Özel Güvenlik Maaşları 2020

0 483

Özel güvenlik maaşları genel olarak asgari ücret üzerinden ödenmekte ve asgari ücret üzerinde zam alan özel güvenlik görevlisi maaşları ise asgari ücret artışına bağlı olarak hesaplanmakta.  Ödenecek silahsız/silahlı özel güvenlik maaşları tutarları tabi ki çalışılan işyerinin kamu ya da özel sektöre ait olmasına ve güvenliğin silahlı ya da silahsız olmasına göre de farklılık göstermekte.

Bu yazımızda 2020 yılı için özel güvenlik olma şartları, silahlı ve silahsız özel güvenlik maaşları, havaalanı özel güvenlik maaşları kısacası ögg maaşları hakkındaki merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Özel güvenlik olma şartları 2020

Güvenlik görevlisi maaşları ne kadar sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz güvenlik görevlisi olma şartlarına kısaca değinelim. Özel güvenlik sertifikası alabilmek için Kanunen bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • En düşük lise mezunu olmak,
 • 18 yaşın bitmiş olması,
 • Eğer silahlı alınacaksa en az 21 yaşı bitirilmiş olması,
 • Herhangi bir suçtan ötürü ceza almamış ve hüküm giymemiş olmak,
 • Sağlık problemi olmaması,
 • Güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli olan temel eğitimin tamamlanmış olması.

Özel güvenlik başvurusu için gerekli evraklar 2020

Yukarıdaki şartlara haiz iseniz herhangi bir özel güvenlik kursuna sertifika için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için istenen evraklar şunlardır;

 • Öğrenim durumunu gösterir belge. ( Diploma, geçici mezuniyet belgesi v.s. gibi.)
 • Aile hekimliğinden de alınabilen sağlık raporu.
 • Adli sicil kaydı. Adliyeden ya da e devlet üzerinden alınabilir.
 • İkamet belgesi. Nüfustan ya da e devletten alınabilir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi. Nüfus müdürlüklerinden ve ya e devletten alınabilir.
 • Vesikalık fotoğraf. Biyometrik olması tercih sebebidir.

Özel güvenlik maaşları ne zaman artacak ?

Kamuda sürekli işçi kadrosunda çalışanların maaşları Ocak ve Temmuz aylarından itibaren zamlanmaktadır. Özelde maaşları asgari ücret esas alınarak ödenenlerin maaşları ise yılbaşından itibaren asgari ücret zammı esas alınarak artış göstermektedir.

Güvenlik maaşları 2020

Yazının girişinde de belirttiğimiz üzere ödenecek özel güvenlik maaşı tutarları çalışılan işyerine, sertifikanın silahlı ya da silahsız olmasına ve bazı kritirlere göre farklılık gösterir. Bu yüzden ayrı başlıklar altında ele almak doğru olacaktır.

Silahsız özel güvenlik maaşları 2020

Bu meslek grubunda en düşük maaş silahsızlara ödenmektedir. En düşük maaş için esas alınan tutar asgari ücrettir. 2020 yılında bekar ve çocuksuz bir silahsız güvenlik görevlisine asgari geçim indirimi dahil ödenecek net maaş 2324,70 liradan az olamayacaktır.

Medeni durum ve çocuk sayısına göre ödenecek asgari ücret tutarı farklılık gösterebilecektir.   Ayrıca Kamu Kurumlarında görev yapan silahsız güvenliklere genelde asgari ücretin %20 fazlası tutarında maaş ödenmektedir. Bu durumda kamuda silahsız güvenlik olarak çalışanlara en düşük ödenen maaş 2700 civarıdır.

Hemen https://www.ssksor.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret ederek brütten nete maaş hesabınızı yapabilir, ayrıca agi dahil net maaşınızı hesap edebilirsiniz.

Silahlı güvenlik maaşları 2020

Silahlı güvenlik görevlisi maaşları silahsızlara göre farklılık göstermektedir. Zira silahlı olanlara daha tehlikeli olarak nitelendirilebilecek işlerde görevlendirilebilmektedir. Bu yüzden her işyeri ve çalışan için aynı olmasa da genelde en düşük maaşları asgari ücretin %20-30 üzerinde olmaktadır. Silahlı güvenliklere 2020’da ödenen en düşük maaş tutarı 2500-2700 lira civarında olacaktır.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları 2020

Gelelim devlette özel güvenlik maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Kamuda taşeron olarak çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçenler ile işçi kadrosunda olmayıp kamuda kadrolu çalışan kadrolu güvenlik maaşları özel sektör çalışanlarına göre farklılık göstermekte ve kamu güvenlik görevlisi maaşları fazla ödenmektedir.  Kamuda çalışan özel güvenlik maaşları 2020 yılı için 3200-3500 lira arasındadır.

Havaalanı güvenlik maaşları 2020

Havaalanında çalıştırılanlar genelde özel şirkete ait güvenlik görevlileri olmaktadır. Daha doğru bir ifade ile havaalanının kendi çalışanları değiller. Bu yüzden havaalanı güvenlik görevlisi maaşları kamuya göre daha düşük olabilmekte. Bazı istisnai durumlar hariç havaalanı görevlilerinin silahlı olma zorunluluğu aranmakta. Ortalama ödenen havalimanı güvenlik maaşları 3000 lira civarıdır. Havalimanı özel güvenlik maaşları ilden ile ve bağlı olunan şirkete göre farklılık gösterebilir.

Avm güvenlik maaşları 2020

Alışveriş merkezlerinde görevli olanların işleri diğer çalışanlara göre daha zordur. Özellikle Covid-19 nedeni ile ateş ölçümü ve kontrol işlemleri ile beraber iş yükü daha da fazla artmıştır. Alışveriş merkezlerinde güvenlik olarak çalışanlara ödenecek en düşük net maaş 2328 TL’dir. Ortalama ise 2500-3000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Okullarda özel güvenlik maaşları 2020

Bazı istisnalar haricinde okullarda çalışanlar okulun kadrolu elemanı olarak ve sürekli işçi kadrosunda görev almaktadırlar. Bu yüzden ödenecek maaşlar da Kamu’da ödenen güvenlik görevlisi maaşları ile aynı olmaktadır. Ortalama net maaş 3500-4000 TL arasında değişmektedir.

Hastane güvenlik maaşları 2020

Kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinde çalışanlar çoğunlukla taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçenlerden oluşmaktadır. Devlette çalışanların ortalama net maaşları 3500-4000 TL aralığında iken özel hastanelerde çalışanların net maaşları ise ortalama olarak 2500-3000 TL arasında değişmektedir.

Özel güvenlik görevlisi olarak emekli olacağınız tarihi hesaplamak ve öğrenmek için hemen ssk emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel güvenlik maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.