Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2020

2 1.989

Ek 5 tarım sigortası primi asgari ücrete göre hesaplanıyor. İsteğe bağlı ek 5 tarım ssk kapsamında 2020 yılında ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarları 2020 yılı brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti.

Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı olarak ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu yazımızda ek 5 sigorta nedir, ek5 ek6 5g 4a kısmi ibs topluluk ne demek, tarım sigorta primi ne kadar oldu gibi ek 5 hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı ile güncel prim tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk nedir ?

SSK kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyebileceğiniz bir sigorta koludur. Bu kapsamda ödenen primler ssk kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartlarınız SSK’ya göre hesaplanır. Kısaca ek 5 tarım sigortası şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ek 5 tarım sigortalısı olabilmeniz için tarımda mevsimlik/gündelik işlerde çalışıyor olmanız gerekiyor.
 • Tabi ek 5 tarım sigortası primi ödeyenlerden yüzde kaçı bu şartı sağlıyor derseniz belki yarısı bile değil.
 • İsteğe bağlı ssk ödemek isteyenlerin tercihi ek 5 tarım sigorta primi.
 • Tescil aşamasında SGK tarımla uğraşıp uğraşmadığınızı sorgulamıyor.
 • Ama sonrasında bir şikayet olursa konu hakkında denetim yapılabileceğini hatırlatmak isteriz.
 • Ek 5 sigortalısı olabilmeniz için ayrıca Ziraat odası/il ya da ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması ve vergi kaydınızın da olmaması gerekiyor.

Ek 5 2020 primi ne kadar ?

Peki ek 5 tarım sigortası ne kadar oldu ? 2020 yılında ödenecek en düşük ve en yüksek tarım sigortası 2020 tutarları şu şekilde olacaktır;

 • Ek5 primi 2020 yılında aylık en düşük 913,80 TL olacak.
 • En yüksek ek5 primi ise 6853,00 TL olacak.

Ek 5 kapsamında ne kadar emekli maaşı alacağınızı merak ediyor musunuz ? Sgk ek5  tarım sigortası güncel emeklilik maaş tutarları ve emekli olacağınızda alabileceğiniz aylık tutarını hesaplamak için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2925 tarım sigortası primleri 2020

2925 tarım sigortası uygulaması 01.10.2008 tarihinden önce başlayan ve hali hazırda devam edenler için geçerlidir. 2011 yılı itibariyle yerini ek 5 tarım sigortasına bırakmıştır. 2020 yılı için bu kapsamda ödenecek en düşük ssk tarım sigortası 2925 prim tutarı 478,23 TL ‘dir.

Ek 5 tarım sigortası primi ödemesi nasıl yapılır ?

 • Ek 5 sigorta ödemesini T.C. kimlik numaranız ile herhangi bir bankadan  SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk sigortası  menüsünden kolayca ödeyebilirsiniz.
 • Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartı ile de ek 5 tarım ssk prim ödemesi yapabilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankaların ATM’lerinden de ek5 tarım sigortası ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Tarım sigortası aylık sigorta priminizi düzenli ödemediğinizde gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca tarım sigortası primi borcunuz 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Tarım sigortası ek 5 primi borcunuz 1 yılı geçerse sorun olmaz. Sigortalılık iptal edilmez. Siz tarım sigortasını iptal için talepte bulunmadığınız sürece borçlu da olsanız kaydınız devam eder.

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır ?

Ek 5 sigortanızı dilerseniz başvuru tarihi itibariyle dilerseniz prim ödenen son ay itibariyle durdurabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

 • Eğer prim ödenen son ay itibariyle kapatılsın şeklinde dilekçe verirseniz prim ödemelerinizin yettiği ay sonu itibariyle sigorta kapatılır ve kalan borcun tamamı silinir. Bu durumda borçlu olduğunuz sürelere ilişkin hizmetleriniz de iptal olur. Daha sonra bu süreleri borçlanamazsınız.
 • İkinci seçenek ise talep tarihi itibariyle kapatmak. Bu seçenekte ek 5 sigortanız talep tarihinde kapatılır. Borç kalır ve faiz işlemeye devam eder. Daha sonra bu borçlarınızı ödeyerek borçlu olduğunuz hizmetlerinizi satın alabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden yapabilirsiniz. Tarım ek 5 sorgulama işlemini;

 • E devlet şifreniz varsa ek 5 sigorta sorgulama bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Hizmet dökümünde en son ödenen döneme ait hizmetler görünür.
 • Ek 5 kapsamında prim ödemesi yapmadığınız dönemler hizmet cetvelinde görünmez.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulaması nasıl yapılır ?

 • Ek 5 kapsamında kaç aylık prim borcunuz var ve ek beş tarım sigortası ayrıntılı hizmet dökümü sorgulamasını da e devlet sisteminde sgk ek 5 borç sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.
 • Ek 5 tarım ssk kapsamında emekli olacağınız tarihi merak ediyor musunuz ? Öğrenmek için hemen  ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Ek 5 sigorta primi borç sorgulaması online olarak ve şifreli bir şekilde sadece E-devlet sisteminden yapılabilir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa telefonla Alo-170 hattını arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak suretiyle prim borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Ssk tarım sigortası prim borçlarını ödemediğinizde;

 • Eğer sgk ek 5 kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz iki aydan fazla olursa hem siz hem de sizden yararlanan kişilerin sağlık sigortası kapanır.
 • Ek 5 tarım sigortası ödemesi yapılmadığında hizmetin iptali söz konusu olmaz. Ssk ek 5 borcuna faiz uygulanır.
 • Dilerseniz borçlu olan kısımları sonradan ödeyerek hizmetten saydırabilir ya da dilekçe ile bunları sildirip borçlu dönemlere ait hizmetleri de iptal edebilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası iptali ve ödenmediğinde yapılacak işlemler konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için hemen ek 5 tarım sigortası ödenmezse sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası formu

Eğer ek 5 ssk başvurusu yapacaksanız bunun için öncelikle başvuru formunu almanız ve bu formu Ziraat Odası, İl/İlçe Tarım Müdürlükleri ve Muhtara imzalatarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verip Ek 5 sigortalılığını başlatmanız gerekiyor. Formu buradan indirebilirsiniz ⇒ ek 5 tarım ssk formu indir.

Yıllara göre ek 5 primleri tablosu

Yıllar itibariyle gerçekleşen en yüksek ve en düşük aylık prim tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Aylık En DüşükAylık En Yüksek
2020 Yılı Ek 5 Primi913,80 TL6853,00 TL
2019 yılı Ek 5 primi764,96 TL 5737,12 TL
2018 yılı Ek 5 primi583,48 TL4376,10 TL
2017 yılı Ek 5 primi490,59 TL3679,42 TL
2016 yılı Ek 5 primi435,63 TL3267,23 TL

 

2021 Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar olacak ?

2021 asgari ücret belirlendiğinde 2021 yılı için en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. İ. hakkı yıldırım

  Kızım 1994doğumlu mart 2013ten 15 gün ssk girişi var okuyor ek5 yapsam dezavantajı veya avantajı ne olur

  1. Mehmet KAYA

   İsmail BEY,
   Sorunuzu cevapladım ama tekrar cevaplayım. Avantajı olur tabi ki. Emeklilik için prim ödemesi yapmış olur. Ancak Ek5 emekli maaşı düşük olur. O konuda hatırlatma yapmak isterim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.