Emeklilik İşlemleri ve Takip

0 103

Emeklilik işlemleri ve başvuru yaptıktan sonra emeklilik takip işlemini nereden ve nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Emeklilik için gerekli görülen prim günü, yaş gibi tüm koşulları yerine getirenlerin emeklilik başvurusu yapmaları şarttır. Başvuru olmadan şartları yerine getirenlere aylık bağlanması mümkün bulunmamaktadır.

Bu yazımızda emeklilik başvurusunda izlenmesi gereken yok, emeklilik dilekçesinin takibi ve maaş bağlandıktan sonra sorgulama işlemlerini nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında detayları bulabilirsiniz.

Sgk emeklilik işlemleri

Eğer emeklilik için gerekli tüm şartları sağladıysanız başvuru işlemine geçebilirsiniz. Başvuruyu tüm şartları sağladığınız günden itibaren elden ya da posta yoluyla ve ya e-devlet sisteminden online olarak yapabilirsiniz.

Eğer sigortalı çalışıyorsanız işvereninizin emeklilik gerekçesi ile çıkış yapması gerekiyor. Çıkış tarihinden sonra aylık başvurusu yapabilirsiniz. Eğer aynı işyerinde çalışmaya devam edilecekse yine çıkış gerekli. 01-Tüm Sigorta Kollarından çıkış yapılarak 02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak giriş yapıldıktan sonra emekliliğe başvuru yapılır.

Bağkur ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında olanların ise genel sağlık sigortası dahil olmak üzere tüm prim borçlarını sıfırladıktan sonra maaşa başvuru yapması gerekmekte.

Devlet memurları da Kurumlarından emekliliğe sevk onayı aldıktan sonra emekli maaşı başvurularını yapabilmekte.

Emeklilik başvurusu

Başvuru SGK Gelir, Aylık ve Ödenek talep Belgesi ile yapılmakta. Belgenin nasıl doldurulacağı, belgeyi doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve doldurulmuş bir örneği için hemen https://www.ssksor.com/gelir-aylik-odenek-talep-belgesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Gelir, Aylık ve Ödenek talep belgesini eksiksiz doldurduktan sonra elden ya da Posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Posta yolu ile gönderimlerde iadeli taahhütlü göndermenizi öneririz.

Emeklilik başvurunuzu e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. SGK Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesini e devlet sisteminden https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan bağlantısı aracılığı ile online verebilirsiniz. Bu şekilde başvuru yaptıktan sonra ayrıca dilekçe vermeniz gerekmez.

Sgk emeklilik takip

Başvuru yaptıktan sonra yapılan işlemleri ve yürütülen süreci ve başvurunuzun en son bulunduğu servis ve durumu Sosyal Güvenlik Kurumu evrak sisteminden takip edebilirsiniz. SGK Evrak takip sisteminden emeklilik işlemlerinize ilişkin süreci takip etmek için hemen https://www.ssksor.com/sgk-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4c evrak takibi

4c yani emekli sandığı kapsamındaysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik ve diğer tüm başvurularınız ile ilgili takip işlemini yukarıda bağlantısı verilen evrak takip sayfamızı ziyaret ederek yapabilirsiniz.

Emeklilik onaylandımı

Emeklilik başvurusunun ardından maaşın bağlanması birçok kritere ve başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık göstermekte. Başvurudan sonra ilk emekli maaşının hangi tarih itibariyle ve ne zaman bağlanacağı hakkında detaylar için https://www.ssksor.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvurudan sonra emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlette emekli maaşı sorgulaması e-devlete giriş sağladıktan sonra;

  • SSK emekli aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık Bilgisi,
  • Bağkur emekli aylığı sorgulaması için SGK-4B Aylık Bilgisi,
  • Emekli Sandığı aylık sorgulaması için SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli tahsis no sorgulama

Emekli maaşı bağlanan herkese Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir numara verilir. Verilen bu numara tahsis numarası olarak adlandırılır. SSK emeklilerine bu numara ilk defa emeklilikte verilirken bağkurlular için bağkur numarası, memurlar için ise emekli sandığı sicil numarası emekli tahsis numarasıdır.

Tahsis numaranızı yukarıda emekli maaşı sorgulama menülerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik sicil numarası diğer adı ile emeklilik tahsis numarası aylık başvurusuna isinaden gerekli şartları sağlayan ve emekli maaşı bağlanmak için herhangi bir eksiği olmayanlara verilir. Aylık bağlamanın ilk aşaması tahsis numarası verilmesidir. Tahsis numarası verildikten sonra diğer aşamalara geçilir.

Burada istisnai tek durum iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik gelirine başvuru yapanlar için geçerlidir. Başvuru yapan ancak iş gücü kayıp oranı %10’un altında olduğu için iş kazası geliri bağlanamayan kişilere de daha sonra yeniden kaza geçirmesi ay da oranın yükselmesi ihtimaline karşın gelir bağlanmasa bile tahsis numarası verilir.

Yaşlılık tahsis no ile emeklilik sorgulama

Emekli maaşları online olarak sadece e-devlet üzerinden sorgulanabilmekte. Tahsis numarası ile şifresiz bir şekilde aylık sorgulanabilmesi mümkün bulunmamakta.

Emeklilik sorgulama tc ile

Sadece T.C. numarası ile şifresiz olarak emeklilik sorgulaması yapılamaz. Online sorgulama için e-devlet şifresi gerekir ve sorgulamalar yukarıda belirtildiği gibi yapılır.

E devletten emeklilik takibi nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden maaş bağlandığında sorgulama yapılabilir. Bunun haricinde yürütülen süreç ve emeklilik evrağının son hareketi hakkındaki detayları yukarıda bağlantısı verilen evrak takip sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Son olarak ne kadar emekli maaşı alacağınızı merak ediyorsanız öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.