Vizite Giriş İşlemleri

0 2.174

Vizite giriş işlemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere çalışanlara rapor parası ödenebilmesi için işverenler tarafından vizite uygulamasından rapor girişinin yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından vizite girişi diğer adıyla çalışmazlık bildirimi yapılmadığında hem işverene idari para cezası uygulanır hem de geç girişten dolayı çalışanın rapor parası ödemesi gecikir.

Bu yazımızda vizite girişten nasıl çalışmazlık girişi yapılabileceği, rapor girişi işlemleri ve manuel rapor giriş ile iptal işlemleri hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

E vizite giriş

Vizite uygulamasına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen e sgk kullanıcı adı ve şifreniz ile https://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Rapor girişi

İşçi geçici iş göremezlik raporları artık tamamen elektronik ortamda gelmektedir. Hastane tarafından sisteme rapor girildiğinde elektronik ortamda raporun bir nüshası işverene bir nüshası da işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne intikal eder.

Rapor bitimini takip eden ayın 23’üne kadar işveren tarafından vizite uygulaması üzerinden elektronik ya da manuel çalışmazlık bildirimi yapılmazsa, bildirim yapılmasa bile aylık prim ve hizmet belgesinde sigortalı “01-İstirahat Kodu” ile eksik bildirilmezse ya da “Sigortalı Raporlu Olduğu Tarihlerde Çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmezse Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

Bu yüzden beyanname göndermeden önce vizite uygulamasına girerek son defa tarihe göre ya da T.C. kimlik numarasına göre sorgulama yaparak rapor alan sigortalılarınızın raporları için çalıştığına ya da çalışmadığına dair bildirim yapmanız gerekmekte.

Vizite girişi nasıl yapılır ?

Yukarıda bağlantısı verilen vizite giriş uygulamasına giriş yaptıktan sonra Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri kısmında;

  • Sigortalı T.C. numarası ile Kimlik No’ya Göre Rapor Arama kısmından,
  • Sorgulanan tarih itibariyle sorgulama yapmak için Tarihe Göre Rapor Arama kısmından sorgulama yaparak çıkan raporlar için bildirim yapabilir. Her ay bildirge göndermeden önce bu menüden sorgulama yapmanızı öneririz.
  • Ayrıca aynı menü altında daha önce onaylamış olduğunuz raporlara ” Onaylı Raporlar” kısmından, sistem tarafından ya da sizin tarafınızdan işlemden kaldırılan raporlara da “Arşiv” kısmından ulaşabilirsiniz.

E vizite rapor onaylama nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirtildiği gibi vizite uygulamasında Kimlik numarasına göre ya da tarihe göre sorgulama yaparak çıkan raporları kolaylıkla onaylayabilirsiniz.

İşveren vizitesiz çalışmazlık belgesi

Çalışmazlık belgesi ile ilgili tüm işlemleri yukarıda bağlantısı verilen uygulama üzerinden online yapmanız gerekmekmektedir.

Sgk vizite işlemleri

Eskiden işe yeni giren bir çalışanın sigortadan yararlanması için işveren tarafından vizite girişi yapılması gerekiyordu. Şu anda bu işlem yerine işveren bildirge ekranından sigorta hesap fişi girdiğinde çalışan sigortadan yararlanmaya başlamakta. Tabi işe başladığı tarihten itibaren en az 30 günlük sürenin tamamlanmış olması şartıyla. Sigorta başladıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi hakkındaki ayrıntılara https://www.ssksor.com/sigorta-basladiktan-sonra-saglik-hizmetlerinden-yararlanma-suresi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi

Çalışmadığına dair bildirimi iki yöntemle yapabilirsiniz. Birincisi elektronik ortamda intikal eden raporlar için elektronik çalışmazlık girişi. Yukarıda hangi menüden ve nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır. Diğeri ise manuel rapor girişi.

