İşyeri Ünvanı Nedir İşyeri Ünvan listesi Nasıl Alınır ?

0 4.342

Özellikle ustalık belgesi ya da çıraklık belgesi alırken ya da diğer bazı Kurumlar tarafından istenen belgeler arasında işyeri unvan listesi de yer almaktadır. Tabi okurlarımız iş yeri ünvanı ne demek ya da işyeri ünvanı örneklerine ilişkin liste konusunda bilgi sahibi olmadıklarından belgeyi de nereden ve nasıl alabileceklerini bilememekte.  Bu yazımızda işyeri hizmet dökümü nasıl alınır, işyeri unvanı nedir ve unvan listesi nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri ünvanı ne demek ?

İşyeri unvanı işyerinin vergi dairesinde ve SGK‘da tanımlı olduğu isimdir. Her bir işyerinin tanımlı bir unvanı vardır. Gerçek kişi ise örneğin işyeri unvanı Ali ÇETİN olacakken tüzel kişilerde örneğin şirket ise unvan Ünal Temizlik LTD ŞTİ v.s. gibi olacaktır.

Sgk işyeri ünvan listesi nasıl alınır ?

Kurumlar tarafından özellikle verilecek belgeler için işyeri unvanı listesi istenebilmekte. Peki işyeri ünvan listesi nasıl alınır ? Oldukça basit. Ünvan listesini kimliğiniz ile birlikte herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak alabilirsiniz. İşyeri ünvan belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir. Güvenlik amacı ile işyeri sgk hizmet dökümündeki işyeri bilgileri kapatılmıştır.

sgk işyeri ünvan listesi nereden alınır
işyeri unvani nedir

Belge genelde SGK tarafından sgk işyeri hizmet dökümüne ek olarak verilir. Yukarıda da görüldüğü gibi liste üzerinde işyerinizin Kurum/Sandık numarası, bağlı olduğu ünite bilgisi, işkolu kodu, mahiyeti ve işyeri unvanı yer almakta.

İşyeri/sandık/Kurum no kısmında işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğu işyeri numarası yazar. SGK hizmet dökümündeki işyeri/Kurum/Sandık no kısmından bu işyeri numarası ile hangi dönem aralıklarında sigorta bildirimlerinizin olduğu, işe giriş ve çıkış tarihleri ile toplam çalışma süreniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ünite kısmı işyerinizin bağlı olduğu SGM yani Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ilişkin kod yer alır.

İşkolu kodu işyerinizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ve tabi olduğu faaliyet kodunu gösterir.

Mahiyeti kısmı işyerinin kamu ya da özel olduğunu gösterir. Memursanız ya da devlette herhangi bir pozisyonda çalışmakta iseniz bu kısımda Kamu yazar.

İşyeri unvanı kısmında ise işyerinin vergi dairesi ve SGK’daki tanımlı ismi yer alır.

İşyeri ünvan listesi e devletten alınır mı ?

Maalesef e devlet sisteminde yer alan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında e devlet işyeri ünvan listesi yer almamakta. Bu durumda sgk işyeri unvan listesinin sadece SGK’dan alabileceğinizi yeniden hatırlatmak isteriz.

Sgk hizmet listesi nasıl alınır, işveren ünvanı ne demek v.s. konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.