Tarım Bağkuru 2019

0 34

Eğer çiftçilik ile uğraşmakta iseniz ve ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde çiftçilik kaydınız varsa zorunlu olarak  çiftçi bağkuru kapsamına geçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda çiftçi bağkuru nedir, tarım bağkuru nedir v.s. gibi ciftci bağkuru hakkinda bilgi bulabilir, çiftçi bagkuru konusunda merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Tarım bağkuru ne kadar 2019

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük tarim bağkuru primi aylık olarak 764,96 TL. Eğer tarım bagkuru ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve çiftçi bağkur’u kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa 5 puanlık indirimle ödeyeceğiniz 2019 ciftci bagkuru primi 654,09 TL olacaktır.

Eğer 4b tarım bağkuru kapsamında yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız aylık tarım bağkur’u primlerinizi yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katına kadar arttırabilirsiniz.  Diğer prim tutarları için bağkur prim 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çiftçi bağkur emekli maaşı ne kadar 2019

Bu kapsamda 2019 yılı itibariyle alınacak ortalama emekli maaşı normal emekli olacaklarsa 1000 TL, yaştan olacaklarsa ie ortalama 800-1000 TL arasında olacaktır. Çiftçi bağkur emekli maaşı konusunda ayrıntılı bilgi için çiftçi bağkuru emekli maaşı 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çiftçi Bağkuru İçin Gerekli Evraklar 2019

Gelelim asıl konumuz oaln çiftçi bağkuru için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabına.Eğer çiftçi bağkurlu olmak istiyorsanız Ziraat Odasına ya da bulunduğunuz il/ilçede Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerine çiftçilik kaydı açtırmanız gerekiyor. Zaten 2008/10 döneminden sonra çiftçilik kaydınız varsa büyük bir ihtimalle SGK tarafından bağkur tarım sigortası otomatik olarak açılmıştır. Ancak 2008/Ekim ayından önce çiftçilik kaydınız varsa tarım bağkur kaydı için bağlı olduğunuz Ziraat Odasından bağkur giriş bildirgesi alarak bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Özellikle okurlarımız tarafından çiftçi kaydı var fakat bağkur yok ne yapmalıyım sorusu sorulmakta. 2008 yılından önce çiftçilik kaydınız varsa ancak hiç tarım çiftçi bağkuru tescili açılmadıysa bu belge ile SGK’ya başvuru yaptığınızda cifci bagkuru SGK’ya kayıt tarihinden itibaren başlatılır. Eğer 2008/10. aydan sonra ilk defa çiftçilik kaydı açtırdıysanız çiftçilik kayıt tarihi itibariyle başlatılır.

Özetle tarım bağkuru şartları çiftçilik kaydınızın olması, sigortalı bir yerde çalışmıyor olmanız, vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın olmaması olarak açıklanabilir. Tarim bağkur tescili için ziraat odası kaydı ve kimliğiniz ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız yeterli olacaktır.

Oda kaydı ile bağkurlu olunurmu ?

Ziraat odası kaydı bağkurlu olmak için yeterlidir. Kayda göre tescilin açılacağı tarih yukarıda belirtilmiştir.

Tarım bağkuru 4a mı 4b mi ?

Sgk çiftçi bağkuru 5510 Sayılı Kanunun 4b bendi kapsamında sayılmıştır. Dolayısıyla bu kapsamda prim ödemesi yapanlar SGK kanununa göre 4b sigortalısı sayılır.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı yapılır mı ?

Bu belge tek başına geriye dönük tescil için yeterli değildir. Ayrıca satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden dolayı çiftçi bağkur kesintisi varsa buna istinaden hem kayıt belgesi hem de tarım tevkifat belgesi ile geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru kaç yılda emekli olur ?

Normal şartlarda emeklilik için 9000 gün yani 25 yıllık prim şartının sağlanması gerekiyor. Yaştan emeklilik için ise en az 15 yıl yani 5400 günü tamamlamalısınız. İlk defa 08 Eylül 1999 öncesi bağkurlu olan kadınların normal emeklilik için doldurması gereken çiftçi bağkur prim gün sayısı 7200 gündür. Tabi çiftçi bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre farklılık gösterir. Eğer en az %40 üzeri raporunuz varsa yaşa takılmadan aşağıda belirtilen şartları sağlayarak emekli olma hakkından yararlanırsınız.

Çiftçi bağkurunda erken emeklilik şartları

Çiftçi bağkuru şartları konusunda bilgi verdikten sonra tarım bağkuru hakkında bilgi vermemiz gereken diğer bir husus da tarım bağkuru emeklilik şartlarından olan malulen ya da engelli emeklilik şartları.

Tarim bagkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için mevcut rahatsızlığınızın ilk defa bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması, en az 1800 prim gününüzün olması ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor.

Eğer ilk defa bağkurlu olmadan ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa %60 üzeri raporunuz olması halinde 15 yıllık sigorta zamanı ve 3960 prim gün şartı ile emekli olursunuz. %40-49 arasında engel raporunuz varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 gün ile, %50-59 arasında rapor varsa 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günle emekli olabilirsiniz.

Tarım bağkuru nasıl iptal edilir ?

Sigortalı çalışmaya başlamanız, emekli olmanız, vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın başlaması halinde bağkur otomatik olarak durdurulur.

Taleple durdurabilmeniz için çiftçilik kaydınızı sildirmeniz gerekmekte. Eğer 65 yaşın üzerinde iseniz 65 yaş muafiyetinden yararlanarak da iptal hakkından yararlanabilirsiniz.

Tarım bağkur malulen emekli maaşı ne kadar 2019

2019 yılı ortalama emekli maaşları göz önünde bulundurulduğunda bağlanacak yaklaşık maaş tutarı 1000 TL civarında olacaktır

Tarım bağkuru konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı