İş Kazası Rapor Parası Nezaman Ödenir ?

0 27

İş kazası sonucu istirahat raporu aldığınız işveren maaşınızı ödemez. İstirahatli olduğunuz süre boyunca maaşınızı SGK öder. İşyerinde iş kazası geçirmeniz sonucunda almış olduğunuz geçici iş göremezlik iş kazası parası nezaman yatar, iş kazası rapor parası nasıl alınır konularında bilgi bulabilirsiniz.

İş kazası rapor parası nasıl alınır ?

İş kazasında rapor parası alma şartları hastalıkta olduğu gibi fazla değildir. İş kazalarında geçici iş göremezlik ödeneği almak için 1 günlük sigorta bile yeterlidir.

Ödeme alabilmeniz için işvereniniz tarafından iş kazası bildiriminin SGK’ya yapılmış olması gerekmekte. Tek başına bu bildirim de yeterli değil. Bildirimin yanında rapor sona erdikten sonra ya da uzun süreli raporlarda işveren tarafından kısmi çalışmazlık bildirimi işlemlerinin yapılması gerekmekte. Eğer hastane tarafından rapor sorunsuz girildiyse, işveren kaza bildirimini ve çalışmazlık girişini yaptıysa artık ödeme sürecine gelinir.

İş kazası rapor parası kaç günde ödenir ?

İş kazası rapor parası ne zaman yatar sorusunun cevabı işvenin bildirim tarihine göre belirlenir. İşveren tarafından çalışmadığına dair bildirim girişi e-vizite ekranında yapıldıktan sonra ödeme ortalama olarak en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da SGK sisteminde tanımlı banka hesabınıza aktarılır.  İş kazası ödemenizin ne durumda olduğunu e devlet sisteminde SGK-4a/4B İşgöremezlik ödemesi menüsünden ya da buradaki bağlantı aracılığı ile yapabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme.

Sorgulama sonucu;

 • Rapor parası bilgi yok diyorsa henüz herhangi bir işlem yapılmamış demektir.
 • Rapor parası merkeze gönderildi diyorsa ödemeniz onaylanmak üzere hazırdır. Ortalama 10 gün içinde alırsınız.
 • Rapor parası bankaya gönderildi yazıyorsa ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.
 • Rapor parası emanete alındı diyorsa PTT’ye gönderilen ödemenizi 2 ay içinde almadığınızdan ödeme SGK’ya iade edilmiş anlamına gelir. Yeniden hesabınıza gönderilmesi için e devlet sisteminde SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlaması yapabilir ya da SGK’ya dilekçe ile başvurabilirsiniz.

İş kazası rapor parası nereden alınır ?

Normalde SGK iş kazasi rapor ücreti PTT aracılığı ile ödenmektedir. Ancak ben PTT ile uğraşamam ödemem banka hesabıma aktarılsın diyorsanız bu da mümkün. SGK ile anlaşmalı aşağıdaki bankalardan birisinde hesabınız varsa ödemenizin hesabınıza gelmesi için hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Tanımlama işlemini e devletten ya da SGK’ya dilekçe ile başvurarak yapabilirsiniz.

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sisteminde tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Deniz Bank,
 • Fiba Bank,
 • Şeker Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası

İş kazası rapor parası hesaplama

Hesaplama brüt SGK kazancınız üzerinden yapılır. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemin toplam brüt kazancı ile toplam gün sayısı bölünür. Bulunan tutarın 2/3’ü ayakta tedavide 1 günlük iş göremezlik ödemesi, 1/2’si ise yatarak tedavide 1 günlük ödeme olarak yapılır.

Kaza tarihinden önceki son 3 aylık dönemde sigorta yoksa bu durumda bildirilen gün sayısının ortalaması üzerinden hesaplama yapılır. Ne kadar rapor parası alabileceğinizi bize sorun hesaplayalım.

İş kazası rapor parası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı