Bakıcı Sigortası 2019

0 368

Bakıcı sigortası primleri asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2019 brüt asgari ücret 01 Ocak’tan itibaren 2.558,40 TL oldu. Böylece evde bakıcı sigortası primleri de arttı.

Bu yazımızda bakici sigorta primi ne kadar ödeniyor, 1300 lira bakıcı desteği nasıl alınır, hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ve evde bakıcı sigortası nasıl yapılır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakici sigortasini yapmak oldukça kolay. Sadece bir kereye mahsus SGK’ya form ile başvuru yapıyorsunuz ve bundan sonra her ay ödencek bakıcıların sigortası primi otomatik olarak tahakkuk ediyor. Yani her ay bildirge vermiyorsunuz. Başvuruyu ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapmanız gerekiyor.

Bakıcı sigortası için gerekli evraklar

Bakıcıya sigorta başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

  • SGK 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri başvuru dormu ( indir)
  • İşveren kimlik fotokopisi,
  • Çalışan kimlik fotokopisi.

Ek 10 günden fazla başvuru formunu en geç bakıcının işe girdiği ayın sonuna kadar bağlı olduğunuz SGK’ya vermeniz gerekiyor.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu

Bakıcı çalıştıran işverenlerin bakıcı sigortasını SGK ek-9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla ya da az kapsamında yapması zorunludur. Eğer bakıcı ev hizmetlerinde 10 günden az çalışıyorsa 10 günden az süreli çalışanlar, 10 günden fazla çalışıyorsa 10 günden fazla kapsamında çalıştırılanlar kapsamında bilgirim yapılması gerekmektedir.

Devlet bakıcı desteği 2019

Eğer işveren ve bakıcı olarak gerekli şartlar sağlanırsa bakıcının en az 12 ay süre ile aylık sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Tabi bunun için hem sigortalı bazında hem de işveren bazında bazı şartların sağlanması gerekiyor. 27103 teşviği olarak da adlandırılan bu teşvikten yararlanabilmek için;

  • İşe alınacak bakıcının işe alındığı tarihten önceki son 3 aylık zaman diliminde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması,
  • İşkur kaydı olması,

Yeterli olmakta. Bu şartlar sağlanıyorsa ve işveren de ilk defa sigorta çalıştıracaksa ilk 3 ay primi ödedikten sonra sonraki en az 12 ay boyunca primi devlet karşılıyor.

1300 lira bakıcı desteği nasıl alınır ?

Eğer İstanbul, Ankara, İzmir illerinden  birisinde ssk kapsamında çalışan bir anne iseniz ve 0-24 ay arası çocuğunuz varsa en az 32 ay boyunca aylık 1300 liralık bakıcı desteğinden yararlanabilirsiniz. Bu destek için ön kayıt başvuruları http://www.sgkegitimlibakici.org/ sayfası üzerinden 13 Kasım 2019 tarihinde başlayacak ve 26 Kasım 2019’da da kesin kayıtlar alınacak. Online başvuru için e devlet şifresi gerekli.

Destekten yararlanacak annenin İstanbul, İzmir, Ankara illerinden birisinde ikamet etmesi, tam zamanlı olarak ssk kapsamında çalışıyor olması, yanında ev hizmetleri Ek 9 10 günden fazla kapsamında bakıcı çalıştırıyor olması ve en önemlisi de bakıcının sertifikalı yani eğitimli bakıcı olması gerekiyor.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2019

Gelelim 2019 yılı için bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasına. Tabi ödenecek 2019 sgk prim tutarı teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Eğer prim ödemelerinizi düzenli yaparsanız aylık olarak 150 TL bakıcı prim desteğinden de yararlanırsınız. Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde 5 puanlık indirim ve 150 TL asgari ücret desteği ile birlikte ek-9 10 günden fazla prim ödemesi aylık olarak: 681,35 TL olacaktır.

Eğer bakıcı için sigorta teşviği olan 4447/10. madde yani 6111 sayılı kanun teşviğinden yararlanıyorsanız aylık ödeme tutarı 150 TL tutarındaki 6661 desteği ile beraber 434,86 TL olacaktır.

Diğer ev hizmetleri çalışanları prim oranları, teşvik şartları ve daha fazla ayrıntı için hemen https://www.ssksor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2019 ?

Eğer bakıcınız yabancı ise 2019 yılı sigorta primleri tutarları farklı olmuyor. Yabancı evde bakıcı sigortası için ödeyeceğiniz primler yukarıdaki gibi olacaktır. Bakıcılar da eğer geçici T.C. numarası alındı ise sigorta prim teşviklerinden diğer çalışanlar gibi yararlanma hakkına sahip. Bu yüzden ödenecek prim tutarları yukarıdaki gibi olacaktır.

Bakıcı sigorta primi nasıl ödenir 2019 ?

Sigorta prim ödemenizi SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi menüsünden herhangi bir bankadan ve PTT şubesinden işveren TC numarası ile yapabilirsiniz.

Normal çalışanlar ile emekli çalışanların aylık ssk primleri konusunda bilgi edinmek için hemen https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı ücretleri 2019

Bakıcının çalıştıran kişiye tek maliyeti sigorta primi değil. Maaşlar da ayrı bir maliyet unsuru. Ödenecek ücretler çalıştıracak kişi ile bakıcı arasındaki iş sözleşmesine göre farklılık gösterebilir. Eğer asgari ücret üzerinden bildirim yapacaksanız ödemeniz gereken net maaş 30 gün üzerinden aşağıdaki gibi olacaktır.

Bebek bakıcı maaşı ne kadar 2019

Asgari ücret üzerinden maaş ödemesi yapanlar için 2019 yılında ödenmesi gereken net maaş en düşük 2.174,64 TL olacaktır. Ay içerisinde kısmi süreli diğer adı ile parttime çalışanlar için aylık ödenecek maaş tutarını da buna orantılı olarak hesap edebilirsiniz.

Bakıcı sigortası 2020

Bakıcı sigorta primleri 2020 Ocak ayından itibaren yükselecek. Buna göre aylık olarak indirimsiz bakıcı primi 1050,00 liraya yükselecek. 5 puanlık indirimden yararlananlar için aylık prim tutarı 910 liraya, 6111 teşvikinden yararlananlar için ise 476 liraya yükselecek. Asgari ücret desteği devam ederse belirtilen primlerden ayrıca 150 liralık da indirim sağlanmış olacak.

Uyarı: 2020 için belirtilen tutarlar tahminidir. Netleştiğinde güncelleme sağlanacaktır.

Bakıcı 2019 sigorta primi ne kadar v.s. konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.