İnşaat işçilik hesaplama 2020

0 328

İnşaat işçilik hesaplaması hem bina inşaatının sahibi hem de muhasebeci, mali müşavir v.s. için kafa karıştırıcı olabilmekte. Aslında hesaplama oldukça basittir ve burada önemli olan hesaplama ile ilgili birkaç detaya hakim olmak.

Bu yazımızda inşaat işlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gereken asgari işçilik hesaplamasını nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Eğer ihaleli bir iş için hesaplama yapacaksanız yazımızın devamına geçmeden direk https://www.ssksor.com/ihaleli-islerde-asgari-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İnşaat işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama yapılırken esas alacağımız en önemli kriter binanın yapı sınıfı, yapı grubu ve özelliklerine göre yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer alan birim maliyet olacaktır. Yapı birim maliyetleri her yıl güncellenir ve resmi gazetede yayımlanır. Aşağıda hem güncel hem de geçmiş yıllara ilişkin yapı birim maliyetleri tablosuna ulaşabilirsiniz.

Tamam iyi güzel yapı birim maliyetleri tablosunun ne olduğunu biliyoruz da biz hangi yılın maliyetini esas alacaz hesaplamada ? İşte burası aslında en karmaşık görülen ancak oldukça basit olan kısım.

Esas alacağınız yapı yaklaşık birim maliyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na bitiş dilekçesini verdiğiniz ve dosyadan son sigortalı bildirdiğiniz yılın bir öncesindeki maliyetler esas alınır. Yani 2019’da SGK’ya bitim dilekçesi verdiyseniz ve tabi işçi çıkışlarını da yine 2019’da yaptıysanız birim maliyetlerinde 2018 maliyetlerini esas almalısınız. İnşaatın birden fazla yıl sürmesi bunu değiştirmez. Her durumda bir önceki yılın maliyetini esas almanız gerekiyor.

İnşaat asgari işçilik oranları 2020

Yığma yani kargir olarak yapılan bina inşaatlarında asgari işçilik oranı %12’dir. Karkas olarak yapılanlarda ise işçilik oranı % 9 olarak esas alınır. Ancak siz hesaplama yaparken bunların %25 eksiği üzerinden hesaplama yapmalısınız. Yani kargir ise %9, karkas ise %6,75’ten hesaplama yapmalısınız.  Bina inşaatı tadilat yani onarım işlerinde işçilik oranı %13’tür. Ancak siz hesaplamada 9,75 üzerinden yapmanız gerekiyor.

Asgari işçilik hesaplama formülü

Yukarıda hesaplamanın nasıl yapıldığına ayrıntılı olarak değindikten sonra gelelim kısaca formüle. İnşaatlar için hesaplama formülü şu şekilde olacaktır;

  • Yapı yaklaşık birim maliyeti X İnşaatın toplam Metrekaresi X Asgari İşçilik oranı /100 = Bildirilmesi gereken asgari işçilik. 

Yapı yaklaşık birim maliyetleri 2020

Aşağıda yıllar itibariyle yapı yaklaşık birim maliyetlerine ulaşabilirsiniz. 2020 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri belli olduğunda yazımızda paylaşılacaktır.

Asgari işçilik hesaplama 2020

İnşaatını 2020’de başlayıp 2020’de bitirenler için 2020’nin birim maliyetleri esas alınır. 2020’den önceki bir yıl başladıysanız ve 2020’de dilekçe verdiyseniz 2019 maliyetleri esas alınır. Şimdi örneklerle hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayalım.

Örnek inşaat asgari işçilik hesaplama 2020

Hakan BEY 352 m2 bina binşaatı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na 01 Nisan 2017 tarihinde dosya açtırmış ve son işçi bildirimini 31 Ekim 2019 tarihinde yaparak bitiş dilekçesini elektronik ortamdan vermiştir. İnşaat kargirdir ve yapı sınıfı/grubu 3/B’dir.

Bu durumda Hakan BEY’in SGK’ya bildirmesi gereken asgari işçilik miktarı hesap edilirken 2018 yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer alan 3/B yapı sınıfı maliyeti yani 966,00 TL üzerinden hesaplama yapılacaktır. Bildirmesi gereken tutar: 966X352X9/100= 30.602,00 TL olacaktır.

İnşaat sgk prim hesaplama

Yukarıda hesap edilen tutar bildirilmesi gereken brüt tutardır. Ödenecek prim ise bu tutar üzerinden tahakkuk eder ve yararlanılan sigorta prim teşvikine göre farklılık arz eder. Güncel ssk prim tutarlarına https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

İnşatınızın toplam metrekaresini, ne zaman SGK dosyası açtırdığınızı ve bitim dilekçesini ne zaman verdiğinizi, yapı sınıfı ve grubunu yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini hesaplarız. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.