Rapor Parası Banka Bilgisi Yok Ne Demek ?

2 16.432

Rapor parası banka bilgisi yok ne demek ? Bildiğiniz gibi geçici iş göremezlik yani istirahat raporu aldığınızda işvereniniz maaşınızı ödemez ve bu sürelere ait ödemelerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Bu süreçte rapor parası ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve ne durumda olduğunu e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmektesiniz. E devlet sisteminden rapor parası sorgulaması yaptığınızda çoğu durumda rapor parası bilgi yok ya da “sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor” yazıyor olabilir.

Peki rapor parası ödeme durumu bilgi yok ne demek, iş göremezlik ödemesi bilgi yok yazıyorsa ne yapmak gerekir ? Sorgulama sonucu rapor parası bilgi yok diyorsa yapmanız gereken ve takip etmeniz gereken yolu yazımızın devamında bulabilirsiniz. E devlet rapor parası bilgi yok ne demek konusuna geçmeden önce dilerseniz kısaca işgöremezlik ödemenizin nasıl hesaplandığı konusuna kısaca değinelim.

SGK rapor parası hesaplama

İş göremezlik ödemesi hesaplaması yapılırken raporunuzun başladığı tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınır. İş göremezlik ödemesi hesaplaması için son 3 aylık brüt kazanç toplamınız son 3 ayın gün sayısına bölünür. Bulunan bu tutarın 2/3’ü ayakta tedavi için 1 günlük 4a iş göremezlik ödemesi olarak yapılır. Bulunan bu tutarın 1/2’si ise yatarak tedaviler için 1 günlük işgöremezlik ödemesi olarak yapılır.

Hastalık kaynaklı iş göremezlik ödeneği ödemelerinde ilk 2 günlük kısım için ödeme yapılmazken iş kazası sonucu 4a iş göremezlik ödeneği hesaplaması raporlu olunan günlerin tamamı için yapılır. Doğum is goremezlik parasi ödemelerinde ise tekil doğumlarda 112 gün, çoğul doğumlarda ise 126 günlük is goremezlik ödemesi yapılır.

Güncel tutarlar üzerinden istirahat raporu hesaplaması yapmak için hemen https://www.ssksor.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi ne zaman yatar ?

Sgk işgöremezlik ödemesi alabilmeniz için öncelikle iş göremez ödemesine ilişkin raporunuzun doktor tarafından sisteme eksiksik girilmiş olması gerekiyor. Rapor bittikten sonra işveren raporunuz için çalışmazlık bildirimi yapınca SGK is goremezlik odemesini yapar. Ödeme süresi işveren onay tarihinden itibaren ortalama 15 gündür. Ödemeyi herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Gelelim asıl konumuz olan iş göremezlik ödemesi bilgi yok ne demek sorusunun cevabına.

Ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/rapor-parasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet istirahat parası sorgulama

Sorgulamaları e-devlet üzerinden e devlet bilgileriniz ile kolayca yapabilirsiniz. Hemen e-devlette https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme sayfasını ziyaret ederek sorgulama yapabilirsiniz.

E-devletten iş göremezlik sorgulaması yaptığınızda rapor parası emanete alındı mı yazıyor ? Emanete alınan rapor parasını dilekçe vererek ya da hesap tanımlaması yaparak alabilirsiniz. Nasıl alacağınızı öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/emanete-alinan-rapor-parasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

PTT rapor parası sorglama T.C. ile

İş göremezlik ödemeleri e-devletten online olarak sorgulanabilmekte. Sadece TC ile sorgulama yapacaksanız işgöremezlik ödeme sorgulamasının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi için hemen https://www.ssksor.com/rapor-parasi-sorgulama-ptt/ sayfamızı ziyaret edin.

