İşyeri Ünvanı Nedir, İşyeri Ünvan listesi Nasıl Alınır ?

0 52.729

İşyeri unvanı nedir ve işyeri unvan listesi nasıl alınır ? Unvan bir işletmenin tescili olduğu isim olarak tanımalanabilir. Yani aslında işletmenin adıdır. Özellikle ustalık belgesi ya da çıraklık belgesi alırken ya da diğer bazı Kurumlar tarafından istenen belgeler arasında işyeri unvan listesi de yer almaktadır.

Tabi okurlarımız iş yeri ünvanı ne demek ya da işyeri ünvanı örneklerine ilişkin liste konusunda bilgi sahibi olmadıklarından belgeyi de nereden ve nasıl alabileceklerini bilememekte.  Bu yazımızda işyeri hizmet dökümü nasıl alınır, işyeri unvanı nedir ve unvan listesi nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri ünvanı ne demek ?

İşyeri unvanı işyerinin vergi dairesinde ve SGK’da tanımlı olduğu isimdir. Her bir işyerinin tanımlı bir unvanı vardır. Gerçek kişi ise örneğin işyeri unvanı Ali ÇETİN olacakken tüzel kişilerde örneğin şirket ise unvan Ünal Temizlik LTD ŞTİ v.s. gibi olacaktır.

İşyeri ünvanına ne yazılır ?

İşyerinin tam olarak Vergi dairesi ya da Ticaret Sicil Müdürlüklerinde kayıtlı unvanı yazılır. Zaten gerek Sosyal Güvenlik Kurumu gerekse diğer Kurumlar işyerlerinin tescil aşamasında unvan ile ilgili verileri vergi dairesi veri tabanından çekmekte.

İşyeri ünvanı nedir işkur ?

İşkur’a yapılacak işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve diğer ödenek ve program başvurularında kullanılan başvuru formlarında işyeri unvanı alanı yer alır. Bu alana bu yazımızda belirtildiği gibi işyerinin unvanını yazmanız gerekiyor.

İşkurda işyeri ünvanına ne yazılır ?

İşkur işsizlik ödeneği ya da diğer programlara başvuru formları doldururken çalıştığınız işyerinin unvanı istenebilir. Unvan işyerinin adıdır. Eğer işvereniniz gerçek kişi ise örneğin Ali KAYA gibi işvereninizin adını ve soyadını yazabilirsiniz. Şirket ya da başka bir tüzel kişilik ise tam adını yazmanız gerekir. Örneğin Sevcan Taşımacılık LTD ŞTİ gibi.

İşkur kısa çalışma ödeneği başvurusu yapacaksanız ve ya işsizlik ödeneği v.s. başvurusu yapacaksanız öncelikle İşkur profili oluşturmanız gerekmektedir. İşkur profil oluşturmak için hemen https://www.ssksor.com/iskur-profili-nasil-olusturulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri unvanı sorgulama

Son çalıştığınız işyeri ile geçmişte çalışmış olduğunuz işyerlerinin unvanını e-devletten öğrenebilirsiniz. Unvan sorgulama için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz;

  • E-devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasını açın.
  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Açıldıktan sonra İşyeri No kısmının altındaki herhangi bir sicil numarasının üzerine mouse ile gelin. Üzerine geldiğinizde unvan görünecektir.
  • Hizmet dökümünde en üstte en son çalıştığınız işyerinin unvanını görüntüleyebilirsiniz.

İşten çıkarıldınız mı ? En az 6 ay süreyle maaş alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alma şartlarını öğrenmek ve online başvuru yapmak için hemen https://www.ssksor.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri ünvanı örnekleri

İşyeri unvanına örnek olarak BİM A.Ş, A 101, ŞOK Market, Sağlam Kapı, Miran Taşımacılık, Hayat Eczanesi, Dörtyol Manavı gibi unvanlar verilebilir.

İşyeri ünvan listesi nasıl alınır ?

Kurumlar tarafından özellikle verilecek belgeler için işyeri unvanı listesi istenebilmekte. Peki işyeri ünvan listesi nasıl alınır ? Oldukça basit. Ünvan listesini kimliğiniz ile birlikte herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak alabilirsiniz. İşyeri ünvan belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir. Güvenlik amacı ile işyeri sgk hizmet dökümündeki işyeri bilgileri kapatılmıştır.

sgk işyeri ünvan listesi nereden alınır
işyeri unvani nedir

Belge genelde SGK tarafından sgk işyeri hizmet dökümüne ek olarak verilir. Yukarıda da görüldüğü gibi liste üzerinde işyerinizin Kurum/Sandık numarası, bağlı olduğu ünite bilgisi, işkolu kodu, mahiyeti ve işyeri unvanı yer almakta.

İşyeri/sandık/Kurum no kısmında işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğu işyeri numarası yazar. SGK hizmet dökümündeki işyeri/Kurum/Sandık no kısmından bu işyeri numarası ile hangi dönem aralıklarında sigorta bildirimlerinizin olduğu, işe giriş ve çıkış tarihleri ile toplam çalışma süreniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ünite kısmı işyerinizin bağlı olduğu SGM yani Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ilişkin kod yer alır.

İşkolu kodu işyerinizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ve tabi olduğu faaliyet kodunu gösterir.

Mahiyeti kısmı işyerinin kamu ya da özel olduğunu gösterir. Memursanız ya da devlette herhangi bir pozisyonda çalışmakta iseniz bu kısımda Kamu yazar.

İşyeri unvanı kısmında ise işyerinin vergi dairesi ve SGK’daki tanımlı ismi yer alır.

Sgk işyeri ünvan listeli prim dökümü

Normal barkodlu Sosyal Güvenlik Hizmet cetvelinizi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasından alabilirsiniz. Ancak alınan bu belgede işyeri sicil numaraları olurken işyeri unvanları olmaz. İşyeri unvanınızı e devlet ekranında SGK tescil ve hizmet dökümünü açtığınızda İşyeri no kısmı altındaki sicil numarasının üzerine geldiğinizde işyerinin unvanı görünür.

Sgk işyeri ünvan listesi nereden alınır ?

Belge şu anda sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmekte. E devlet sistemi üzerinden ya da başka bir online platform üzerinden alınabilmesi mümkün bulunmamakta.

İşyeri ünvanı listesi e devlet

Maalesef e devlet sisteminde yer alan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında e devlet işyeri ünvan listesi yer almamakta. Bu durumda sgk işyeri unvan listesinin sadece SGK’dan alabileceğinizi yeniden hatırlatmak isteriz.

Firma ünvanı nedir ?

Firmanın ticari unvanıdır. Yani kendisine verilen bir isimdir. Örneğin galericilik yapan bir şahıs vergi dairesinde Ali VELİ olarak tescilli iken firmasına farklı bir isim verebilir. Mesela Gökkuşağı Otomotiv, Hayat Manav gibi.

İşten çıktınız mı ? Peki ne kadar işsizlik maaşı alacağınızı merak ediyor musunuz ? Hesaplamak için hemen https://www.ssksor.com/issizlik-maasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk hizmet listesi nasıl alınır, işveren ünvanı ne demek v.s. konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.