2019 Ssk Primi Ne Kadar ?

0 247

Ssk primi ne kadar oldu sorusu işçi çalıştıran işverenlerin sordukları soruların başında geliyor. 2019 brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 4a ssk kapsamında işçi çalıştıran işverenlerin 2019 sigorta primleri de belli oldu.

2019 asgari ücret sigorta primi işverenin teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık göstermekte.  Bu yazımızda işveren olarak teşvikli 2019 ssk primleri ve teşviksiz ssk prim 2019 tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigorta primi hesaplama 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi hesaplamasında brüt asgari ücret esas alınır. Kazancı asgari ücret üzerinden olanlarda da ödenecek sigorta primi hesaplamasında brüt prime esas kazançları esas alınır.

Normal şartlarda bir çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında sigorta primi ödenir. 5510/5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için bu oran %32,5’tir. 4447/10. madde diğer ismi ile 6111 sayılı kanun teşvikinde ise prim ödeme oranı %17’dir. Emekli olup SGDP’ye tabi çalışanlar için ise işverenler %32 oranında prim öder ve herhangi bir teşvikten yararlanamazlar.

Ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırıyorsanız teşvikli  ve teşviksiz aylık sigorta primleri için hemen https://www.ssksor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2019 ssk primi ne kadar oldu ?

Yukarıda da belirttiğim üzere ödenecek 2019 sigorta primi tutarı işveren olarak yararlanabileceğiniz sigorta prim teşvikine göre farklılık gösterir. Eğer geçmiş döneme ait borçlarınız varsa, prim ödemelerinizi de düzenli yapmıyorsanız bu durumda herhangi bir sigorta desteğinden yararlanamazsınız. Sadece 150 TL tutarındaki asgari ücret desteğinden yararlanırsınız.

Buna göre prim borcunuz varsa ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız 150 TL asgari ücret desteği ile birlikte ödeyeceğiniz asgari ücret ssk primi 2019 yılında 809,25 TL olacaktır.

2019 sigorta primleri ne kadar (5510/5 puanlık indirimli) ?

Eğer 2019 sgk primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmişe ilişkin borcunuz olmazsa 5 puanlık indirim ve 150 TL tutarındaki asgari ücret desteği ile birlikte ödeyeceğiniz 2019 ssk primi aylık olarak 681,35 TL olacaktır. Tabi asgari ücret desteğinin 500 üzeri çalışanı olan işyerlerinde işçi başına 101,00 TL olacağını da hatırlatmak isteriz.

5510/5 puanlık indirimden yararlanmak için başvuru koşulu aranmıyor. İşçinin kanun belge numarasını 5510 sayılı kanun ile göndermek, geçmiş prim borcu olmaması ve primlerin zamanında ödenmesi halinde sistem prim indirimini otomatik olarak uygulamakta.

2019 asgari ücret sigorta primi ( 6111 sayılı kanun indirimli)

Malumunuz 6111 sayılı Kanunla 4447 sayılı kanunun 10. maddesine eklenen düzenleme ile işverenlerin önemli bir sigorta desteğinden yararlanması sağlandı. Bu teşvikten yararlanabilmek için şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması. Borcunuz varsa yapılandırma/taksitlendirme olması ve düzenli ödenmesi.
  • İşe alınan kişinin işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması ve bu teşvikten yararlanacağı süre boyunca da bu şartın sağlanması,
  • işe alınacak kişinin daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, son 6 aylık dönemde sigorta kaydının olmaması gerekiyor.
  • Kadınlar için bu teşvikte yaş şartı aranmaz. Erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekir. Eğer işe alınacak erkek çalışan İŞKUR kayıtlıysa yaş şartı aranmaz ancak bu durumda teşvik süresi sade ce 6 ay süre ile uygulanır.
  • Bu teşvikten yararlanma süresi 24 aydır. Eğer kişi İŞKUR kayıtlıysa 30 ay yararlanırsınız. Mesleki yeterlilik belgesi ya da diploması varsa ve bu mesleğine uygun bir işte istihdam edildiyse ek 24 ay daha teşvikten yararlanabilirsiniz.

Aylık sigorta primleri 2019 yılında bu teşvik kapsamında 150 TL tutarındaki asgari ücret desteği ile birlikte 284,86 TL oldu. İşverenler için en düşük ssk primi bu kapsamdadır.

Part time çalışanların sigorta prim ücreti 2019

Part time kanundaki ismi ile kısmi süreli çalışanlar için de işveren hem sigorta yapmak hem de sigorta primlerini ödemek zorundadır. Bu kapsamda ödenecek sigorta primleri part time çalışan kişinin SGK’ya bildirim yapıldığı gün sayısına göre belirlenmektedir.

Yukarıda aylık olarak ödenecek indirimli ve indirimsiz sigorta primleri verilmiştir. Bildirim yapılacak gün sayısı esas alınarak yukarıdaki tutarlar üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

SSK primi nasıl ödenir ?

İşveren olarak sigorta primlerinin ödemesini SGK’da tescilli işyerinizin 26 haneli işyeri sicil numarası ile ödeyebilirsiniz. T.C. numarası ya da vergi numarası ile ssk prim ödemesi yapılmaz. Ödemeleri herhangi bir bankadan, PTT’den, ATM’den, mobil ya da internet bankacılığından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Ödeme menüsü cari prim borçları için SGK ödemeleri-SSK prim , geçmiş dönem borçları için ise SGK ödemeleri-SSK geçmiş dönem menüsüdür.

Sigorta primleri bir gün gecikirse

2019 sgk priminizi 1 gün bile olsa geç ödemeniz halinde o aya ilişkin teşvik haklarınız yanar ve prim ödemesini indirimsiz olarak yaparsınız. O ayın borcunu sıfırlayıp kapattıktan sonra sonraki aylarda primleri düzenli ödemeniz halinde teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Emekli SGDP 30 günlük sigorta primi ne kadar 2019

Emekliliğe ayrıldıktan sonra bir işyerinde sigortalı olarak Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam eden işçiler için işverenler brüt maaşları üzerinden %32 oranında sigorta primi öderler.

Sigorta bildirimi asgari ücret üzerinden yapılan SGDP’li bir emekli için 2019’da ödenecek ssk primi aylık olarak 818,68 TL olacaktır.

SGK elden ödeme ne kadar ?

Malumunuz her ne kadar yasak olsa da ülkemizde çoğu kişi bir işyerinde fiili olarak çalışmadan halk arasındaki deyimi ile kendisini bir işyerinde sigortalı göstermekte. SGK tarafından tespit edildiğinde bu hizmetlerin iptal edildiğini ve yapan işveren ve işçi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattıktan sonra gelelim bu kişilerin ne kadar prim ödediklerine.

Aylık olarak elden ödemede ödenecek sigorta primleri zaten yukarıda belirtilmiştir. Buna göre teşvikli ve teşviksiz sigorta primini hesap edebilirsiniz.

SSK primleri hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı