Çiftçi Bağkur Primi Ne Kadar, Açılış ve İptal İşlemleri 2020

3 2.761

Çiftçi bağkuru ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS kaydı olanların zorunlu olarak bağkur ödemesi gereken bağkur koludur. Eğer çiftçilik ile uğraşmakta iseniz ve ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde çiftçilik kaydınız varsa zorunlu olarak  çiftçi bağkuru kapsamına geçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda çiftçi bağkuru nedir, tarım bağkuru nedir, 4b tarım bağkuru ne kadar, ziraat odası kaydı olan emeklilik hakkından nasıl yararlanır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Çiftçi Bağkuru için gerekli evraklar nelerdir ?

Gelelim asıl konumuz oaln çiftçi bağkuru için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabına.Eğer çiftçi bağkurlu olmak istiyorsanız bağkur açılışı için gerekli evraklar ve yapmanız gerekenler ile çiftçi sigortası şartları şu şekildedir;

 • Ziraat Odasına ya da bulunduğunuz il/ilçede Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerine çiftçilik kaydı açtırmanız gerekiyor.
 • Zaten 2008/10 döneminden sonra çiftçilik kaydınız varsa büyük bir ihtimalle SGK tarafından bağkur tarım sigortası otomatik olarak açılmıştır.
 • Ancak 2008/Ekim ayından önce çiftçilik kaydınız varsa tarım bağkur kaydı için bağlı olduğunuz Ziraat Odasından bağkur giriş bildirgesi alarak bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor.
 • Özellikle okurlarımız tarafından çiftçi kaydı var fakat bağkur yok ne yapmalıyım sorusu sorulmakta. 2008 yılından önce çiftçilik kaydınız varsa ancak hiç tarım çiftçi bağkuru tescili açılmadıysa bu belge ile SGK’ya başvuru yaptığınızda cifci bagkuru SGK’ya kayıt tarihinden itibaren başlatılır. Eğer 2008/10. aydan sonra ilk defa çiftçilik kaydı açtırdıysanız çiftçilik kayıt tarihi itibariyle başlatılır.
 • Özetle tarım bağkuru şartları çiftçilik kaydınızın olması, sigortalı bir yerde çalışmıyor olmanız, vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın olmaması olarak açıklanabilir. Tarım bağkur tescili için ziraat odası kaydı ve kimliğiniz ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız yeterli olacaktır.

Tarım bağkur geriye dönük kayıt kayıt için belge

Sadece ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir. Ziraat Odası kaydı ile varsa diğer oda ya da Kuruluşlardaki kayıtlarınızı alarak ve varsa adınıza yapılmış olan kesinti listesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Geriye dönük tescil ile tarım bağkur emeklilik hakkından yararlanmak için başvuruda istenen 2926 sigortalılık belgesi diğer adı ile İB formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ 2926 tarım ib formu indir.

Çiftçi bağkuru nasıl yapılır ?

Eğer mevcut bir kaydınız varsa bu kaydı bağlı olduğunuz Ziraat Odası’ndan alarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilir ve bağkurunuzu başlatabilirsiniz. İlk defa ÇKS kaydı açtıranların zaten bağkurları sistem tarafından otomatik olarak açılmakta. Bu kişilerin ayrıca bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamakta.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı

Bu belge tek başına geriye dönük tescil için yeterli değildir. Ayrıca satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden dolayı çiftçi bağkur kesintisi varsa buna istinaden hem kayıt belgesi hem de tarım tevkifat belgesi ile geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru kaç yılda emekli olur ?

Peki emekli olmak için çiftçi bağkur kaç yıl ödenir ? Tarım bağkuru emeklilik hesaplama tablosuna göre normal şartlarda emeklilik için 9000 gün yani 25 yıllık prim şartının sağlanması gerekiyor. Yaştan emeklilik için ise en az 15 yıl yani 5400 günü tamamlamalısınız. İlk defa 08 Eylül 1999 öncesi bağkurlu olan kadınların normal emeklilik için doldurması gereken çiftçi bağkur prim gün sayısı 7200 gündür.

Tabi çiftçi bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre farklılık gösterir. Eğer en az %40 üzeri raporunuz varsa yaşa takılmadan aşağıda belirtilen şartları sağlayarak emekli olma hakkından yararlanırsınız.

Çiftçi bağkurunda erken emeklilik

Çiftçi bağkuru şartları konusunda bilgi verdikten sonra tarım bağkuru hakkında bilgi vermemiz gereken diğer bir husus da tarım bağkuru emeklilik şartlarından olan malulen ya da engelli emeklilik şartları.

Tarım bagkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için mevcut rahatsızlığınızın ilk defa bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması, en az 1800 prim gününüzün olması ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor.  Malulen emeklilik şartları ve maaşına https://www.ssksor.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Eğer ilk defa bağkurlu olmadan ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa %60 üzeri raporunuz olması halinde 15 yıllık sigorta zamanı ve 3960 prim gün şartı ile emekli olursunuz. %40-49 arasında engel raporunuz varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 gün ile, %50-59 arasında rapor varsa 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günle emekli olabilirsiniz. Engelli/vergi indiriminden emeklilik şartları için https://www.ssksor.com/engelli-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oda kaydı ile bağkurlu olunur mu ?

Ziraat odası kaydı bağkurlu olmak için yeterlidir. Kayda göre tescilin açılacağı tarih yukarıda belirtilmiştir. Ancak sadece kayıt ile geriye dönük tescil açılamaz ve ayrıca tevkifat kesintisi istenebilir.

Tarım bağkuru primi ne kadar 2020

01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek en düşük tarım bağkuru primi aylık olarak 913,80 TL. Eğer tarım bagkuru ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve çiftçi bağkur’u kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa 5 puanlık indirimle ödeyeceğiniz 2020 çiftçi bağkuru primi 781,36 TL olacaktır.

Eğer 4b tarım bağkuru kapsamında yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız aylık tarım bağkur’u primlerinizi yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katına kadar arttırabilirsiniz.  Diğer bağkur prim tutarları için https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4b bağkur emekli maaşı ne kadar ?

Peki çiftçi bağkuru ne kadar maaş alır ? Bu kapsamda 2020 yılı itibariyle alınacak ortalama emekli maaşı normal ya da yaştan emekli olacaklara ödenecek en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır. Güncel emekli zamları ve maaş oranlarına çiftçi bağkuru emekli maaşı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer kapsamlarda bağkurlu iseniz alabileceğiniz ortalama emekli maaşları için https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi kaydı var fakat bağkur yok ne yapmalıyım ?

Son Sayıştay denetimi ile birlikte çiftçi kaydı olup bağkur kaydı olmayan kimse kalmadı diyebiliriz. Ancak sizin hala çiftçi kaydınız var ancak bağkurunuz yoksa açtırmak için yukarıda belirtilen yolu takip ederek bağkuru başlatabilirsiniz.

Ziraat odası çiftçi bağkuru iptali nasıl yapılır ?

Çiftçi bağkurunu iptal etmek için ziraat odası kaydınızı tamamen sildirmeniz gerekmekte. Bunun için ise başvuruyu kaydınızın olduğu Ziraat Odası’na yapmanız gerekiyor. Kayıt sildirmek için gerekli belge Ziraat Odası’nca tarafınıza verilecektir.

Bu belgeyi bağlı olduğunuz muhtara imzalattıktan sonra Ziraat Odası’na vererek çks bağkur kaydını sonlandırırsınız. Sonra Ziraat Odası kaydını sildirdiğinize dair belge ile bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak bağkur kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru sorgulaması nasıl yapılır ?

Tarım bağkur sorgulamasını e-devlet üzerinden yaparak hem tescil bilgilerinizi kontrol edebilir hem de güncel prim borcu durumunuza göz atabilirsiniz. T.C. ve e-devlet şifreniz ile aşağıda verilen bağlantılar aracılığı ile tescil ve borç sorgulaması yapabilirsiniz;

Çiftçilik belgesi nasıl alınır 2020

Eğer Ziraat Odası kaydınız varsa bağlı olduğunuz Ziraat Odası’na uğrayarak alabilirsiniz. Belgeyi almak için kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır. Eğer henüz kayıt yoksa yine Ziraat Odası’na uğrayarak yeni kayıt için sizden istenen belgeleri ve yapmanız gerekenleri toparlayarak vermeniz gerekmektedir.

Tarım bağkuru konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

3 Yorum
 1. isa dağ

  benim tarım bağkuru 8 gün olarak yapıldı ben bu 8 günü iptal etmek istiyorum tamamen ne yapmalıyım ssk ya gitti bu 8 günü yatırmam gerekirmiyormuş ben ital ettirmek istiyoruum ne yapmalıyım

 2. Husamettin sumer

  2005 ziraat odası kayitim var ofise mahsul satmisligim var fakat 2012 bağkur kayidimbulunuyor halen devam ediyorum fakat ziraat odası kaydıyla bağkur neden baslamadi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ziraat Odası kaydı tek başına yeterli değil ve geriye dönük tescil açılmaz sadece bununla.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.