Asgari Ücret Ssk Primi Ne Kadar Oldu 2020

0 1.686

SSK primi işçinin brüt ücreti esas alınarak hesap edilir.Asgari ücretli çalışanlar için tabi ki brüt asgari ücrete göre hesaplama yapılır. 2020 brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 4a ssk kapsamında işçi çalıştıran işverenlerin 2020 sigorta primleri de belli oldu. Bu yazımızda işverenlerin işçileri için ödeyecekleri aylık sigorta primleri hakkında bilgi verilecektir.

2020 asgari ücret sigorta primi işverenin teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık göstermekte.  Bu yazımızda işveren olarak teşvikli 2020 ssk primleri ve teşviksiz ssk prim 2020 tutarları kısacası sigorta primi ne kadar oldu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ssk primi primi hesaplama 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi hesaplamasında brüt asgari ücret esas alınır.

 • Kazancı asgari ücret üzerinden olanlarda da ödenecek sigorta primi hesaplamasında brüt prime esas kazançları esas alınır.
 • Normal şartlarda bir çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında sigorta primi ödenir.
 • 5510/5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için bu oran %32,5’tir.
 • 4447/10. madde diğer ismi ile 6111 sayılı kanun teşvikinde ise prim ödeme oranı %17’dir. Emekli olup SGDP’ye tabi çalışanlar için ise işverenler %32 oranında prim öder ve herhangi bir teşvikten yararlanamazlar.

Ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırıyorsanız teşvikli  ve teşviksiz aylık sigorta primleri için hemen https://www.ssksor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İndirimsiz aylık sigorta primi ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğim üzere ödenecek 2020 sigorta primi tutarı işveren olarak yararlanabileceğiniz sigorta prim teşvikine göre farklılık gösterir.

 • Eğer geçmiş döneme ait borçlarınız varsa, prim ödemelerinizi de düzenli yapmıyorsanız bu durumda herhangi bir sigorta desteğinden yararlanamazsınız. İşveren asgari ücret desteği 2020’de devam edecek. Aşağıda belirtilen tutarlar üzerinden 75 lira indirim yapılacak.
 • Buna göre prim borcunuz varsa ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız ödeyeceğiniz asgari ücret ssk primi 2020 yılında 1103,62 TL olacaktır.

En düşük ssk primi ne kadar 2020

Yararlanılan teşviğe göre ödenecek en düşük prim tutarı belirlenir. Asgari ücret desteği de dahil olmak üzere şu an en düşük prim ödemesi yapılan teşvik kolu 6111. Eğer çalışanınız 27103 teşvik şartlarını sağlıyorsa ve tabi siz de işveren olarak gerekli şartlara haiz iseniz en az 12 ay boyunca sigorta primlerinin tamamını devlet öder.

5 puanlık indirimli asgari ücret sigorta primi ne kadar ?

Eğer 2020 sgk primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmişe ilişkin borcunuz olmazsa 5 puanlık indirim ile birlikte ödeyeceğiniz 2020 ssk primi aylık olarak 681,35 TL olacaktır. Tabi asgari ücret desteğinin 500 üzeri çalışanı olan işyerlerinde işçi başına 956,47 TL olacağını da hatırlatmak isteriz.

5510/5 puanlık indirimden yararlanmak için başvuru koşulu aranmıyor. İşçinin kanun belge numarasını 5510 sayılı kanun ile göndermek, geçmiş prim borcu olmaması ve primlerin zamanında ödenmesi halinde sistem prim indirimini otomatik olarak uygulamakta.

6111 teşvikli ssk primi 2020

Malumunuz 6111 sayılı Kanunla 4447 sayılı kanunun 10. maddesine eklenen düzenleme ile işverenlerin önemli bir sigorta desteğinden yararlanması sağlandı. Bu teşvikten yararlanabilmek için şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması. Borcunuz varsa yapılandırma/taksitlendirme olması ve düzenli ödenmesi.
 • İşe alınan kişinin işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması ve bu teşvikten yararlanacağı süre boyunca da bu şartın sağlanması,
 • işe alınacak kişinin daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, son 6 aylık dönemde sigorta kaydının olmaması gerekiyor.
 • Kadınlar için bu teşvikte yaş şartı aranmaz. Erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekir. Eğer işe alınacak erkek çalışan İŞKUR kayıtlıysa yaş şartı aranmaz ancak bu durumda teşvik süresi sade ce 6 ay süre ile uygulanır.
 • Bu teşvikten yararlanma süresi 24 aydır. Eğer kişi İŞKUR kayıtlıysa 30 ay yararlanırsınız. Mesleki yeterlilik belgesi ya da diploması varsa ve bu mesleğine uygun bir işte istihdam edildiyse ek 24 ay daha teşvikten yararlanabilirsiniz.

