Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar Kalır ?

0 58

Vefat eden babadan aylık alma hakkına sahip olan hak sahiplerinden birisi de dul kız çocuğudur. Tabi babadan bağlanacak maaş hissesi aylık alanların durumuna, aylık alan kişi sayısına göre farklılık göstermekte. Eşinden ayrılan kadınların konu hakkında bize sordukları soruların başında ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır , babamın maaşının ne kadarını alabilirim soruları  gelmekte. Bu yazımızda dul kıza ölüm aylığı bağlanma şartları ve ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Yazıya geçmeden önce sgk emekli haberleri kategorimizden güncel emekli maaşlarına göz atabilirsiniz.

Dul kıza babadan maaş alma şartları nelerdir ?

Eşinden ayrılan dul kıza SGK tarafından ölüm maaşı bağlanabilmesi için kız çocuğunun resmi nikahı sonlandırdıktan sonra eşiyle aynı yerde yaşamaması gerekiyor. Kız çocuğuna aylık bağlanabilmesi için sigortalı çalışmaması, kendi sigortalılığından dolayı aylık ya da gelir almıyor olması ve anne ile babanın 01 Ekim 2008 tarihinden önce herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcının olması gerekiyor.

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra SGK tescili olan anne/babadan dolayı 18 yaşını tamamlamış dul kız ölüm maaşı alamaz.  Peki boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır?

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Sigortalı ya da emekli iken vefat eden bir kişinin maaşını alabilecek yani hak sahibi olabilecek kişiler şunlardır;

  • Tekrar evlenmeyen eş,
  • 18 yaş altı çocuklar,
  • Lisede okuyan ve 20 yaşı tamamlamamış çocuklar,
  • Üniversitede okuyan ve 25 yaşı tamamlamamış çocuklar,
  • Gelir testi sonucu net geliri asgari ücret altında olan anne ve baba.

Önemli: 18 yaşını tamamlayan kız çocuklarından anne/babası 01 Ekim 2008 tarihi ve öncesinde sigortalı olanlar 18 yaşını tamamladığında evlendiğinde ya da sigortalı çalıştığı, bağkurlu olduğu tarihe kadar v.s. aylık alabilir. Ancak ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra SGK tescili olan anne/babadan kız çocuğuna aylık bağlanabilmesi için lisede okuyorsa 20 yaşını tamamlamamış olması, üniversitede okuyorsa 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabına. Aslında dul kadın babasının emekli maaşının ne kadarını alır sorusunun cevabı babanın bağlı olduğu sigorta koluna, başka aylık alan olup olmadığına göre farklılık gösterir. Yani memur bir babadan emekli sandığı kapsamında bağlanacak maaş ile ssk emeklisi bir babadan kalacak maaş arasında fark bulunmaktadır.

Normalde çocukların maaş hissesi %25’tir. Yani babanız 1000,00 TL alıyorsa size kalacak maaşı 250,00 TL olur. Ancak kız çocuğu tek başına aylık alacaksa maaş bağlama oranı %50 olur yani baba 1000,00 TL alıyorsa kız çocuğuna 500,00 TL bağlanır gibi.

Eğer maaş alacak tek çocuk iseniz tahsis talep formu ile başvuru yaparken birşeye özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Sizden başka aylık alan olmadığını, maaş alan tek hak sahibi olduğunuzu ayrı bir beyan dilekçesi ile SGK’ya iletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde SGK %25’ten maaşınızı bağlayabilir.

Dul maaşı ne zaman bağlanır ?

Aylık bağlanma süresi çeşitli parametrelere göre farklılık gösterir. Bu konuda bilgi için emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ölen babadan maaş bağlanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler SGK Aylık, Gelir ve ödenek talep formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için eşi ile yaşamadığına dair taahhütname. Tüm bu belgeleri en yakın SGK’dan temin edebilirsiniz.

Çalışan boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi ?

Babadan aylık bağlanması arasında aranan şartlardan birisi de sigortalı çalışmamaktır. Çalıştığınız süre boyunca babadan aylık alma hakkınız yok maalesef.

Engelli ölen babasının emekli maaşını alabilir mi ?

SGK tarafından en az %60 oranında özürlü olduğu kabul edilen, evli olmayan çocukların da anne/babadan aylık alma hakkı var.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli iseniz babanızdan aylık alamazsınız. Ancak eşinizden dolayı ssk kapsamında aylık alıyorsanız babanızın vefat tarihi ve tabi olduğu sigorta koluna göre iki aylığı birden alma hakkınız olabilir.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilirmiyim ?

Eğer kendi memuriyetinizden dolayı aylık almakta iseniz babanızdan ayrıca alamazsınız. Ancak eşinizden dolayı alıyorsanız babanızın vefat tarihi ve tabi olduğu sigorta koluna göre iki aylığı birden alma hakkınız olabilir.

Annem vefat etti maaşını alabilirmiyim ?

Baba için aylık almada geçerli tüm hükümler vefat eden annenin aylığını almak için de geçerli. Ancak anneniz kendi sigortalılığından dolayı değil de babanızdan dolayı aylık alıyorsa bu durumda babanızın aylığına başvuru yapacaksınız. Hisse oranları yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eşi vefat eden kadına normalde aylık bağlama oranı %75’tir. Yani vefat eden kişi 1000,00 TL alıyorsa eşe 750,00 TL bağlanır. Ancak çocuklar da aylık alacaksa bu durumda annenin hissesi %50, her bir çocuğun hissesi de %25 olur.

Ssk emeklisiyim ölen eşimin maaşını alabilirmiyim ?

Konu hakkında özellikle ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim sorusu da çok sorulmakta. Evlenmediğiniz sürece eşinizin maaşını %50 oranında alabilirsiniz.

Ölüm aylıkları konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı