk aracı kodu nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işçi çalıştıran her işverenin yine Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli dosyaları bulunmakta ve bu dosyalar sistem tarafından verilen işyeri sicil numaraları ile arşivlenmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen işveren sicil numarası 26 haneden oluşur. Örnek sicil numarası şu şekildedir;2 4941 00 01 9999999 034 99-05 000

Yukarıda 26 haneli örnek sicil numarasında kırmızı ile işaretlenmiş ve  “000” dan oluşan kısım aracı kodu kısmıdır. Bu kısım “000” ise ana işverene ait dosya olarak adlandırılır. Ana dosyaya bağlı olarak tescili açılan her bir aracı yani alt işveren için de 001’den başlanarak sırasıyla 001, 002, 003 gibi kodlar verilir. Verilen bu kodlar aracı kodu olarak tanımlanır. Örneğin bu işyerinde ilk defa tescil edilen alt taşeron sicil numarası şu şekilde olacaktır; 2 4941 00 01 9999999 034 99-05 001. Kısaca ana işveren sicil numarasından tek farkı sondaki numara olacaktır. 

Sgk aracı kodu sorgulama

Aracı kodu bilgilerinize ve SGK aracı işyeri sicil numaranızı e-devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sorgulama işlemini yapabilmek için e-bildirge kullanıcısı olmanız gerekiyor. E-bildirge şifresi adınıza verilen tüm işyerlerinin sicil numarasına e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E-bildirge şifresi adınıza olan işyerlerinin sgk işyeri sicil numarası ve aracı kodunu görüntülemek için e-devlet bilgileriniz ile https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre sayfasından giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sorgulama yapınca adınıza şifresi verilen tüm işyerleri sicil numaraları ekrana gelecektir.

İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta teşvikleri ve güncel yararlanma şartlarını tek başlık altında topladık. Hemen https://www.ssksor.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret ederek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk işyeri sicil no nerde yazar

Eğer e bildirge şifresi adınıza değilse önceki dönemleri SGK tahakkuk fişlerinden ya da sigortalı hizmet listelerinden de sicil numaranıza bakabilirsiniz. Varsa prim ödeme dekontlarında da işyeri ve aracı numarası yazar.

İşyeri no ile adres sorgulama

Sigortalı çalışanların çalıştıkları işyerlerinin SGK işyeri sicil numarası 7 haneli olarak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nde yer alır. Sigortalılar bazı durumlarda çalıştıkları işyerlerinin adreslerini öğrenmek ve işyeri sicil numarası ile sorgulamak isterler. Maalesef işyeri sicil numarası üzerinden adres sorgulaması yapılabilecek bir uygulama bulunmamaktadır.

Sgk işyeri sicil no kaç haneli

Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri sicil numarası sondaki aracı kodu ile birlikte 26 haneden oluşur.

İşveren olarak teşvikli, teşviksiz, asgari ücret destekli aylık olarak ödeyeceğiniz sigorta prim tutarlarına https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızda ulaşabilirsiniz.

İşveren işlemleri ve SGK sicil numarası hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.