Aylık sigorta primleri 2020 yılında bu teşvik kapsamında sgk aylık primi 500,11 TL oldu. İşverenler için en düşük ssk primi bu kapsamdadır.Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla işçi çalıştırıyorsanız aylık sigorta primleri için https://www.ssksor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part time çalışan ssk primi ne kadar ödeniyor ?

Peki parttime çalışan birisi için asgari ücretin ssk primi ne kadar ? Part time kanundaki ismi ile kısmi süreli çalışanlar için de işveren hem sigorta yapmak hem de sigorta primlerini ödemek zorundadır. Bu kapsamda ödenecek sigorta primleri part time çalışan kişinin SGK’ya bildirim yapıldığı gün sayısına göre belirlenmektedir.

Yukarıda aylık olarak ödenecek indirimli ve indirimsiz sigorta primleri verilmiştir. Bildirim yapılacak gün sayısı esas alınarak yukarıdaki tutarlar üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

Emekli çalışan sgk prim ne kadar ?

Emekliliğe ayrıldıktan sonra bir işyerinde sigortalı olarak Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam eden işçiler için işverenler;

 • Brüt maaşları üzerinden %32 oranında sigorta primi öderler.
 • Sigorta bildirimi asgari ücret üzerinden yapılan SGDP’li bir emekli için 2020’de ödenecek ssk primi aylık olarak 941,76 TL olacaktır.
 • Emekli çalışan asgari ücret tutarını, brütten nete maaş hesaplaması hakkında tüm detayları https://www.ssksor.com/emekli-calisan-asgari-ucret/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İşçinin işverene maliyeti hesaplama 2020

Yukarıda işçinin sadece aylık prim olarak işverene olacak maliyeti hesap edilmiştir. Tabi maliyetin bir de ödenecek maaşla bağlantısı bulunmaktadır. Asgari ücretin işverene maliyeti başlıklı yazımızı ziyaret ederek asgari ücret üzerinden sigorta primine ilave olarak işveren maliyetini de hesaplayabilirsiniz.

SSK primi nasıl ödenir ?

İşveren olarak sigorta primlerinin ödemesini SGK’da tescilli işyerinizin 26 haneli işyeri sicil numarası ile ödeyebilirsiniz. T.C. numarası ya da vergi numarası ile ssk prim ödemesi yapılmaz. Ödemeleri herhangi bir bankadan, PTT’den, ATM’den, mobil ya da internet bankacılığından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Ödeme menüsü cari prim borçları için SGK ödemeleri-SSK prim , geçmiş dönem borçları için ise SGK ödemeleri-SSK geçmiş dönem menüsüdür.

Sigorta primleri bir gün gecikirse ne olur ?

2020 sgk priminizi 1 gün bile olsa geç ödemeniz halinde o aya ilişkin teşvik haklarınız yanar ve prim ödemesini indirimsiz olarak yaparsınız. O ayın borcunu sıfırlayıp kapattıktan sonra sonraki aylarda primleri düzenli ödemeniz halinde teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam edebilirsiniz.

SGK elden ödeme ne kadar ?

Malumunuz her ne kadar yasak olsa da ülkemizde çoğu kişi bir işyerinde fiili olarak çalışmadan halk arasındaki deyimi ile kendisini bir işyerinde sigortalı göstermekte. SGK tarafından tespit edildiğinde bu hizmetlerin iptal edildiğini ve yapan işveren ve işçi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattıktan sonra gelelim bu kişilerin ne kadar prim ödediklerine.

Aylık olarak elden ödemede ödenecek sigorta primleri zaten yukarıda belirtilmiştir. Buna göre teşvikli ve teşviksiz sigorta primini hesap edebilirsiniz.Eğer siz isteğe bağlı sigorta primlerini araştırıyorsanız o zaman https://www.ssksor.com/istege-bagli-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

30 günlük sigorta primi ne kadar 2020

Yukarıda ssk prim ne kadar alt başlığı altında 30 tam gün üzerinden işverenlerin sigortalıları için ödeyecekleri aylık ssk primleri verilmiştir. Eğer sigortalınızın brüt ücreti asgari ücretten fazla ise bize aylık brüt ücretini yorum kısmından yazın ne kadar ödeme yapacağınızı ya da yapmanız gerektiğini hesaplayalım.

2020 SGK işveren payı ne kadar ?

Normal sigorta kolları kapsamında işçi ve işveren payı prim ödeme oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

(01.01.2008’den İtibaren)
 

Hizmet Akdine Tabi Olanlar Açısından Prim Oranları(5510 Sayılı Kanunun 4/1 (a) Bendi Kapsamında Olanlar

 

Sigorta Kolu İşveren Payı (%) Çalışan Payı (%) Toplam (%)
Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm 11 9 20
Kısa Vadeli Sigorta Kolları

 

2 2
Genel Sağlık Sigortası 7,5 5 12,5
İşsizlik Sigortası

 

2 1 3
Toplam 22,5 15 37,5

SSK primleri hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.