Manuel rapor girişi

Bazen hastane tarafından raporun elden verilmesi, sistemden girilmemesi ya da çalışanın raporunun bir önceki işyerine düşmesi durumunda rapor vizite uygulamasında elektronik raporlar altında çıkmaz. Eğer elinizde raporun bir nüshası varsa ceza yememek adına vizite uygulamasında Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri kısmından bildirim girişini manuel yapmanız gerekiyor.

Bu menünün altında Giriş kısmına tıkladıktan sonra sigortalının T.C. numarası yazılır. Açılan ekranda rapor başlangıç tarihi ve işbaşı tarihleri girilerek kaydedilir. Hepsi bu kadar. Böylece bildirimi manuel olarak yapmış olursunuz.

Ayrıca aynı menü altında daha önce manuel bildirim yapılan raporları ” Görüntüleme” kısmından, hatalı yapılan ve güncellenmesi gereken kayıtları ise Güncelleme” kısmından güncelleyebilirsiniz.

Vizite sorgulama

Sorgulama işlemini e-vizite uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Yukarıda nasıl, ne şekilde ve hangi menüden yapabileceğiniz ayrıntılı anlatılmıştır.

Rapor onaylama

Çalışmazlık bildiriminin diğer adı rapor onaylamadır. İşçiniz rapor aldığında onaylamayı yukarıda belirtildiği gibi elektronik olarak ya da manuel yapabilirsiniz.

Sgk rapor iptal etme

Çalışmazlık girişinin iptalini elektronik ortamda intikal edenler için ” Onaylı Raporlar” kısmından, manuel çalışmazlık girişi yaptıysanız ise Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri-Güncelleme kısmından iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Vizite giriş sisteminde rapor görünmüyor

Bazen doktorun raporu sistemden girmemesi yani sadece elden düzenleyip vermesi, işçinin yeni işe giren bir işçi olması ya da birden fazla işyerinde sigortalı olması halinde raporun bir önceki ya da farklı işyerine düşmesi gibi durumlarda elektronik rapor işlemleri menüsünden sorgulama yaptığınızda rapor görünmeyebilir. Bu durumda ceza yememek adına rapor için manuel giriş yapılması gerekmektedir.

Memur vizite

657 sayılı kanuna tabi olarak kadrolu yani emekli sandığı kapsamında görevli memurların geçici iş göremezlik raporu alması halinde vizite girişi yani çalışmazlık bildirimi yapılması zorunlu değildir. Ancak sözleşmeli memur ve öğretmenler geçici iş göremezlik raporu aldıklarında yukarıda izlenen yolun takip edilerek vizite girişi diğer adı ile çalışmazlık girişinin tamamlanması gerekmektedir.

Devlet memurları için iş kazası bildirimlerinin ise elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Elektronik ortamda memur iş kazası bildiriminin https://uyg.sgk.gov.tr/IsKazasiBildirimISV4C/ sayfasından yapılması gerekmektedir.

Vizite kağıdı

Vizite kağıdı uygulaması kaldırılmıştır. Muayene için sistemde provizyon alıyor olmak yeterlidir. Kimlikle sigorta girişi yapılabilmekte.

SGK iş göremezlik raporu yazma

Doktorlar tarafından istirahat raporu girişi elektronik ortamda ve https://uyg.sgk.gov.tr/BirinciBasamak/kullanici_login.jsp sayfası üzerinden yapılmaktadır. Buraya medula kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparak rapor yazabilirsiniz.

İstirahat süresinde çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmezse

İstirahat raporu alan bir sigortalı için vizite uygulaması üzerinden çalışmazlık girişi yapılması zorunludur. Eğer buradan çalıştı ya da çalışmadı bildirimi yapılmazsa, “01-İstirahat Kodu” ile eksik gün bildirimi yapılmazsa ya da Bildirge ekranında raporlu sürelerde çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmezse hiç bildirim yapılmamasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her bir sigortalı için brüt asgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası uygulanır.

Vizite ve rapor girişi hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.