Bakıcı Sigortası 2020

0 555

Bakıcı sigortası primleri asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2020 brüt asgari ücret 01 Ocak’tan itibaren 2.943,00 TL oldu. Böylece evde bakıcı sigortası primleri de arttı.

Bu yazımızda bakici sigorta primi ne kadar ödeniyor, 1300 lira bakıcı desteği nasıl alınır, hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ve evde bakıcı sigortası nasıl yapılır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakici sigortasini yapmak oldukça kolay. Sadece bir kereye mahsus SGK’ya form ile başvuru yapıyorsunuz ve bundan sonra her ay ödencek bakıcıların sigortası primi otomatik olarak tahakkuk ediyor. Yani her ay bildirge vermiyorsunuz. Başvuruyu ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapmanız gerekiyor.

Bakıcı sigortası için gerekli evraklar

Bakıcıya sigorta başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

  • SGK 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri başvuru dormu ( indir)
  • İşveren kimlik fotokopisi,
  • Çalışan kimlik fotokopisi.

Ek 10 günden fazla başvuru formunu en geç bakıcının işe girdiği ayın sonuna kadar bağlı olduğunuz SGK’ya vermeniz gerekiyor.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu

Bakıcı çalıştıran işverenlerin bakıcı sigortasını SGK ek-9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla ya da az kapsamında yapması zorunludur. Eğer bakıcı ev hizmetlerinde 10 günden az çalışıyorsa 10 günden az süreli çalışanlar, 10 günden fazla çalışıyorsa 10 günden fazla kapsamında çalıştırılanlar kapsamında bilgirim yapılması gerekmektedir.

Devlet bakıcı desteği 2020

Eğer işveren ve bakıcı olarak gerekli şartlar sağlanırsa bakıcının en az 12 ay süre ile aylık sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Tabi bunun için hem sigortalı bazında hem de işveren bazında bazı şartların sağlanması gerekiyor. 27103 teşviği olarak da adlandırılan bu teşvikten yararlanabilmek için;

  • İşe alınacak bakıcının işe alındığı tarihten önceki son 3 aylık zaman diliminde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması,
  • İşkur kaydı olması,

Yeterli olmakta. Bu şartlar sağlanıyorsa ve işveren de ilk defa sigorta çalıştıracaksa ilk 3 ay primi ödedikten sonra sonraki en az 12 ay boyunca primi devlet karşılıyor.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2020

Gelelim 2020 yılı için bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasına. Tabi ödenecek 2020 sgk prim tutarı teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. 2020’de asgari ücret desteği işçi başına aylık 75 lira olacak. Dolayısıyla aşağıda belirtilen aylık prim tutarları üzerinden ayrıca 75 lira indirim sağlanacaktır. 

Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde 5 puanlık indirim ile birlikte ek-9 10 günden fazla prim ödemesi aylık olarak: 956,47 TL olacaktır.

Eğer bakıcı için sigorta teşviği olan 4447/10. madde yani 6111 sayılı kanun teşviğinden yararlanıyorsanız aylık ödeme tutarı  500,31 TL olacaktır.

Diğer ev hizmetleri çalışanları prim oranları, teşvik şartları ve daha fazla ayrıntı için hemen https://www.ssksor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2020 ?

Eğer bakıcınız yabancı ise 2020 yılı sigorta primleri tutarları farklı olmuyor. Yabancı evde bakıcı sigortası için ödeyeceğiniz primler yukarıdaki gibi olacaktır. Bakıcılar da eğer geçici T.C. numarası alındı ise sigorta prim teşviklerinden diğer çalışanlar gibi yararlanma hakkına sahip. Bu yüzden ödenecek prim tutarları yukarıdaki gibi olacaktır.

Bakıcı sigorta primi nasıl ödenir 2020 ?

Sigorta prim ödemenizi SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi menüsünden herhangi bir bankadan ve PTT şubesinden işveren TC numarası ile yapabilirsiniz.

Normal çalışanlar ile emekli çalışanların aylık ssk primleri konusunda bilgi edinmek için hemen https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı ücretleri 2020

Bakıcının çalıştıran kişiye tek maliyeti sigorta primi değil. Maaşlar da ayrı bir maliyet unsuru. Ödenecek ücretler çalıştıracak kişi ile bakıcı arasındaki iş sözleşmesine göre farklılık gösterebilir. Eğer asgari ücret üzerinden bildirim yapacaksanız ödemeniz gereken net maaş 30 gün üzerinden aşağıdaki gibi olacaktır.

Bebek bakıcı maaşı ne kadar 2020

Asgari ücret üzerinden maaş ödemesi yapanlar için 2020 yılında ödenmesi gereken net maaş en düşük 2.501,55 TL olacaktır. Ay içerisinde kısmi süreli diğer adı ile parttime çalışanlar için aylık ödenecek maaş tutarını da buna orantılı olarak hesap edebilirsiniz.

Bakıcı 2020 sigorta primi ne kadar v.s. konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.