Sigorta İçin Gerekli Evraklar 2020

0 763

Sigorta için gerekli evrakların güncel listesini sizin için hazırladık. İşe başvurduktan sonra işe alım kararı verilirse işyeri sigorta yapmak için sizden birtakım belgeler ister. İşe girişte istenen belgeler çoğu artık elektronik ortamdan kolayca alınabilmekte.Bu yazımızda işe girişte istenen evrakların neler olduğu, işe giriş için gerekli evraklarını nereden ve nasıl alabileceğiniz konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

İşe giriş evrakları nereden alınır ?

Sgk işe giriş evraklarının çoğu e devlet sistemi üzerinden alınabilmekte. Sigorta başlangıcı için gerekli evrakların bazıları özellikle sağlık kurulu için ise doktora bizzat başvuru gerekir. Yazımızın devamında hangi sigorta devamı için gerekli belgeleri nereden alabileceğiniz hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İşe giriş evrakları e devletten nasıl alınır ?

İşe giriş evrakları listesi büyük bir kısmı e devlet sisteminden alınabilmekte. Aşağıda hangi evrakların e devlet üzerinden alınabileceği ve işe giriş evrak listesi ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

İşe giriş evrakları 2020

İşe girişte sigorta için istenecek evraklar temel olarak aynıdır. Ancak bazı istisnai iş ya da işyerlerinde aşağıda belirtilenlerden farklı ve ilave evrak istenebilir. Olmazsa olmaz sigorta girişi için gerekli belgeler ve sgk için gerekli evraklarının alınabilecekleri yerler aşağıdaki gibidir;

  • Kimlik, ehliyet ya da pasaport fotokopisi,
  • Nüfus kayıt belgesi. E devlet sistemi üzerinden kolayca alabilirsiniz. Bunun için Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekmiyor. T.C. ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yaparak alabilirsiniz ⇒ nüfus kayıt belgesi sorgulama.
  • İkamet belgesi. Bu belge de e devlet sistemi üzerinden alınabilmekte. Muhtardan ya da Nüfustan almanız gerekmez.T.C. ve e-devlet şifreniz ile buradan sorgulama yapabilirsiniz ⇒ yerleşim yeri belgesi sorgulama.
  • Diploma ya da geçici mezuniyet belgesi: Son mezun olduğunuz okuldan alınan diploma ya da geçici mezuniyet belgesi. Eğer diplomanızı henüz almadıysanız geçici mezuniyet belgesini okuldan alabilirsiniz.
  • Sağlık raporu: Aile hekiminizden alabilirsiniz. Tahlil ya da tetkik yapılmadan verilir bu rapor.
  • Sabıka kaydı: E devlet üzerinden kolayca alabilirsiniz. Adliyelerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına uğramanız gerekmiyor.
  • Vesikalık fotoğraf: Biometrik ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat edin.
  • Erkek sigortalılar için askerlik durum belgesi. E devlet üzerinden alabilirsiniz.

İşe giriş gerekli evraklarının neler olduğunu ve işe giriş için gerekli belgeleri nereden alabileceğinizi anlattık. Peki emeklilik tarihinizi merak ediyor musunuz ? O zaman hemen ssk emeklilik yaşı tablosu sayfamızı ziyaret edin ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenin.

Özlük dosyası evrakları 2020

İşveren zaten yukarıda belirtilen sigorta evraklarını özlük dosyasında muhafaza eder. Bunlara ilave olarak işçi ile işveren arasında imzalanan iş sözleşmesi, maaş bordrosu, ücret bordroları, fazla mesai ödemeleri, işçilerin aldıkları terfilere ilişkin belgeler v.b. gibi işçi ile alakalı tüm belgeler özlük dosyasında muhafaza edilir.

Özlük dosyası nereden alınır ?

Özlük dosyaları tüm kırtasiyelerde matbu olarak satılmaktadır. Herhangi bir kırtasiyeden ya da internet üzerinden online satış yapan E-ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz. Her bir personel için işyerinde özlük dosyası tutulması zorunludur. Tutulmaması, işe giriş belgeleri ve diğer evrakların talep edilmesi ve verilmemesi halinde işyeri hakkında cezai işlem uygulanabilmektedir.

İşe giriş evrakları geçerlilik süresi nedir ?

Sağlık raporu genelde 1 yıl için verilmektedir. Özellikle gıda sektöründe faaliyette bulunan işletmelerde çalışanların rutin olarak sağlık kontrolünden geçirilmeleri zorunludur. Bu yüzden raporlar yıllık periyotlarda yenilenir. Bunun haricinde işe başlangıç evrakları için bazı istisnai durumlar hariç tutulmak üzere belirlenen bir süre yoktur. Gerekli görülmesi durumunda işveren işçiden yenilemesini istediği işe giriş için istenen belgeleri talep edebilir.

İşe giriş evrakları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.