SGK Ödemeleri Ertelendi mi ?

0 41

Sgk ödemeleri ertelendi mi ? Koronavirüs önlemleri kapsamında işverenlerin faaliyetini durdurması ya da azaltması nedeni ile Sosyal Güvenlik primleri, işveren primleri ve bağkur primlerinin de ödenmesi doğal olarak zorlaştı. Bu yüzden işverenler ile bağkurluların prim ödemeleri ertelendi. Erteleme tüm işverenler ile bağkurluları kapsamıyor. Bunu özellikle belirtmek gerekiyor.

Bu yazımızda prim erteleme hakkından kimlerin yararlabildiği, prim ödemelerinin hangi tarihe kadar uzatıldığı, yapılandırma ve taksitlendirme ödemelerinin uzatılıp uzatılmadığı konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SGK prim ödemeleri ertelendi

Tedbirler kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mücbir kapsamda sayılan ve bu yüzden faaliyeti tamamen duran ya da azalan işyerlerinin Bağ-Kur prim ve işveren ssk prim ödemeleri ertelendi. Erteleme tüm işyerlerini ya da bağkurluları kapsamadığından işverenler SGK işveren sisteminden bağkurlular da e-devletten sorgulama yaparak erteleme kapsamında olup olmadıklarını öğrenebilecekler. Yazımızın devamında sorgulamayı nereden yapabileceğiniz anlatılacaktır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde mücbir kapsamda yer alan işyerlerinin bağkur ve ssk erteleme dönemleri ve son ödeme tarihleri aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 2020/Mart ayı prim ödeme son tarihi 30 Nisan 2020 tarihinden 31 Ekim 2020 tarihine,
  • 2020/Nisan ayı bağkur işveren ssk prim ödemelerinin son tarihi 31 Mayıs 2020 yerine 30 Kasım 2020 tarihine,
  • 2020/Mayıs ayı bağkur ve işveren ssk prim ödeme son tarihi 30 Haziran 2020 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi.

Ertelenen dönemler için gecikme zammı ve faizi işlemeyecek. Ayrıca ertelemeden dolayı işverenler ile bağkurluların prim indirimi hakları devam edecek ve teşviklerden yararlanmaya devam edebilecekler.

SGK yapılandırma ödemeleri ertelendi mi ?

Erteleme sadece yukarıda belirtilen dönemlerin cari prim borçlarını kapsamakta. Yapılandırma taksit ödemelerinde erteleme olmadığından taksit ödemelerinizi önceki ödeme takvimini esas alarak ödemeye devam etmeniz gerekmekte.

Bağkur yapılandırma ödemeleri ertelendi mi ?

Erteleme bağkur yapılandırma ödemelerini de kapsamamakta. Mücbir sebep dahilinde olsanız bile 7143 ya da önceki yasalar gereği yapılandırmış olduğunuz ve taksit ödemeleri devam eden yapılandırmanızı önceki ödeme tarihlerini esas alarak ödemeye devam etmeniz gerekmekte.

İşveren, Bağkur 48. madde taksit ödemeleri ertelendi mi ?

6183 sayılı Kanunun 48. maddesi gereği taksitlendirilen işveren ssk prim borçları ile bağkur prim borçlarına ilişkin taksit ödemelerinin her ay ödenmesi gerekmekte. Bunların ödeme tarihlerinde bir değişiklik ya da uzama yok.

İşveren prim erteleme sorgulama

İşveren olarak prim erteleme kapsamında olup olmadığınızı SGK işveren sisteminden sorgulayabilirsiniz. Erteleme sorgulaması yapmak için;

  • https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi sayfasına e bildirge bilgilerinizi ile giriş sağlayın.
  • Ardından sırasıyla İŞVEREN TESCİL-COVID-19 ERTELEME BİLGİSİ menüsüne giriş yapın.
  • Burada yapmış olduğunuz sorgulama sonucu “İşyeriniz erteleme kapsamındadır.” şeklinde sonuç alıyorsanız prim erteleme kapsamındasınız demektir. Aksi durumda erteleme hakkından yararlanamadığınız anlaşılır.

Bağkur prim ödeme süresi uzatıldı mı sorgulama

İsteğe bağlı bağkurlular hariç olmak üzere tüm tarım/çiftçi bağkurlular ile mücbir sebep kapsamında sayılan esnafların prim ödemeleri de yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde ertelendi. Erteleme sorgulamasını Alo-170 hattını arayarak, en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne uğrayarak ya da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Güncel teşvikli ve teşviksiz aylık bağkur prim tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur’da yeni bir af ve yeniden yapılandırma düzenlemesi de gündemde. Bağkur affından kimlerin yararlanabileceği ve son dakika gelişmeleri için hemen https://www.ssksor.com/bagkur-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nisan SGK ödeme son günü 2020

Yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde erteleme hakkı olmayanlar için prim ödeme son gübnü 31 Mayıs 2020, erteleme hakkından yararlanma hakkı olanlar için ise 30 Kasım 2020 olacaktır.

Mayıs sgk ödeme son günü 2020

Erteleme kapsamında sayılanlar için tüm Sosyal Güvenlik prim ödemeleri 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı. Erteleme kapsamında sayılmayanlar için ise son ödeme tarihi 30 Haziran 2020.

Prim erteleme hakkında sorgularınızı yazımızın altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.