Emekli Çalışan Asgari Ücret 2020

0 1.571

Emekli çalışan asgari ücret hesaplaması brüt asgari ücrete göre yapılmakta. 2020 yılı için brüt asgari ücret tutarları belirlendi.Malumunuz emekli çalışan asgari ücret hesaplaması normal çalışanınkine göre farklı yapılmakta. Bu yazımızda emekli brütten nete hesaplama,  sgdp asgari ücret 2020 yılında ne kadar oldu, çalışan emekli asgari ücret 2020 net tutarı ne kadar, emekli sigorta primi ne kadar v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Brütten nete emekli maaşı nasıl hesaplanır  ?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam eden emeklilerden SGK primi %7,5 oranında kesilir. SGK primi kesildikten sonra toplam brütten sgk kesintisi çıkarılır. Kümülatif vergi matrahına göre isabet eden gelir vergisi dilimine göre gelir vergisi kesintisi ve damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net maaş hesap edilir. Aşağıda asgari ücret üzerinden hesaplama örneği verilmiştir.

Emekli çalışan brütten nete hesaplaması 2020

Brüt asgari ücret 2020 yılında 2.800,00 TL oldu. Buna göre brütten nete emekli çalışan hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 2020 emekli çalışan asgari ücret brüt: 2.943,00 TL,
  • Emekli ssk işçi payı (%7,5): 220,72 TL ,
  • Vergi kesintisi: 375,23 TL,
  • Damga vergisi: 22,34 TL,
  • Agi hariç asgari ucret 2020 net tutarı: 2.324,70 TL,
  • Eşi çalışmayan emekli çalışan için net asgari ücret agi dahil: 2.589,58 TL. 
  • Emekli konut kapıcısı için net maaş farklıdır. Emekli kapıcılar için brütten nete maaş hesaplaması için https://www.ssksor.com/kapici-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli çalışanın işverene maliyeti 2020

Emekli çalışan işveren maliyeti hesaplaması ise ise aşağıdaki gibi olacaktır. Emekli işveren maliyeti asgari ücret esas alınarak hesap edilmiştir.

  • Brüt asgari ücret: 2.943,00 TL,
  • İşveren SGK Payı ( %24,5): 721,03 TL,
  • Sgdp hesaplamasına göre emeklinin işverene maliyeti toplamı: 3.664,03 TL.

Emekli asgari ücret hesaplaması ve maliyeti yukarıdaki gibidir. Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesabı ve brütten nete işveren maliyeti hesabı https://www.ssksor.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgdp asgari ücret 2020

SGDP yani açılışı sosyal güvenlik destekleme primi emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin tabi oldukları sigorta türüdür. Net maaş brütten nete olacak şekilde yukarıda belirtilmiştir.

Emekli çalışan ssk primi ne kadar 2020

Emekli olduktan sonra 4a ssk kapsamında çalışmaya devam eden emekliler için işverenler brüt kazançlarının %32’si oranında sigorta primi ödemesi yaparlar. Emekli çalışanlar için işverenler herhangi bir sigorta prim desteğinden ve asgari ücret desteğinden yararlanamazlar. Bu durumda 2020 asgari ücrete göre emekli çalışan asgari ücretli için ödenecek aylık emekli ssk primi 941,76 TL olacaktır. Emekli işçinin işverene maliyeti aylık emekli çalışan sigorta primi dahil edilerek hesaplanmaktadır. Normal çalışanlar için güncel aylık teşvikli ve teşviksiz sgk prim tutarlarına https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli çalışan agi 2020

Emekli çalışanın işverene maliyeti 2020 hesaplaması yapılırken gelir vergisi kesintisi de yapılır. Dolayısıyla SGDP’ye tabi çalışan emekli asgari geçim indiriminden de yararlanabiliyor. Medeni durumunuz, eşinizin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısına göre 2020 agi tablosundan yararlanabileceğiniz agi tutarını hesaplayabilirsiniz.

Emekli sigortalı çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışmaya devam edenlerin maaşları kesilmez. Ayrıca çalıştıklarından dolayı da emekli aylıklarında bir kesinti olmaz. Eğer emekli kişi işveren tarafından “01-Tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar” kodu ile SGK’ya bildirilirse maaşı kesilir. Kesilen maaşın yeniden bağlanabilmesi için işe giriş bildirgesinin düzeltilmesi ve yeniden emeklilik servisine talepte bulunulması gerekir. Aksi takdirde maaş yeniden bağlanmayacaktır.

Emekli çalışan sigorta primi sorgulama

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler işverenleri tarafından “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” belge türü ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilerler. Bunlar adına ödenen sigorta primlerinin sorgulaması e-devletten yapılabilir. E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden sorgulama yaparak tüm sigorta kollarını seçip emekli olarak adınıza bildirilen hizmetleri görüntüleyebilirsiniz.

Emekli çalışan asgari ücret ve emekli işveren maliyeti hesaplama hakkındaki tüm soruları yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.