İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2020

0 36

İş kazası rapor parası hesaplaması iş kazası tarihinden önceki son brüt kazanç ve gün sayıları esas alınarak yapılmakta. İş kazası geçiren sigortalıya vaka sonucu alınan geçici iş göremezlik raporundan dolayı istirahatli olunan süreler için maaşı işveren ödeme ve SGK tarafından rapor parası ödemesi yapılır.

İş kazası sonucu rapor alan sigortalıların rapor parası ödemesinin nasıl hesaplandığı ve konu hakkında sorulan tüm sorular ile cevapları hakkında yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İş kazasında maaş kesilir mi 2020

Bazı istisnai durumlar hariç olmak üzere işçinin iş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu alması halinde maaşı kesilir. Kesilen maaş Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Bazı işyerleri sözleşmeye istinaden raporlu olduğu sürelerde de işçiye maaş ödemesine devam eder. Bu durumda SGK tarafından ödeme yapılsa bile işçi bu ödemeyi çekerek işyerine geri öder.

İş kazası rapor parası nasıl alınır ?

Normalde hastalıktan dolayı alınan geçici iş göremezliklerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödemesi yapılabilmesi için kişinin rapor aldığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortasının olması şartı aranır. Ancak iş kazalarında durum öyle değildir. Olayın iş kazası olması yeterlidir ve 1 günlük sigortalı bile olsa ödeme yapılabilecektir.

Tabi prim gün sayısının olması ve olayın iş kazası olması ödeme alabilmek için tek başına yeterli değildir. İşveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılması ve buna ilave olarak iş kazası bildiriminin de yapılması gerekmektedir. İş kazası ve çalışmazlık girişinden sonra ödeme süreci başlamaktadır. İş kazası ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/is-kazasi-rapor-parasi-nezaman-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası hesaplama

Hesaplamada iş kazası tarihinden önceki brüt kazanç ve gün sayısı esas alınır. Eğer iş kazası tarihinden önceki son 3 ayda prim yattıysa bu son 3 ayın kazancı toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonuç rapor ödemesine esas günlük kazançtır. Bunun 1/2’i yatışlarda, 2/3’ü ise ayakta tedavilerde günlük net rapor parası olarak ödenir. Eğer son 3 ayda prim gün sayısı yoksa bu durumda mevcut kazanç ve gün üzerinden hesaplama yapılacaktır.  Eğer hastalıktan dolayı rapor aldıysanız ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplamak için https://www.ssksor.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç ve toplam gün sayınızı bize yorum bölümünden yazarsanız ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabiliriz. 

İş kazası rapor parası ne kadar yatar ?

Prim ödemesi asgari ücret üzerinden yapılan çalışanlar için 2020 yılında ayakta istirahat halinde ödenecek günlük rapor parası ödemesi 65,40 TL, yatarak tedavide ise 49,05 TL olacaktır.

İş kazası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.