Bes Kesintisi Ne Kadar 2020

0 658

Bes kesintisi tutarları netleşti.Çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiği sistem zorunlu diğer adı ile otomatik bireysel emeklilik sistemi olarak tanımlanmaktadır.  Kapsamda olan işyerlerinde çalışan ve 45 yaş altındaki çalışanların otomatik olarak dahil edildiği sistemde çalışanlardan her ay belirli oranda bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmakta ve yine çalışan adına açılan bireysel emeklilik hesaplarına aktarılmakta.

Asgari ücretli çalışanlar ve diğer çalışanlar için bireysel emeklilik kesintileri asgari ücretin belli olması ile birlikte belirlendi. Bu yazımızda bes kesintisi hesaplama uygulamamız aracılığı ile maaşınızdan yapılan kesintiyi hesaplayabilir ve zorunlu bes hesaplamanın nasıl yapıldığı, bes kesintisi ne kadar olacak,  zorunlu bes kesintisi hesaplama konularında bilgi bulabilirsiniz.

Otomatik BES nedir ?

Yukarıda da belirttiğim üzere kapsama giren işyerlerindeki çalışanların zorunlu olarak dahil edildiği bireysel emeklilik sistemidir.

  • Bu sistemde işveren her ay brüt maaşınızın %3’ü oranında bes kesintisi yaparak adınıza açılan bireysel emeklilik hesabına aktarır.
  • Siz ayrılmadığınız sürece bu şekilde devam eder. Sistemde adınıza ödenen katkı paylarına %25 devlet katkısı verilir.
  • Ayrıca 6 aydan sonra ayrılmamanız halinde bir defaya mahsus 1000 TL devlet katkısı ödenir. Sistemde 56 yaş ve 10 yıllık katkı payı ödeme süresini tamamlayanlar emeklilik hakkı elde edebilmektedir.
  • Otomatik BES sisteminden 6 ay içerisinde ayrılma hakkınız var. Sözleşme tebliğinden sonra dilekçe ile emeklilik şirketine talepte bulunarak sistemden ayrılabilirsiniz.

Bes kesintisi ne demek ?

Devlet memurları ile sigortalı çalışanlardan otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil edilenlerin aylık maaşları üzerinden yapılan ve çalışan adına açılan BES hesabına aktarılan kesintidir.  Bireysel emeklilik kesintisi hesaplama oranı ve ayrıntılar yazımızın devamında verilmiştir.

2020’de bes zorunlu mu ?

Otomatik diğer adı ile zorunlu katılımlı bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altındaki sigortalı çalışanlar ve devlet memurları için zorunludur. Ancak dileyen sistemden istediği zaman çıkma hakkına sahiptir. İlk 6 ay çıkış yapıldığında ödenen katkı payları yasal bir kesinti olmadan iade edilmektedir.

Bes kesintisi hesaplama 2020

Çalışanların bes kesinti hesaplaması brüt maaşları üzerinden yapılmakta.

  • Aylık olarak maaştan kesilecek katkı payı yani bes kesinti oranı brüt maaşın %3’ü  olmakta.
  • Bireysel emeklilik sistemi hesaplaması için sadece SGK’ya bildirilen brüt maaşınızı bilmeniz yeterli olacaktır.
  • Eğer brüt kazancınızı bilmiyorsanız e devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Sorgulaması yapın. Sayfaya buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK hizmet dökümü sorgulama
  • Hizmet dökümünüzde P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg menüsü altında yer alan tutar brüt kazancınızdır ve bes kesintisi bu kazanç üzerinden yapılır.
  • Brüt maaşınızdan otomatik bes hesaplamasını kendiniz yapabilirsiniz.

Asgari ücret bes kesintisi ne kadar 2020

2020 yılında devlet memurlarından ortalama 90 TL kesinti yapılacakken asgari ücretli sigortalılardan yapılacak aylık kesinti tutarı ise 88,89 TL olacaktır. Eğer brüt maaşınız asgari ücretin üzerinde ise brütünüzün %3’ünü alarak maaşınızdan kesilecek bes kesintisini hesap edebilirsiniz. Dilerseniz brüt maaşınızı bize yorum kısmından yazın maaştan bes kesintisi hesaplamasını biz sizin için yapalım.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama işlemini bireysel emeklilik şirketinizin internet uygulamasından ya da çağrı merkezini telefon ile arayarak yapabilirsiniz. Ayrılmanız halinde bireysel emeklilik hesaplaması, alacağınız katkı payları, hesabınızdaki paradan ne kadar kesileceğini v.s. çağrı merkezi çalışanından öğrenebilirsiniz.

Sistemden ayrılma talebini iletmek oldukça kolay. Hemen  besten nasıl çıkılır sayfamızı ziyaret ederek bireysel emeklilik ayrılma talebini nasıl verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES avantajlı mı ?

Her ay ödenen otomatik bes kesintisi katkı payına ilave %25’lik devlet katkısı ve ilk açılıştaki 1000 TL lik ilave katkı düşünüldüğünde avantajlı bir sistem. Tabi tek avantajı bu değil. Emekli maaşları artık geçinilebilir bir seviyede olmadığından BES sistemi ile ikinci bir emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz.Bu yüzden eğer ödeme durumunuz varsa sistemde kalmaya devam etmenizi öneririz.

2021 Bes kesintisi ne kadar olacak ?

2021 yılında asgari ücretliden kesilecek olan yasal kesinti oranı 2021 asgari ücretin netleşmesi ile birlikte belirlenmiş olacak. Devlet memurları için ise Ocak ayı başında belirlenecek olan zamlar netleştiğinde belirlenmiş olacaktır. Tutarlar netleştiğinde sayfamızda paylaşılacaktır.

Otomatik BES ile maaş bes kesintisi hesaplaması hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.