Rapor parası bilgi yok

Sorgulama yaptığınızda eğer “Sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor.” uyarısı alıyorsanız daha iş göremezlik raporunuz ile ilgili hiç bir işlem yapılmamış anlamına gelir. Bilgi yok ile banka bilgisi yok birbirinden farklıdır. Banka bilgisi yok ile ilgili aşağıda ayrı başlık altında bilgi verilecektir.

E devlet sisteminde sorgulama yapınca iş göremezlik bilgi yok sonucunu alıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. Teyit için öncelikle raporun doktor tarafından sisteme girilip girilmediğini sormanız gerekiyor. Bunu SGK’ya sorabilirsiniz. Rapor parası ödeme durumu bilgi yok demesinin sebeplerinden birisi bu olabilir.

Rapor doktor tarafından eksiksiz olarak girilmiş ancak rapordaki bir eksikten dolayı SGK henüz ödemeyi onaylamadıysa da iş göremezlik ödeneği bilgi yok uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Diğer bir ihtimal ise işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılmamış olması.

Kısacası e devlet iş göremezlik bilgi yok uyarısını görüyorsanız raporunuzdaki muhtemel bir eksikten dolayı henüz SGK tarafından işlem yapılmadığı anlamına gelir. Bu durumda rapor parasında bilgi yok yazıyorsa yapmanız gereken vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmek. Eğer sorgulama sonucunda sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor uyarısını görüyorsanız rapor doktor tarafından sisteme hiç girilmemiş de olabilir.

Eğer e devlet rapor parası bilgi yok uyarısı görüyorsanız ve bağlı olduğunuz SGK ile iletişime de geçemiyorsanız Alo-170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ödemeniz bir ihtimal işgöremezlik alma şartlarını sağlamadığınız için de ödenmemiş olabilir. İş göremezlik ödemesi alma şartlarına göz atmak için https://www.ssksor.com/rapor-parasi-alma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi banka bilgisi yok

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bilgi yok demesi ile banka bilgisi yok demesi arasında farklılık vardır. Eğer sorgulama yaptığınızda “iş göremezlik banka bilgisi yok” şeklinde uyarı alıyorsanız ödemenizin PTT’ye gönderileceği anlaşılır. Bu durumda dilerseniz aşağıda belirtilen yolu izleyerek ödemenizin banka hesabınıza gelmesini sağlayabilir ya da PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği banka bilgisi yok uyarısının kalkması için şimdi gelin birlikte e-devlet üzerinden banka hesabınızı tanımlayalım. Hem bu şekilde ödemenizi bankamatikten ve dilediğiniz zaman alabilirsiniz.

E-devlet rapor parası banka tanımlama

E-devlet üzerinden hesap tanımlaması yaptıktan sonra artık rapor banka bilgisi yok uyarısı ile karşılaşmazsınız. Hesap tanımlamasının ardından siz bu hesabı değiştirmediğiniz süre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca adınıza yapılacak tüm şahıs ödemeleri, iş göremezlik ödemeleri v.s. bu hesabınıza geçer.

E devlet iş göremezlik hesap tanımlaması yapmak için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

Bu süreçten sonra varsa SGK emanet hesaplarındaki paralarınız da tanımlama yaptıktan en geç 3 iş günü içerisinde tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza aktarılır. Ayrıca sorgulama yaptığınızda artık e devlet iş göremezlik bilgi yok uyarısı ile karşılaşmazsınız.

SGK rapor parası/geçici iş göremezlik ödemeleri konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. serap

    merhaba acıklamanızda ki gibi herseyi aynı yaptım fakat zaten doğru tanımlama yapmışım daha öncede ama hala aynı ekran çıkıyor yani banka bilgisi yok diyor. hesabım tanımlı olmasına rağmen neden bu uyarı çıkıyor ve hesabıma yatmıyor anlamış değilim.

    1. Mehmet KAYA

      Merhaba. Eğer e-devletten tanımlama yapmış olmanıza rağmen hala aynı uyarı çıkıyorsa SGK’ya uğrayarak bilgi almanız daha iyi olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.