Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2020

0 424

Ev hanımı sigortası primi asgari ücrete göre hesap ediliyor. SGK ev hanımı sigortası ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında en düşük primi ödeyebilecekleri sigorta koludur. Bu kapsamda dışarıdan prim ödemesi yapan kadınlar düşük primlerler emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Yazımızda bu kapsamda isteğe bağlı olarak prim ödeme şartları ve 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek en düşük ve en yüksek aylık prim tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası nedir ?

Evde kendi imkanları ile el işi v.b. ürünleri yaparak satış yapan kadınların tabi olduğu isteğe bağlı sigorta koludur.

  • Eğer aktif vergi kaydınız yoksa, esnaflık ya da şirket ortaklığı kaydınız yoksa ya da tarımla uğraşmıyorsanız ve çiftçilik kaydınız yoksa bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilirsiniz.
  • Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmek için yapmanız gereken oldukça basit.
  • Öncelikle bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek vergi kaydınızın olmadığına ve vergiden muaf olduğunuza dair bir yazı almalısınız.
  • Sonrasında isteğe bağlı sigorta formu ile ( SGK’da verilir size) ve kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuracaksınız. Hepsi bu kadar.
  • Tescil işlemi oldukça basit. Gelelim ev hanımları sigorta prim ücreti 2020 tutarlarına.

Ev hanımı emeklilik yaşı kaçtır ?

Emeklilik şartları ilk sigorta, bağkur v.s. giriş tarihine göre farklılık gösterir. İlk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında sigortalı olan kadınlar 7200 gün 58 yaş ile emekli olabilirken bağkur kapsamında ise 9000 gün ve 58 yaşı tamamladıklarında emekli olabiliyorlar.

Aynı şekilde 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenler ise yaştan emeklilik için 5400 gün ve 61 yaşı tamamladığında emeklilik hakkı elde edebilmekteler. İlk sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi bize yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğiniz hususunda hesaplama yapabiliriz.

Ev hanımı bağkur primi ne kadar 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ev hanımı kapsamında isteğe bağlı olarak ödenen primler 4b yani bağkur hizmeti sayılır.

  • 4b bağkur ev hanımı sigortası kaspamında  01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenebilecek en düşük aylık prim tutarı 847,58 TL,
  • En yüksek ise 6356,88 TL olacaktır.
  • Diğer aylık 4b bağkur primleri , en düşük prim oranları ve tutarları için hemen bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları sigorta prim ücreti

Eğer ev hanımı bir yerde 4a yani ssk kapsamında sigortalanacaksa bu durumda ödenecek aylık prim tutarları yukarıdakinden daha az olabilir.  Hatta hem ev hanımı hem de çalıştıracak işveren gerekli şartları sağlıyorsa primin tamamının devlet tarafından karşılandığı teşvikler de vardır. Aylık en düşük sigorta primleri ve nasıl yararlanabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi için hemen ssk primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları prim ödemesi nasıl yapılır ?

Eğer isteğe bağlı ev hanımı yani bağkur kapsamında prim ödeniyorsa ödeme sigortalının T.C. numarası üzerinden tüm bankalardan ya da online ödeme kanallarından 4b Bağkur Prim menüsü üzerinden ödenebilir.

İsteğe bağlı emeklilik şartları nelerdir ?

Ev hanımları için en uygun isteğe bağlı sigorta kolu ev hanımı sigortasıdır. Onun haricinde ise isteğe bağlı emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.

2021 ev hanımı sigorta primi ne kadar olacak ?

2021 yılında uygulanacak olan brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 2021 yılı güncel prim tutarlarını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Ev hanimi sigortasi ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.