İlk Emekli Maaşı Kaç Günlük Ödenir ?

0 6.222

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir sorusu emeklilik başvurusu yapanların sıklıklar sorduğu sorulardan birisidir. Emeklilik için gerekli şartları sağladıktan sonra başvuru yapmalısınız. Başvuru yaptıktan sonra ise gerekli şartlar sağlanıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli aylığı bağlanmaktadır.

Bu yazımızda ilk emekli maaşının ne zaman yatacağı, kaç günlük olacağı ile ilk emekli aylığınızı nasıl ve nereden alabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Bu yazımızda geçmeden önce emeklilik başvurusunu nasıl yapabileceğiniz ve emeklilik işlemlerini nereden takip edebileceğiniz konusunda ayrıntılar için hemen https://www.ssksor.com/emeklilik-islemleri/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ?

Emekli maaşı başvurudan sonra gerekli şartların sağlanması durumunda takip eden ay başından itibaren bağlanır ve genelde bir sonraki ay alınır. Şöyle ki 18 Mart itibariyle şartları sağladığınız ve yine aynı tarih itibariyle emeklilik başvurunuzu yaptınız diyelim. Bu durumda emekli aylığı 01 Nisan itibariyle bağlanır ve Mayıs ayında emeklilik tahsis numaranızın son rakamına göre aşağıda belirtilen tarihlerde emekli maaşınızı alırsınız.

Emekli maaşı hangi gün yatar ?

Emekli tahsis numarasına göre emekli maaşlarının ödendiği tarihler şu şekildedir;

  • Devlet memurları her ayın başında maaşlarını alırlar.
  • SSK emeklilerinin emekli maaşlarını alacağı gün tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Emekli tahsis numarasının sonu 9 olanlar ayın 17’sinde, 7 olanlar 18’inde, 5 olanlar 19’unda, 3 olanlar 20’sinde, 1 olanlar 21’inde, 8 olanlar 22’sinde, 6 olanlar 23’ünde, 4 olanlar 24’ünde, 2 olanlar 25’inde, 0 olanlar ise 26’sında alabilirler.
  • Bağkur emekli maaşlarının ödeneceği tarih ise bağkur sicil numarasının son rakamına göre belirlenmekte. Bağkur no son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar her ayın 25’inde, 3 ve ya 1 olanlar 26’sında, 8,6 ve ya 4 olanlar her ayın 27’sinde, 2 ve ya 0 olanlar ise 28’inde alabilmekteler.

İlk emekli maaşı nereye yatar ?

Emeklilik dilekçesinde banka ve şube bilgisi belirttiyseniz bu bankaya, belirtmediyseniz Ziraat Bankasına gönderilir. Daha sonra dilerseniz e-devlet aracılığı ile emekli maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar yatar ?

İlk emekli aylığı başvuruyu takip eden ay başından itibaren bağlanıyor. Aylığın ilk ödendiği tarihe kadar olan kısım ile ilk aylık ödemesi toplu olarak ve peşin yapılıyor.

Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak 18 Martta şartları sağlayan kişi başvurusunu 18 Martta yapmış olsun. 01 Nisan itibariyle de emekli maaşı bağlansın. Bağlanan emekli maaşı 2000 lira olsun ve ilk emekli maaşını da Nisan 20’de alacak olsun. Bu durumda Mart ayı için 2000, Nisan ayı için 2000 ve Nisan 20’sine kadar olan kısım için de 1333 TL olmak üzere toplam 5333 TL birikmiş maaş ödenecektir.

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir ?

Birikmiş ödeme tutarı emekli maaşının bağlandığı tarihten itibaren ilk aylık ödenen tarihe kadar geçen sürede biriken ve toplu olarak ödenen emekli maaşıdır.

Birikmiş aylık tutarı ne zaman alınır ?

İlk emekli maaşı ile birlikte maaş ödenen tarihe kadar geçen süre için birikmiş emekli maaşı ödenir. Bunu da emekli maaşı aldığınız tarihte ve emekli aylığınızı aldığınız bankadan alabilirsiniz. Bu tarihten önce alamazsınız .

Birikmiş emekli maaşı sorgulama

Birikmiş aylık tutarını e-devlet üzerinden online olarak sorgulayamazsınız. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Alo-170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Emekli olunca ilk maaş ne kadar alırım ?

Yukarıda ilk maaşın hesaplamasının nasıl yapıldığı ve toplu olarak ne kadar ödeme alacağınız konusu örnekle anlatılmıştır. Emekli olunca size bağlanacak emekli maaşında çeşitli kriterler etkili olmaktadır. Prim ödemesi yapılan dönem aralıkları, prim ödenen sigorta kolları, ortalama kazanç bunların arasında en önemli olanlarıdır. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emeklilik maaşı nasıl alınır ?

Eğer emeklilik dilekçesinde maaş almak istediğiniz banka bilgisini işaretlediyseniz maaşınız talepte bulunduğunuz bankaya gelir. Zaten ödenecek emekli maaşı tutarı, birikmiş maaş, ne zaman ve hangi bankadan alabileceğinize ilişkin yazı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size posta yolu ile gönderilecektir.

Emekli maaşınız bağlandıktan ve gelen yazı üzerine aylık alacağınız tarihi öğrendikten sonra belirtilen tarihte kimliğiniz ile bankaya başvurun. İlk emekli maaşınızı içeriden banka gişesinden alabilirsiniz. Bu aşamada eğer ilgili bankada hesabınız varsa bu hesabı emekli maaşı hesabı olarak tanımlatabilirsiniz. Eğer hesap yoksa yeni hesap açarak bu hesabı tanımlatabilirsiniz. İlk aylıktan sonraki aylıkları emekli maaş hesabı tanımlaması yapıldıktan sonra bankamatiklerden çekebilirsiniz.

Emekli maaşları hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz .

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.