Pek Ne Demek ?

2 7.796

Pek ne demek sorusu sıklıkla sorulmakta.Prime  esas kazanç kavramı çalışma hayatında çalışanların sürekli karşısına çıkan terimlerden birisi olmakta. Peki nedir bu prime esas kazanç ? Bu yazımızda ayrıntılı olarak cevabını bulabilirsiniz. Bu yazımızda prime esas kazancın ne olduğu ile birlikte hizmet dökümünde yer alan pek/ bsmk dğr/ ek gösterge nedir ve ne anlama gelir konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde yer alan bu parametreler kısa hali ile yazıldıklarından çalışanların bunların ne olduğu ve ne anlama geldiği konusunda tereddüt yaşamaktalar. Şimdi bunların ne olduğu, hangi parametrelerin ne anlama geldiği konusunda detayları verelim.

Pek nedir ?

Pek prime esas kazanç kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Prime esas kazanç Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilk prim ödenen tarihten itibaren çalışma hayatınız boyunca ssk, bağkur, emekli sandığı ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarında adınıza yatan uzun vade primlerinin brüt tutarıdır. Bunun diğer adı ise emekliliğe esas kazançtır.

Prime esas kazanç emekli maaşı hesabında büyük önem arz etmektedir. Emekli maaşı bağlanırken tüm çalışma hayatı boyunca adınıza ödenen prime esas kazanç tutarlarının güncelleme katsayısı ile güncellenerek aylık bağlama oranına göre emekli maaşı hesap edilir.

Asgari ücretli için prime esas kazanç brüt asgari ücrettir. Güncel brüt asgari ücret tutarı ve brütten nete maaş hesaplaması için hemen  brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prime esas kazancınıza göre emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi biliyor musunuz ? Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım diyorsanız hesaplama yapmak için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk basamak değeri nedir ?

Hizmet dökümünde ” bsmk dğr” olarak yer alan bu parametre sadece 4b yani Bağ-Kur kapsamındakiler ile alakalıdır. Bağkurda 2008 yılından önce basamak uygulaması vardı. Eğer 2008 senesi öncesinde bağkura prim ödemeniz varsa hangi basamaktan ödendiği konusunda bu parametrenin altında bilgi bulabilirsiniz.

2008 yılından sonra bağkurda basamak olayı kaldırılmıştır. Taban prim üzerinden çalışanlar dilerlerse prim ödemelerini taban ücretin 7,5 katına kadar yükseltme hakkına sahipler. En düşük ve en yüksek bağkur prim tutarları için hemen bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek gösterge nedir ?

Ek gösterge emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları için olan kısımdır. SSK ve bağkurda ek gösterge yoktur. Eğer memur iseniz hizmet dökümünün bu kısmında ek gösterge tutarınızı görebilirsiniz.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektörde ne anlama gelir ?

Özel sektörde çalışan sigortalılar için brüt maaş prime esas kazançtır. Basamak değeri bağkurlular için ek gösterge de memurlar için olan bir parametre olduğundan özel sektör çalışanlarının bu parametreler ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere prime esas kazanç brüt maaşınızdır.

 • Brüt maaşınıza e devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından ulaşabilirsiniz.
 • Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒ asgari ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg sorgulama. 
 • Buradan brütten nete maaş hesaplaması uygulamaları aracılığı ile net maaşınızın ne kadar olması gerektiği konusunda da hesaplama yapabilirsiniz.

Pek/ bsmk dgr/ ek gösterge konusu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.  

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Doğan

  Gıda mühendisiyim, bir süt işletmesinde asgari ücretli çalışıyorum. SSK kayıtlarında yoğurt imal işçisi (meslek kodu) olarak görünüyorum. Resmi kayıtlarda böyle görünmemin bir zararı var mı? Maddi yönden p e k basamak, ek gösterge açısından bir kaybım oluyor mu? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Mühendislerin prime esas kazancı daha yüksektir. Bu nedenle sizi farklı meslek kodu ile bildiriyorlar. Prime esas kazanç ve emekli aylığı ortalama kazanç olayında size dezavantajı olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.