Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar ?

0 421

Ölen babadan dul kışına maaş ne kadar ? Vefat eden babadan aylık alma hakkına sahip olan hak sahiplerinden birisi de dul kız çocuğudur. Tabi babadan bağlanacak maaş hissesi aylık alanların durumuna, aylık alan kişi sayısına göre farklılık göstermekte.

Eşinden ayrılan kadınların konu hakkında bize sordukları soruların başında ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır , babamın maaşının ne kadarını alabilirim soruları  gelmekte. Bu yazımızda dul kıza ölüm aylığı bağlanma şartları ve ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Sigortalı ya da emekli iken vefat eden bir kişinin maaşını alabilecek yani hak sahibi olabilecek kişiler şunlardır;

  • Tekrar evlenmeyen eş,
  • 18 yaş altı çocuklar,
  • Lisede okuyan ve 20 yaşı tamamlamamış çocuklar,
  • Üniversitede okuyan ve 25 yaşı tamamlamamış çocuklar,
  • Gelir testi sonucu net geliri asgari ücret altında olan anne ve baba.

Önemli: 18 yaşını tamamlayan kız çocuklarından anne/babası 01 Ekim 2008 tarihi ve öncesinde sigortalı olanlar 18 yaşını tamamladığında evlendiğinde ya da sigortalı çalıştığı, bağkurlu olduğu tarihe kadar v.s. aylık alabilir. Ancak ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra SGK tescili olan anne/babadan kız çocuğuna aylık bağlanabilmesi için lisede okuyorsa 20 yaşını tamamlamamış olması, üniversitede okuyorsa 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

İlk emekli maaşı kaç günlük ve ne zaman ödenir ? İlk emekli maaşı konusunda ayrıntılı bilgi için https://www.ssksor.com/ilk-emekli-maasi-kac-gunluk-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi ?

Evet alabilri ancak belli şartların sağlanması gerekir. Eşinden ayrılan dul kıza SGK tarafından ölüm maaşı bağlanabilmesi için kız çocuğunun resmi nikahı sonlandırdıktan sonra eşiyle aynı yerde yaşamaması gerekiyor. Kız çocuğuna aylık bağlanabilmesi için sigortalı çalışmaması, kendi sigortalılığından dolayı aylık ya da gelir almıyor olması ve anne ile babanın 01 Ekim 2008 tarihinden önce herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcının olması gerekiyor.

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra SGK tescili olan anne/babadan dolayı 18 yaşını tamamlamış dul kız ölüm maaşı alamaz.  Peki boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır?

Ölen babanın maaşını çalışan kızı alabilir mi ?

Sigortalı çalışan, isteğe bağlı bağkur dışında bağkur kapsamında prim ödemesi yapan kız çocukları babadan aylık alamazlar. Ancak bunun istisnaları vardır. Üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış olan kız çocuklarının öğrenim süresi boyunca sigortalı çalışmaları halinde emekli maaşları kesilmez. Ayrıca babaları memur olan ve 01.10.2008 tarihinden önce vefat eden ve emekli sandığı kapsamında ölüm aylığı alan kız çocukları evlenmeden ya da emekli sandığı kapsamında göreve başlamadan aylıkları kesilmez. Yani bu kişiler evlenmedikleri ve emekli sandığı kapsamında çalışmadıkları sürece maaş almaya devam ederler.

Ölen babanın maaşını bekar kızı alabilir mi ?

Yukarıda belirtilen şartların hepsinin sağlanması durumunda bekar kız çocuğu da babadan aylık alma konusunda hak sahibi kişiler arasında yer alır.

Ölen babadan dul kızına maaş başvurusu

Başvurular son emekli maaşının ödendiği Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. Memur çocukları başvurularını Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine yapmalı.

Başvuruda istenen belgeler SGK Aylık, Gelir ve ödenek talep formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için eşi ile yaşamadığına dair taahhütname. Tüm bu belgeleri en yakın SGK’dan temin edebilirsiniz. Emeklilik başvurusu için gerekli olan gelir, aylık ve ödenek talep belgesini indirmek, nasıl doldurulduğu konusunda bilgi edinmek ve örnek doldurulmuş forma göz atmak için https://www.ssksor.com/gelir-aylik-odenek-talep-belgesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvurunuza ilişkin son durumu SGK evrak takip sisteminden online izleyebilirsiniz. T.C. numaranız ile online evrak takibi yapmak için hemen https://www.ssksor.com/sgk-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Babadan kalan emekli maaşı sorgulama

Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra sorgulama işlemini ve emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman alabileceğinizi e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için e-devlete giriş yaptıktan sonra;

  • Emekli sandığı için 4C Aylık Bilgisi,
  • Bağkur için 4B Aylık Bilgisi,
  • SSK için 4A Aylık Bilgisi menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdiniz ancak maaş daha bağlanmamış mı ? Emeklilik dilekçesi verildikten sonra ne zaman ve ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bilgi için https://www.ssksor.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabına. Aslında dul kadın babasının emekli maaşının ne kadarını alır sorusunun cevabı babanın bağlı olduğu sigorta koluna, başka aylık alan olup olmadığına göre farklılık gösterir. Yani memur bir babadan emekli sandığı kapsamında bağlanacak maaş ile ssk emeklisi bir babadan kalacak maaş arasında fark bulunmaktadır.

Normalde çocukların maaş hissesi %25’tir. Yani babanız 1000,00 TL alıyorsa size kalacak maaşı 250,00 TL olur. Ancak kız çocuğu tek başına aylık alacaksa maaş bağlama oranı %50 olur yani baba 1000,00 TL alıyorsa kız çocuğuna 500,00 TL bağlanır gibi.

Eğer maaş alacak tek çocuk iseniz tahsis talep formu ile başvuru yaparken birşeye özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Sizden başka aylık alan olmadığını, maaş alan tek hak sahibi olduğunuzu ayrı bir beyan dilekçesi ile SGK’ya iletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde SGK %25’ten maaşınızı bağlayabilir.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eşi vefat eden kadına normalde aylık bağlama oranı %75’tir. Yani vefat eden kişi 1000,00 TL alıyorsa eşe 750,00 TL bağlanır. Ancak çocuklar da aylık alacaksa bu durumda annenin hissesi %50, her bir çocuğun hissesi de %25 olur.

Ssk emeklisiyim ölen eşimin maaşını alabilirmiyim ?

Kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli iseniz babanızdan aylık alamazsınız. Ancak eşinizden dolayı ssk kapsamında aylık alıyorsanız babanızın vefat tarihi ve tabi olduğu sigorta koluna göre iki aylığı birden alma hakkınız olabilir.

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim ?

Kişinin kendisinin emekli olması eşinin maaşını almaya engel teşkil etmez. Ancak eşin maaşının tamamı ödenmez. Yarısı yani %50’lik kısmı ödenir.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilirmiyim ?

Konu hakkında özellikle ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim sorusu da çok sorulmakta. Evlenmediğiniz sürece eşinizin maaşını %50 oranında alabilirsiniz.

Çalışan boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi ?

Babadan aylık bağlanması arasında aranan şartlardan birisi de sigortalı çalışmamaktır. Çalıştığınız süre boyunca babadan aylık alma hakkınız yok maalesef.

Engelli ölen babasının emekli maaşını alabilir mi ?

SGK tarafından en az %60 oranında özürlü olduğu kabul edilen, evli olmayan çocukların da anne/babadan aylık alma hakkı var.

Annem vefat etti maaşını alabilirmiyim ?

Baba için aylık almada geçerli tüm hükümler vefat eden annenin aylığını almak için de geçerli. Ancak anneniz kendi sigortalılığından dolayı değil de babanızdan dolayı aylık alıyorsa bu durumda babanızın aylığına başvuru yapacaksınız. Hisse oranları yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Boşanan kadın babasının maaşının ne kadarını alır ?

Resmi olarak boşanmış kadınların babadan dolayı aylık alabilmesi için eşinden ayrı olması ve birlikte yaşamıyor olması gerekmekte. Ülkemizde ne yazık ki anne ya da babadan maaş alabilmek için kağıt üzerinde boşanmalar çok yapılmakta. Bu Kanuna aykırı bir durum ve tespiti durumunda ödenen maaşlar faizi ile birlikte geri alınmakta.

Boşanan kadın eğer kendi adına bir emekli maaşı almıyorsa, sigortalı çalışmıyorsa ya da bağkur kapsamında prim ödemiyorsa babasından dolayı maaş alır. Eğer tek aylık alan kişi kız çocuğu ise aylık bağlama oranı %50 olur. Eğer kendisinden başka maaş alan hak sahibi varsa bu durumda ise %25 oranında hisse ile maaş alır.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Kendi sigortasından dolayı emekli aylığı alan ya da sigortalı çalışan kadınlar babadan dolayı aylık alamazlar. Ancak eşinden dolayı maaş almakta ise bazı istisnai durumlarda hem babadan hem de eşten maaş alınabilmekte.

Ölüm aylıkları konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.