Sgk Gözlük Hakkı Kaç Lira 2020

0 911

SGK gözlük bedellerini gerekli şartların sağlanması halinde karşılayabilmekte. Karşılanacak tutar ise çerçevenin ithal ya da yerli olmasına göre farklılık göstermekte. Karşılanacak gözlük bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği esas alınarak hesaplanmakta ve her yıl güncellenmekte.

Bu yazımızda SGK’nın gözlük çerçevesi ve bedelleri karşılanma şartları, sgk’nın karşıladığı gözlük modelleri, sgk gözlük cam hakkı kaç lira, devlet destekli gözlük alırken izlenmesi gereken yol ve ve sgk gözlük çerçeve ve cam bedeli hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Gözlük camını devlet karşılıyor mu ?

Aktif sosyal güvenceniz varsa ve en son gözlük camı ve ya çerçevesi alımından sonra yeniden alım için süre tamamlandı ise yazımızın devamında belirtilen hükümler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gözlük camı ve çerçeve bedelleri karşılanabilmekte.

Sgk gözlük hakkından yararlanma şartları

Devlet destekli gözlük alımından yararlanabilmeniz için görme kaybınızın olması ve bunun doktor raporu ile belgelenmesi gerekiyor. Öncelikle yapılması gereken devlet hastanesinde göz doktoruna muayene olmak ve görme kaybı olduğuna dair rapor almak. Sonrasında ise anlaşmalı merkeze başvurarak gözlük almak.

Sosyal Güvenlik Kurumu her 3 yılda bir gözlük camı ya da çerçevesini karşılamakta. Ancak 3 yıllık süre dolmadan görme kaybında en az 0,5 oranında değişiklik meydana gelirse ve bu durumda doktor raporu ile belgelenebilirse SGK yine 3 yıl dolmadan alınan gözlüğün bedelini karşılayabilmekte.

Sgk gözlük hakkı sorgulama

Yeni bir gözlük camı ya da çerçeve hakkınız olup olmadığını, en son aldığınız tarihten itibaren ne kadarlık süre geçtiğiniz e devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

  • Sgk gözlük sorgulama işlemini E devlet sisteminde SGK-Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsünden ya da direk sgk gözlük ödeme hakkı sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.
  • Sorgulama sonucu aşağıdaki gibi “Alma Hakkınız Mevcuttur” sonucunu alıyorsanız gözlük çerçevesi ya da camını yenilemek için başvuru yapabilirsiniz.

e devlet gözlük hakkı sorgulama

Yeşil kart gözlük hakkı sorgulama

Yukarıda belirtilen gözlük hakkı sorgulama ekranı tüm sigortalılar için aynıdır. Dolayısıyla yeşil kart sigortalıları da e devlet üzerinde yukarıda belirtilen menü üzerinden kolayca sorgulama yapabilir ve gözlük hakkı olup olmadığını öğrenebilir.

TC ile gözlük hakkı sorgulama

Sadece T.C. numarası ile ve şifresiz olarak gözlük hakkı sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. E devlet üzerinden yukarıda belirtildiği şekilde ve sadece e devlet şifresi ile sorgulama yapılabilmekte.

Sgk gözlük cam ve çerçeve bedelleri 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan sgk cam çerçeve bedeli çerçevenin ithal ya da yerli olmasına göre farklılık gösterir.

  • Güncel olarak 2020’de yerli çerçeve için SGK tarafından sgk gözlük ve cam bedeli 42 TL,
  • ithal çerçeve için ise 32 TL karşılanmaktadır.

Devletin karşıladığı gözlük çerçeveleri 2020

Devletin yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı çerçeveler sürekli değişmekte ve sgk gözlük ödemesi karşılanan modeller yenilenmektedir. Dolayısıyla bu modellerin güncel haline anlaşmalı optik merkezlerin internet sayfalarından ya da birebir merkezlere giderek görebilirsiniz.

Sgk anlaşmalı gözlük modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan sgk gözlük modellerine anlaşmalı optik merkezlerinden bakabilirsiniz. Anlaşmalı sgk gözlük çerçeve modellerine online olarak görebileceğiniz bir platform, katalog ya da site şu an için bulunmamakta.

Yeşil kart gözlük ödemeleri 2020

Bildiğiniz gibi yeşil kart sigortası gelir durumu düşük olan ve genel sağlık sigortası kapsamında prim ödeme durumu olmayanların ücretsiz olarak yararlanabildikleri bir sigorta koludur. Bu sigorta kolunda gözlüğünü devlet hastanelerinden yazdıranlar diğer sigortalılarda olduğu gibi devlet destekli gözlük alımından yararlanabillirler. Siz de prim ödemeden sağlıktan yararlanmak istiyorsanız başvuru için sgk yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.