Ssk Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım Dıyenler İçin

0 2.189

Ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım dıyenler için uygulama hizmete açıldı. Emekliliği yaklaşanların bize en çok sordukları soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım, emekli maaşım acaba ne kadar olur gibi soruları sormakta. Sosyal Güvenlik Kurumu sizin için emekli maaşı hesaplaması yapabileceğiniz bir uygulama geliştirdi.

Aşağıdaki emeklilik hesaplama uygulaması ile emekli maaşınızın ne kadar olacağını kolayca hesaplayabilirsiniz. Yazımızın devamında ortalama emekli maaşları ve hesaplamayı nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detaylar verilecektir.

Ne zaman emekli olurum ssk ?

Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasına geçmeden önce ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek ister misiniz ? Sigortadan emekli olacağınız tarih ilk ssk ya da diğer kapsamda işe başlama, prim ödeme tarihine göre farklılık teşkil eder. Biz size emekli olabileceğiniz tarihi sorgulamak adına tablo geliştirdik.

Hemen https://www.ssksor.com/ssk-emeklilik-yasi-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek tablodan emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Dilerseniz yazının sonundaki yorum kısmından bize ilk başlangıç tarihiniz, doğum tarihiniz ve toplam hizmet sürenizi yazın ne zaman emekli olacağınızı biz hesap edelim.

Emekli maaşı hesaplama formülü

Emekli maaşı hesaplama biraz teknik veriler içerir ve oldukça karışıktır. Bu yüzden formülü vererek kafanızı karıştırmak yerine basit olarak nasıl hesaplama yapıldığı konusuna değineceğim.

Emeklilik dilekçesi verdiğinizde sadece son yıllardaki kazancınıza değil prim ödemeye başladığınız tarihten emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihe kadar adınıza ödenen tüm primler emeklilik hesaplamasına dahil edilir. Her yıl için ödenen prime esas kazanç tutarları o yıl için belirlenen güncelleme katsayıları ile güncellenerek ortalaması alınır. Bu arada prime esas kazancın ne olduğu ve nasıl sorgulayabileceğiniz hakkında bilgi için https://www.ssksor.com/pek-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu şekilde alınan ortalama kazanç üzerinden prim ödemesinin yapıldığı dönemler için belirlenen aylık bağlama oranı üzerinden aylık hesaplanarak bağlanır. Aylık bağlama oranı 2000 yılından önce ödenen primler için %80 iken 2008 sonrası hizmetler için %40’tır. Bu yüzden 2000’den önce emekli olanlar ile 2008’den sonra emekli olanların emekli maaşları arasında iki kata yakın fark oluşmaktadır.

Ssk dan ne kadar emekli maaşı alırım ?

Bu sorunun tek bir cevabı ya da herkes için aynı cevabı yoktur. Bağlanacak emekli aylığı çeşitli kriterlere göre değişkenlik göstermekte. En önemlisi de hizmetlerin geçtiği dönemler. 2000 yılı öncesi borçlanma ya da çalışma süresi fazla olanlar yüksek emekli aylığı alabilirken sonrasında fazla olanlar daha düşük maaş alabilmekte.

Ayrıca diğer sigorta kollarında geçen hizmetler, borçlanma süreleri, primlerin tabandan mı yoksa tavandan mı ödenmiş olması gibi durumlara göre de farklılık gösterebilmekte. Güncel maaşlar güncel zam oranları da göz önüne alınarak sürekli güncellenmekte. 2020/Nisan ayı itibariyle ssk kapsamında en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükselecektir. Bu düzenleme kapsamında mevcut emeklilerin maaşı 2020 Nisan’dan sonra en az 1500 lira olarak ödenecektir. Ayrıca ilk defa 2020/Nisan ve sonrasında emekli olacaklara ödenecek emekli maaşı da 1500 liranın altında olmayacaktır.

SGK emekli maaşı hesaplama

Yaştan ya da normal emeklilik halinde alabileceğiniz güncel emekli maaş tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İlgili yazımızda alabileceğiniz ortalama emekli maaşlarına ilişkin veriler verilmiştir. Alabileceğiniz emekli maaşını uygulama üzerinden nasıl hesaplayabileceğiniz hakkında bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ssk emekli maaşı en yüksek ne kadar ?

Emekli maaşları için bir tavan tutar belirlenmemiştir. Ancak çalışanlar için tavan ücret belirlenmiş ve bildirilen prime esas kazanç bu tavan üzerinde olamamaktadır. Emekli maaşları ortalama prime esas kazanç esas alınarak bağlandığından bu durumda emekli maaşı için değil de belirlenen tavan üzerinden hesaplama yapılacaktır. Bu yüzden en yüksek emekli maaşı şu kadar demek yanlış olacaktır.

4a emekli maaşı hesaplama robotu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen emekli maaşı hesaplama programı ile ne kadar maaş alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Hesaplama yapabilmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle aylık hesaplama ekranına giriş yapın. Giriş ücretsizdir ve şifre istenmez. Hesaplama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/.
  • Uygulama ana ekranında hesaplama yapabilmek için T.C numaranızı, ssk numaranızı, baba adı, Nüfus ili ve doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
  • Bu bilgileri girdikten sonra Sorgula diyerek alabileceğiniz ortalama emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Bu programdan verilen aylık tutarı her ne kadar bilgilendirme amaçlı olsa da alabileceğiniz en yaklaşık değeri verir. Sistemden hesaplama yapabilmeniz için emeklilikte gerekli olan en az prim gün sayısını tamamlamış olmanız gerekiyor. Prim günü eksikse sistem hesaplama yapmayacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devlet

E-devlet aracılığı ile sadece bağkurdan emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplayabilirsiniz. Eğer 4a yani ssk kapsamında emekli olacaksanız yukarıda bağlantısı verilen uygulama aracılığı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Bağkur’dan emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşını e-devlet üzerinden hesaplamak için https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama son dakika

Emekli maaş zamlarındaki son dakika gelişmeleri, emekli maaş hesabında yapılan değişiklikleri ve güncel emekli aylık tutarlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı hesaplama ne kadar maaş alırım dıyenler için

Ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında biz de yaklaşık bir emekli maaşı hesabı yapabiliriz. Prim ödemeye başladığınız ilk tarihi, doğum tarihinizi, hizmetlerinizin geçtiği yılları ve hangi kapsamda prim ödemesi yaptığınızı yazının sonundaki yorum bölümünden yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.