Sgk Tavan Ücret Ne Kadar Oldu 2020

0 766

SGK tavan ücret tutarı hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden hesap ediliyor. 2020 asgari ücret brüt ve net tutarları açıklandı.Taban asgari ücret diğer adı ile prime esas kazanç hesaplamasında kullanılacak taban tutar 2020 yılının tamamında 2.943,00 TL olarak uygulanacak. Taban asgari ücretin belli olması ile birlikte tabi sigortası tavandan ödenenler için 2020 tavan ücret tutarı da belli oldu. Yazımızda sgk prim tavanı, sgk tavan matrahı kısaca sgk tavan ücret uygulaması konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Prime esas kazanç hesaplaması nasıl yapılır ?

Prime esas kazanç yani P.E.K. sigortalıların brüt kazancıdır. Bu kazanç aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen brüt kazançtır. Sigortalıların, bağkur primi ödeyenlerin ve diğer çalışanlar için emeklilikteki en önemli konulardan birisidir. 2020 için brüt taban ve tavan kazanç tutarlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tavan ücret ne demek ?

Prim ödemeleri ile emekli maaşı ve diğer hesaplamalardaki dengeyi sağlamak için asgari taban tutarı esas alınarak belirlenmiş olan ve sigortalılar adına bildirilebilecek en yüksek kazanç olarak tanımlanabilir.

Sgk tavan ücret 2020

Bildiğiniz üzere tavan ücret hesaplaması yapılırken taban yani asgari ücrete göre belirleniyor. Tavan uygulaması brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak uygulanıyor ve sigortalılar adına bildirilecek prim tutarı tavanı geçemiyor. Bu hesaplamaya göre tavan tutar 2020 yılında aşağıdaki gibi olacaktır.

2020 sgk tavan

Asgari ücret yılın tamamında aynı olacağından sgk tavan taban 2020 tutarları da tüm yıl aynı olacak. Buna göre 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında günlük ve aylık 2020 prime esas kazanç hesaplama tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Aylık brüt asgari ücret: 2.943,00 TL
  • Günlük brüt asgari ücret: 98,10 TL
  • 2020 yılı tavan ücreti: 22.072,50 TL
  • 2020 sgk tavan ücret günlük: 735,75 TL
  • Sigortalılar için prime esas kazanç 2020 tutarları günlük ve aylık yukarıdaki gibi olacaktır.

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası hem çalışan hem de emekli çalışan için brütten nete maaş hesaplaması konusunda ayrıntıları maaş hesaplama brütten nete 2020  sayfamızda bulabilirsiniz.

Sgk prim tavan 2020

Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen sigorta prim tutarları da brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanıyor. Sigortalılar için indirimsiz olarak brüt maaş üzerinden %37,5 oranında, 5 puanlık indirimde ise %32,5 oranında ödeme sağlanıyor. Bu hesaba göre 2020’de ödenecek aylık en düşük ve sgk tavan ücretleri üzerinden en yüksek sgk tavan prim tutarlarına ssk primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

2020 tavan ücret aşılırsa ne olur ?

Çalışanın ay içerisinde aynı işyerinde ya da birden fazla işyerinde çalışma olması halinde toplam prime esas kazançları sgk prim tavanı 2020 tutarını aşıyorsa çalışan dilerse sgk tavan ücreti 2020 tutarını aşan kısım için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iade talep edebilir. Bu durumda çalışana talebi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tavan ücret 2020 tutarını aşan prime esas kazanç kısmının brüt tutarının %9’u yani sigortalı hissesini çalışana iade eder.Bir çalışanın aynı işyerindeki toplam brüt kazancı 2020 ssk tavanını aşsa bile bildirim 2020 sgk tavanı olan 22.072,50 TL üzerinden yapılır.

Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir ?

Çalışanlar prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge hesaplamasının nasıl yapıldığı ve prime esas kazanç basamak değerinin neye göre ve nasıl hesaplandığı konusunda bize sıklıkla soru sormakta. Bu yüzden prime esas kazanç nedir sorusunun cevabını vermek istedim.

Sigorta prime esas kazancı kısa adı ile P.E.K. elde etmiş olduğunuz toplam brüt kazancın SGK’ya bildirilmesi gereken kısmıdır. Prime esas kazanca dahil olan ve olmayan kazançlar vardır. Örneğin yemek, yol parası v.s. tutarlarının SGK prime esas kazanca dahil edilebilmesi için belirlenen üst sınırın üstünde olması gerekiyor.

Prime esas kazanç özellikle emekli maaşı hesabında en büyük öneme sahip olan etkendir. Emekli maaşınız bu kazancın ortalaması üzerinden bağlanır. Bu yüzden gerçek kazancınız üzerinden sigorta bildirimlerinizin yapılmasını öneririz.

Emekliliğe esas ek gösterge nedir ?

Bu devlet memurları için geçerlidir. Memurların emeklilikte esas alınacak göstergesi yani brüt kazancı anlamına gelmektedir.

Sgk meslek kodları taban ücret

Asgari ücretin taban tutarı yukarıda belirtilmiştir. Bazı mesleklerde özellikle mühendislik ve mimarlık kadrolarında belirlenen asgari ücret farklı olmaktadır. Bunları burada tek tek paylaşmak sayfalarca yer kaplayacaktır. SGK meslek kodları başlıklı yazımızdan güncel meslek kodlarına göz atabilirsiniz.

Bağkur tavan 2020

Bağkur için ödenecek aylık en yüksek prim tutarı belirlenen en düşük aylık primin 7,5 katı kadar olmaktadır. Bağkur primi ne kadar sayfamızdan aylık en düşük ve en yüksek güncel prim tutarlarını öğrenebilirsiniz.

SGK tavan emekli maaşı 2020

Emekli maaşları için de tavan uygulaması bulunmaktadır. Prime esas kazancı çalışma hayatı boyunca tavan ya da tavana yakın ödenmiş olan kişiler asgariden ödenenlere göre daha yüksek emekli maaşı alabilmektedir. Bugün emekli olmanız halinde ne kadar maaş alacağınızı hesaplamak ve güncel emekli maaş tutarlarına göz atmak için hemen bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 SGK tavan ücreti ne kadar olacak ?

2021 asgari ücret belli olduğunda 2021 için uygulanacak SGK tavan tutarları da belli olacak ve sayfamızda güncelleme yapılacaktır.

Sgk taban tavan 2020 tutarları ile 2020 prime esas kazanç konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.