Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2020

2 706

Ek 5 tarım sigortası primi asgari ücrete göre hesaplanıyor. İsteğe bağlı ek 5 tarım ssk kapsamında 2020 yılında ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarları 2020 yılı brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti.

Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı olarak ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu yazımızda ek 5 hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı ile güncel prim tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz. Çiftçi bağkur aylık güncel primi ile diğer isteğe bağlı sigorta kolları prim oranları için https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk nedir ?

SSK kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyebileceğiniz bir sigorta koludur. Bu kapsamda ödenen primler ssk kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartlarınız SSK’ya göre hesaplanır. Ek 5 tarım sigortalısı olabilmeniz için tarımda mevsimlik/gündelik işlerde çalışıyor olmanız gerekiyor. Tabi ek 5 tarım sigortası primi ödeyenlerden yüzde kaçı bu şartı sağlıyor derseniz belki yarısı bile değil.

İsteğe bağlı ssk ödemek isteyenlerin tercihi ek 5 tarım sigorta primi. Tescil aşamasında SGK tarımla uğraşıp uğraşmadığınızı sorgulamıyor. Ama sonrasında bir şikayet olursa konu hakkında denetim yapılabileceğini hatırlatmak isteriz. Ek 5 sigortalısı olabilmeniz için ayrıca Ziraat odası/il ya da ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması ve vergi kaydınızın da olmaması gerekiyor.

Ek 5 2020 primi ne kadar ?

Ek5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapacaklar 2020 yılında brüt asgari ücretin günlük 27 günlük tutarı üzerinden ödeme yapacak. Tabi buradan şunu anlamayın. Hizmet olarak hizmet dökümüne 30 gün olarak yansır, emeklilikte de 30 gün olarak değerlendirilir. Ama kazanca yansıyan kısım brüt asgari ücretin 27 günlük kısmı kadar yansıyacak. Yani sigortalı bir işçi için aylık prime esas kazanç brütü 2020 yılında 2.943,00 TL olacakken ek 5 tarım sigortalısı için bu tutar 2.648,70 TL olacak. Dolayısıyla emekli maaşına da olumsuz yönde etkisi olacak.

Ek 5 tarım sigortalıları 2023 yılında 30 günlük kazanç üzerinden prim ödemesi yapacak. 2023 yılına kadar her yıl bir puan artmış olacak. Buna göre 2020 yılında ödenecek en düşük ve en yüksek tarım sigortası 2020 tutarları şu şekilde olacaktır;

 • Ek5 primi 2020 yılında aylık en düşük 913,80 TL olacak.
 • En yüksek ek5 primi ise 6853,00 TL olacak.

Ek 5 kapsamında ne kadar emekli maaşı alacağınızı merak ediyor musunuz ? Ek 5 tarım sigortası güncel emeklilik maaş tutarları ve emekli olacağınızda alabileceğiniz aylık tutarını hesaplamak için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ödeme

Ek 5 sigorta priminizi T.C. kimlik numaranız ile herhangi bir bankadan  SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk sigortası  menüsünden kolayca ödeyebilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartı ile de ek 5 tarım ssk prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur

Tarim sigortasi aylik priminizi düzenli ödemediğinizde gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca tarım sigortası primi borcunuz 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Tarım sigortası ek 5 primi borcunuz 1 yılı geçerse sorun olmaz. Sigortalılık iptal edilmez. Siz tarım sigortasını iptal için talepte bulunmadığınız sürece borçlu da olsanız kaydınız devam eder.

Ek5 tarım sigortası iptali ve ödenmediğinde yapılacak işlemler konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-odenmezse/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası iptali

Ek 5 sigortanızı dilerseniz başvuru tarihi itibariyle dilerseniz prim ödenen son ay itibariyle durdurabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Eğer prim ödenen son ay itibariyle kapatılsın şeklinde dilekçe verirseniz prim ödemelerinizin yettiği ay sonu itibariyle sigorta kapatılır ve kalan borcun tamamı silinir. Bu durumda borçlu olduğunuz sürelere ilişkin hizmetleriniz de iptal olur. Daha sonra bu süreleri borçlanamazsınız.

İkinci seçenek ise talep tarihi itibariyle kapatmak. Bu seçenekte ek 5 sigortanız talep tarihinde kapatılır. Borç kalır ve faiz işlemeye devam eder. Daha sonra bu borçlarınızı ödeyerek borçlu olduğunuz hizmetlerinizi satın alabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulama

Ek 5 tarım sigortası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini e devlet şifreniz varsa https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.  Hizmet dökümünde en son ödenen döneme ait hizmetler görünür. Ek 5 kapsamında prim ödemesi yapmadığınız dönemler hizmet cetvelinde görünmez.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama

Ek 5 kapsamında kaç aylık prim borcunuz var ve ek 5 ayrıntılı hizmet dökümü sorgulamasını da e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk kapsamında emekli olacağınız tarihi merak ediyor musunuz ? Öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.


2 Yorum
 1. İ. hakkı yıldırım

  Kızım 1994doğumlu mart 2013ten 15 gün ssk girişi var okuyor ek5 yapsam dezavantajı veya avantajı ne olur

  1. Mehmet KAYA

   İsmail BEY,
   Sorunuzu cevapladım ama tekrar cevaplayım. Avantajı olur tabi ki. Emeklilik için prim ödemesi yapmış olur. Ancak Ek5 emekli maaşı düşük olur. O konuda hatırlatma yapmak isterim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.